Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šikanují nás, stěžovali si zaměstnanci Plusu

  16:30aktualizováno  18:17
Fešák v obleku prochází diskontem Plus. Zastaví se u toaletního papíru a celé balíky rozkope po prodejně. Pak suše prohlásí: "Máte tu pěknej binec. Za to poletíte. Zítra přijďte na vedení." Většina zaměstnanců pak dobrovolně podepsala výpověď.

Zaměstnanci diskontu protestovali proti špatnému zacházení. | foto: Iveta LhotskáMF DNES

Právě to je jeden z úděsných příkladů šikany nadřízených, které popsali pracovníci českých poboček řetězce Plus při protestní akci v Mostě. Byla to vůbec první demonstrace odborářů z diskontních prodejen v Česku.

Zaměstnanci Plusu chtějí přimět management k dotažení jednání o kolektivní smlouvě a nastolit v obchodech slušné zacházení s prodavači a pokladními.

"Prodejna, kde jsou jen dvě pokladní a vedoucí nemůže fungovat. Nejde najednou obsluhovat, markovat u pokladny, doplňovat zásoby do regálů. Zákazníci jsou nervózní, nechtějí čekat. My jsme v permanentním stresu, přetažení, unavení. Ostatní práce přitom stojí. Proto jsem dělala dvanáct i třináct hodin a bez příplatku za přesčasy," líčí Jaroslava Grillová, bývalá vedoucí prodejny v Rakovníku.

Pod stresem a tlakem nadřízených se zhroutila. Je deset měsíců na nemocenské. "Je jasné, že svačina se nedá vůbec stihnout. Nějaké povinné přestávky? To neexistuje," dodala.

Vyčistěte nožem trávník
Její kolegové z Kadaně zas museli před prodejnou čistit parkoviště ze zámkové dlažby před prodejnou příborovým nožem. Vše kvůli návštěvě německého managementu, na příkaz jednoho z nadřízených. Trvalo to čtyři hodiny. Zákazníci byli v šoku.

"Bylo mi řečeno, že mám kvůli úklidu před návštěvou šéfů povolat lidi z dovolené. Kvůli pauze na svačinu zas prý mám mít v pohotovosti pokladní, které mají volno a po té půlhodině je zas poslat domů,“ řekla jedna z protestujících. Jméno, ani odkud je, neprozradila. "Nezlobte se, to co se u nás teď děje je šílené," reagovala.

Neúnosná situace je podle zaměstnanců v řetězci Plus asi rok. Vše začalo výměnou vedení. "Jsem ve firmě devět let. Byla to velmi dobrá práce. Tyhle hrůzy se dějí až v poslední době," uvedla Dita Bílková z Plusu v Chomutově.

Protestujících se v Mostě sešlo asi padesát. Byli z celého Česka. Most vybrali náhodně – prý kvůli aktivním místním odborářům a také proto, aby usnadnili cestu kolegům z odborových svazů DGB a Ver.Di z německých Drážďan.

Vše sledovali personální ředitel firmy a také její tiskový mluvčí. Ani jeden z nich s odboráři při protestním shromáždění nepromluvil.

"Akce nás netěší. Jsme v úzkém styku s odbory. Řešíme věci, se kterými za námi odbory přijdou. Jednáme o kolektivní smlouvě. Zaměstnanci jsou naši kolegové. Pokud jsou nespokojeni oni, odrazí se to na zákaznících, to nechceme," prohlásil pak mluvčí David Kolář.

Předseda Odborového svazu pracovníků obchodu Alexandr Leiner ale upozornil na to, že s vedením diskontu Plus už odboráři o kolektivní smlouvě jednají 23 měsíců. Bez výsledku. "Doufáme, že protestní akce je přiměje jednat a zabývat se problémy jako je neuznávání přesčasových hodin a evidentní šikana zaměstnanců. V akcích jsme připraveni pokračovat," prohlásil.

"Tyto problémy známe z Německa. Teď jsme něco podobného řešili u řetězce Lidl. Je potřeba se obrátit na evropské orgány, protože jde o problém napříč hranic," uvedl Ralf Hron, regionální vedoucí odborové centrály DGB z Drážďan, který přijel české protestující podpořit.

Autoři: ,Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Exekuce v 15 letech? České děti se neváhají zadlužovat a lichva u nás bují

ilustrační snímek

Děti kopírují chování rodičů. A tak mnohým dělá potíže i hospodaření s penězi. Zkušenost mají i s dluhy. Z domova...

Finanční arbitr vyřešil jen zlomek stížností, za průtahy musí zaplatit

Ilustrační snímek

Úřad finančního arbitra, který řeší spory spotřebitelů týkající se životního pojištění, úvěrů nebo stavebního spoření,...

Místo křížů neutrální ostrov. Lidl je s dalšími letáky úzkostně opatrný

Nový leták společnosti Lidl

Nový leták řetězce Lidl opět propaguje výrobky značky Eridanous s řeckou tematikou. Její obaly v minulém roce vyvolaly...

Najdete na iDNES.cz