Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šikanují nás, stěžovali si zaměstnanci Plusu

  16:30aktualizováno  18:17
Fešák v obleku prochází diskontem Plus. Zastaví se u toaletního papíru a celé balíky rozkope po prodejně. Pak suše prohlásí: "Máte tu pěknej binec. Za to poletíte. Zítra přijďte na vedení." Většina zaměstnanců pak dobrovolně podepsala výpověď.

Zaměstnanci diskontu protestovali proti špatnému zacházení. | foto: Iveta LhotskáMF DNES

Právě to je jeden z úděsných příkladů šikany nadřízených, které popsali pracovníci českých poboček řetězce Plus při protestní akci v Mostě. Byla to vůbec první demonstrace odborářů z diskontních prodejen v Česku.

Zaměstnanci Plusu chtějí přimět management k dotažení jednání o kolektivní smlouvě a nastolit v obchodech slušné zacházení s prodavači a pokladními.

"Prodejna, kde jsou jen dvě pokladní a vedoucí nemůže fungovat. Nejde najednou obsluhovat, markovat u pokladny, doplňovat zásoby do regálů. Zákazníci jsou nervózní, nechtějí čekat. My jsme v permanentním stresu, přetažení, unavení. Ostatní práce přitom stojí. Proto jsem dělala dvanáct i třináct hodin a bez příplatku za přesčasy," líčí Jaroslava Grillová, bývalá vedoucí prodejny v Rakovníku.

Pod stresem a tlakem nadřízených se zhroutila. Je deset měsíců na nemocenské. "Je jasné, že svačina se nedá vůbec stihnout. Nějaké povinné přestávky? To neexistuje," dodala.

Vyčistěte nožem trávník
Její kolegové z Kadaně zas museli před prodejnou čistit parkoviště ze zámkové dlažby před prodejnou příborovým nožem. Vše kvůli návštěvě německého managementu, na příkaz jednoho z nadřízených. Trvalo to čtyři hodiny. Zákazníci byli v šoku.

"Bylo mi řečeno, že mám kvůli úklidu před návštěvou šéfů povolat lidi z dovolené. Kvůli pauze na svačinu zas prý mám mít v pohotovosti pokladní, které mají volno a po té půlhodině je zas poslat domů,“ řekla jedna z protestujících. Jméno, ani odkud je, neprozradila. "Nezlobte se, to co se u nás teď děje je šílené," reagovala.

Neúnosná situace je podle zaměstnanců v řetězci Plus asi rok. Vše začalo výměnou vedení. "Jsem ve firmě devět let. Byla to velmi dobrá práce. Tyhle hrůzy se dějí až v poslední době," uvedla Dita Bílková z Plusu v Chomutově.

Protestujících se v Mostě sešlo asi padesát. Byli z celého Česka. Most vybrali náhodně – prý kvůli aktivním místním odborářům a také proto, aby usnadnili cestu kolegům z odborových svazů DGB a Ver.Di z německých Drážďan.

Vše sledovali personální ředitel firmy a také její tiskový mluvčí. Ani jeden z nich s odboráři při protestním shromáždění nepromluvil.

"Akce nás netěší. Jsme v úzkém styku s odbory. Řešíme věci, se kterými za námi odbory přijdou. Jednáme o kolektivní smlouvě. Zaměstnanci jsou naši kolegové. Pokud jsou nespokojeni oni, odrazí se to na zákaznících, to nechceme," prohlásil pak mluvčí David Kolář.

Předseda Odborového svazu pracovníků obchodu Alexandr Leiner ale upozornil na to, že s vedením diskontu Plus už odboráři o kolektivní smlouvě jednají 23 měsíců. Bez výsledku. "Doufáme, že protestní akce je přiměje jednat a zabývat se problémy jako je neuznávání přesčasových hodin a evidentní šikana zaměstnanců. V akcích jsme připraveni pokračovat," prohlásil.

"Tyto problémy známe z Německa. Teď jsme něco podobného řešili u řetězce Lidl. Je potřeba se obrátit na evropské orgány, protože jde o problém napříč hranic," uvedl Ralf Hron, regionální vedoucí odborové centrály DGB z Drážďan, který přijel české protestující podpořit.

Autoři: ,


Nejčtenější

Zoot řeší množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Zoot řeší množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Alkohol (ilustrační foto)

V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou...

Najdete na iDNES.cz