Silicon Valley přitahuje právníky

Do kalifornského Silicon Valley, srdce počítačových a internetových technologií, mířili ještě donedávna především programátoři, manažeři či rizikoví investoři. Ti dnes po těžké krizi v oboru informačních technologií začínají Kalifornii opouštět. Na jejich místa přicházejí právníci a advokáti rozkrývající trestnou činnost, které se někteří internetoví milionáři dopouštěli.

Americká komise pro cenné papíry, která dohlíží na kapitálový trh, už posílila svůj tým právníků v Silicon Valley o osm nových zaměstnanců na devětadvacet. Nedaleký úřad státního návladního nasadil nyní na nezákonné spekulace s akciemi a zpronevěry sedm lidí. Před dvěma lety zde přitom na této problematice nepracoval nikdo.


"Stupňujeme své úsilí. Soustředíme se hlavně na falšování finančních výkazů, kdy se zkreslovaly výkony firmy, aby se cena akcií vyhnala vzhůru," říká ředitelka pobočky Komise v Silicon Valley Helane Morrisonová. V současné době mají totiž internetové společnosti jen takovou hodnotu, kolik stojí jejich akcie na burze. A řada zaměstnanců dostávala část mzdy v podobě firemních akcií. "Proto byl obrovský tlak držet akcie co nejvýše. A pár lidí překročilo zákon," dodává Morrisonová.


Seznam vyšetřovaných osob obsahuje i pár prominentů. Reed Slatkin, který stál u zrodu společnosti Earthlink, druhého největšího poskytovatele internetového připojení v USA, je podezřelý z účasti na pyramidovém podvodu za několik milionů dolarů.


Dalším je Frank Quattrone z renomované investiční banky Credit Suisse First Boston. Ten je vyšetřován pro podezření z nezákonných machinací s akciemi na následujícím principu: investor obdrží nabídku na mimořádně levný balík akcií firmy mířící na burzu. Na oplátku musí po vstupu akcií na kapitálový trh nakoupit ještě další sjednané množství. Pomůže tak vyhnat cenu na burze vzhůru, vytvořit zdání perspektivní investice a přilákat další zájemce. Několik bankéřů Credit Suisse First Boston na nižších pozicích už bylo propuštěno.


Komise zkoumá i šéfa obřího internetového obchodu Amazon.com Jeffa Bezose. Ten prodal osm set tisíc akcií těsně před tím, než byla zveřejněna analytická zpráva negativně hodnotící finanční perspektivu firmy. Bezosův čistý zisk z této transakce byl jedenáct milionů dolarů.


Vedle těchto vyšetřování se rozběhla i celá řada žalob drobných akcionářů namířených proti společnostem jako Amazon, Priceline.com či Cisco. Akcionáři většinou viní vedení firem z toho, že je nedostatečně informovalo o skutečnostech negativně ovlivňujících cenu akcií. Podle žalob naproti tomu sami manažeři uskutečňovali výhodné obchody těsně před tím, než zveřejnění špatných zpráv ceny srazilo dolů.