Silná koruna ničí vklady v eurech

  2:33aktualizováno  2:33
Brankáři Petru Čechovi sice navýšil jeho zaměstnavatel, fotbalový klub Chelsea, plat o sto procent, ale v přepočtu na koruny dostal přidáno "jen" o sedmdesát procent. Posílení koruny však ujedlo peníze i tisícům jiných Čechů, kteří si část úspor uložili v zahraničních měnách.
Vůči euru posílila koruna o 18,86 %. Ilustrační foto.

Vůči euru posílila koruna o 18,86 %. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Euro za rok vůči české měně oslabilo o 18,86 procenta, dolar spadl o 28,24 procenta. To odsoudilo devizový účet do kategorie nejztrátovějších investic. Vidět to lze i na objemu vkladů, které mají tuzemské domácnosti v českých bankách v cizích měnách. Podle údajů České národní banky domácnosti dvě třetiny těchto vkladů uložily v eurech.

Od roku 2002 však devizové účty českých rodin "zhubly" o 28 procent. Vklady v dolarech přepočítané na koruny dokonce klesly na polovinu.

ČNB statistiku vkladů v cizích měnách hned přepočítává na koruny – proto z ní nelze vyčíst, zda objem vkladů klesl jen znehodnocením kurzu nebo i tím, že si lidé začali peníze ve velkém převádět na koruny.

"Když lidé zjistí, jak se jim vklad v přepočtu znehodnotil, logicky peníze vybírají a převedou na koruny," říká David Marek z Patria Finance.

Vkladů v zahraničních měnách však souhrnně při započítání firem a dalších institucí přibývá. Celkem mají v českých bankách uloženo 249 miliard korun, za rok stoupl objem vkladů o 27 miliard. Podle Marka to způsobila hlavně rostoucí ekonomika.

"Firmy čím dál více obchodují se zahraničím a na to potřebují cizí měnu. Ropu například za koruny nekoupíte," vysvětlil Marek.

I když banky úročí vklady v eurech dvakrát lépe než v české měně, střadatelům se vyplatí převést své úspory na koruny a nechat je ležet pod polštářem.

Úvěr v cizí měně zlevňuje
Řada bank již připouští, že lidé peníze z účtů převádí do korun. Podle jejich vyjádření však nejde o zásadní pokles. "Objem klientských vkladů v eurech a dolarech v posledních měsících kolísá," tvrdí mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Eura na koruny si převádí například i lidé, kteří své peníze ukládají na účty v cizině. Podle Ivany Dudkové z německé Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien proto nabídnou nově klientům i možnost vkladu v českých korunách.

Na posilování koruny však mohou vydělat lidé, kteří si vzali úvěr v cizí měně. Dlužník v eurech loni bez problémů pokryl jen kurzovým zhodnocením úroky a ještě i část dluhu. Podle Libora Vejdělka z investičního bankovnictví Komerční banky zájem o úvěry v eurech roste především u firem.

Česká měna sílí 

O kolik % vůči jaké měně 
Islandská koruna 46,30 % 
Britská libra 30,80 %
Americký dolar 28,84 %
Australský dolar 21,27 %
Švédská koruna 20,72 %
Norská koruna 19,72 %
Euro 18,86 %
Japonský jen 18,67 %
Švýcarský frank 16,50 %
Maďarský forint 11,94 %
Polský zlotý 4,63 %
Pramen: kurzovní lístek ČNB, posílení kurzu koruny za posledních 12 měsíců

"Za tímto rozhodnutím však není spekulace na budoucí kurz, ale snaha exportérů o přirozené zajištění," dodal Vejdělek. Úvěry v jiných měnách bývají úročeny většinou vyšší sazbou, ale kurzové zhodnocení ji bez problémů pokrývá.

Koruna se za loňský rok nejvíce zhodnotila vůči islandské měně, hodně přidala také vůči britské libře. Relativně nejmenší ztráty byly například vůči maďarskému forintu nebo polskému zlotému.

"Britská libra patří mezi hlavní měny, kde očekáváme oslabování proti euru a dolaru," říká Radim Dohnal ze Saxo Bank. Libru v závěru roku očekává na úrovni 25,40 až 26,00. Podle něj vůči koruně klesnou nejvíce měny zemí, kde slábne ekonomika a centrální banka snižuje úrokové sazby.

Máte peníze v jiných měnách a řešíte, zda si je ještě necháte? Analytici radí spíše peníze převést na účet. "Pohyby v řádu měsíců se těžko předvídají, každopádně koruna dlouhodobě bude ještě posilovat," odhaduje David Marek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Další z rubriky

Kapři kvůli suchu podraží. Kilo vánoční pochoutky vyjde na 100 korun

Ilustrační snímek

Rybářství Třeboň navrhuje velkoobchodním odběratelům koncovou cenu při vánočním prodeji u stánků kolem 100 korun za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Péče o hada moc nestojí, šelma dokáže rozpočet zruinovat

Trojčatům sněžných levhartů v jihlavské zoologické zahradě už jsou dva měsíce,...

Péče o domácí mazlíčky může vyjít pořádně draho. Zatímco třeba had vysaje z peněženky svého majitele jen tisíce korun...Najdete na iDNES.cz