Silná koruna odrazuje turisty, Česko je pro ně drahé

  8:50aktualizováno  16:19
Česko je pro turisty stále dražší destinací. Pociťují to cestovní kanceláře, obchody, restaurace a hotely, které spoléhají na příjmy z cestovního ruchu. Jen v Praze zaznamenaly za poslední měsíc pokles tržeb o 30 procent oproti minulému roku.

Silná koruna poškozuje obchodníky, kteří spoléhají na útratu zahraničních turistů. | foto: Petr Adam

Česká měna stále posiluje. Dnes ráno opět vystoupila na nový rekord vůči euru. Jedno euro stálo 22,94 koruny, poté koruna mírně oslabila. Nezaváhala ani vůči dolaru, ten byl k dostání za rekordních 14,46 koruny.

Výhody z toho plynou pro české turisty, tuzemští podnikatelé ale na silnou měnu doplácejí. "Restaurace, obchody, hotely i cestovní kanceláře zažívají největší krizi od povodní v roce 2002," uvedl šéf Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura. Údaje vyplývají z výsledků průzkumu mezi pražskými restauracemi, obchody a cestovními agenturami.

Cestovky zaměřené na cizince trpí nejvíce
Nejvíce utrpí cestovní agentury zaměřené na zahraniční klienty. Ceny zájezdů na příští rok totiž stanovují v katalozích z dlouhodobým předstihem už v létě. Na letošní rok počítaly s kurzem 28 Kč/EUR, od zahraničních cestovních kanceláří ale nyní inkasují jen 23 korun za euro.

"Je to hluboko pod marží všech cestovních agentur, a celé pobyty zahraničních turistů tak dotují ze svého nebo musí pro tento rok skončit," sdělil Okamura.

Před několika lety dostal po směně turista za 100 eur asi 3 000 korun, nyní je to o 700 korun méně a objem služeb, které za to získá, se kvůli zdražování zmenšil. Česko tak během pár let zdražilo o třetinu a odradilo zejména západoevropské turisty.

"Cenově jsme se tak nechtěně stali luxusní destinací, kvalita služeb (okrádání, kapsáři, klamavé směnárny, bezpečnost, taxi atd.) tomu však neodpovídá," dodal Okamura.

Posilující koruna není hrozbou, řekl premiér
Od začátku roku už koruna posílila o více než 11 procent a za posledních 12 měsíců téměř o 19 procent. Analytici míní, že česká měna je nyní na nesmyslně silných hodnotách, které sice pomáhají zkrotit inflaci, ale zároveň dusí hospodářský růst.

Premiér Mirek Topolánek přitom nepovažuje současné posilování koruny za vážnější hrozbu pro české hospodářství. Řekl to dnešním Hospodářským novinám s tím, že by nedoporučil ani případnou intervenci ze strany České národní banky.

Podle analytika Vladimíra Pikory ze společnosti Next Finance přispěl Mirek Topolánek svými výroky k posílení české měny. Pikora odhaduje, že kurz nebude dlouho pokračovat stávajícím tempem.

"V roce 2002 posilovala koruna ´jen´ o 16 procent a do půl roku se ekonomika dočkala rekordní nezaměstnanosti a deflace. Dnes do deflace kvůli drahé ropě neupadneme a nezaměstnanost také nebude kvůli demografickým faktorům rekordní, ale vzroste. Průmysl bude mít velké problémy a ekonomika zásadně zpomalí.  Exportéři ztrácí konkurenceschopnost," předpověděl Pikora.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Konec drezury zvířat v cirkusech? Ministerstvo je plánuje zakázat

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. O opatření v rámci novely...

Pražský radní Dolínek míří do vesmíru, chce založit „českou NASA“

Petr Dolínek

Pražský radní pro dopravu Petr Dolínek, známý především kontroverzním rozhodnutím o zboření Libeňského mostu, míří výš....

OBRAZEM: Delfín, Tesla Colours i T3. NTM ukazuje sto let českého průmyslu

Výstava Made in Czechoslovakia byla zahájena v Praze 18. 10. 2018. Na...

Od čtvrtka se v Národním technickém muzeu můžete podívat na exponáty výstavy Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který...Najdete na iDNES.cz