Silná koruna zahraničním klientům zdražuje reklamu, má ale i výhody

  14:02aktualizováno  14:02
Výroba reklamních spotů pro zahraniční klienty se prodražuje. Kvůli sílící koruně se přesouvají do jiných zemí. Na druhou stranu se ale zahraniční nákup služeb stává daleko dostupnější. To má pozitivní dopad například na výběr špičkových zahraničních režisérů či uznávaných konzultantů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Silná koruna je samozřejmě problémem i pro reklamní průmysl," řekl agentuře ČTK šéf reklamní agentury Mark/BBDO Petr Topinka. Je podle něj mnoho případů, kdy se česká nebo v Česku působící komunikační agentura stará o reklamní aktivity svých klientů v regionu střední a východní Evropy. V těchto případech jsou agenturní služby rozpočtovány v eurech nebo v amerických dolarech.

"Stejně tak mnoho mezinárodních klientů působících v ČR rozpočtuje své aktivity v eurech/dolarech, což má za následek, že reálné investice v korunách do reklamy se stávají nedostačující," míní. "Co se týče výroby reklamních spotů, tak se výroba u nás pro zahraniční klienty prodražuje," dodal.

Na druhou stranu se ale zahraniční nákup služeb spojených s reklamou a produkcí stává pro agentury působící v ČR a klienty daleko dostupnější.

"Což má pozitivní dopad například na výběr špičkových zahraničních režisérů, možnosti najímání si uznávaných konzultantů či kvalitních zahraničních školení a vzdělávacích programů," podotkl Topinka.

Přichází méně filmařů
Podle Andrey Tománkové z agentury Leo Burnett Advertising téměř všichni zástupci filmových produkcí "pláčou nad silou naší měny". "Posilující koruna v posledních letech, ať již vůči dolaru nebo euru, měla za následek, že přichází stále méně a méně filmařů do naší krajiny, která se pyšní obrovskou škálou unikátních lokací, kopou dobrých herců a kvalitními postprodukčními studii," dodala.

S úbytkem realizovaných filmů či reklam podle ní odcházejí i kvalitní filmaři. "Česko přichází o filmy, klipy, reklamy i o profesionály. Výhodnějšími trhy se stávají Rumunsko, Maďarsko a další státy, jejichž ekonomika neroste tak rychle," míní. Nutné je také podle ní uvést, že tuzemskému filmovému průmyslu příliš neprospívá fakt, že okolní státy podporují své filmaře různými státními programy či daňovými úlevami.

"Z mého pohledu producenta v české reklamní agentuře mi může být útěchou, že pro naše klienty máme možnost nabídnout zahraniční štáb, který bychom si v minulosti nemohli dovolit. V obráceném pohledu výroby tedy máme možnost nakoupit kvalitní tvůrce za slabé dolary a eura," dodala.

Ne všichni ale názory o výrazném působení silné koruny zastávají. "Vliv posilující koruny není na reklamní průmysl nijak velký. I nadnárodní společnosti své reklamní kampaně financují z lokálních rozpočtů, které jsou vedeny v českých korunách," uvedl ředitel Ogilvy Group ČR Ladislav Báča.

Autor:

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Na trhu s knihami se točí miliardy. Nakladatelé se spojují, aby obstáli

Ilustrační snímek

Ještě rok poté, co druhé největší nakladatelství Euromedia Group a jednička mezi knižními sítěmi Luxor oznámily...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Vratné PET lahve. Firmy zkoušejí zdokonalit recyklaci plastových obalů

Ilustrační snímek

Evropská směrnice o omezení jednorázových plastů bude zřejmě od členských zemí požadovat, aby do roku 2025 sbíraly 90...

Najdete na iDNES.cz