Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Silná koruna zbrzdí oživení ekonomiky, vadí exportérům

  • 41
"Loni mě všichni plácali po ramenou, jak se nám podařilo dobře zajistit proti kurzovým výkyvům koruny," vzpomíná šéf společnosti Brano Pavel Juříček.

Za pár měsíců se situace obrátila. Zatímco při kurzu eura nad 23 korunami bylo zafixování na hodnotě 24,88 Kč za euro výhodné (firma tak dostala za každé euro o 1,88 koruny víc), letos v únoru na každém euru čtyři koruny prodělával. "Bohužel nejsme měnoví spekulanti, abychom dokázali odhadovat další vývoj koruny," dodává Juříček, který vyrábí hlavně autodíly.

S pevným kurzem 24,88 koruny za euro musí podle smluv s bankou počítat až do poloviny roku 2011. Postupné posilování koruny, ke kterému dochází v posledních měsících, mu tak alespoň částečně může snižovat ztráty způsobené kurzovými výkyvy.

Proti nim se snaží firmy orientované na vývoz bránit nejrůznějšími způsoby. "V eurech máme například část úvěrů," popisuje místopředseda představenstva jihlavského Motorpalu Miroslav Čižík.

Posílení koruny tak firmě vyrábějící zejména vstřikovací zařízení do motorů sice přinese nižší tržby, ale zároveň jí poklesnou splátky za půjčky. Podle něj ještě není současný kurz koruny lehce pod 26 korunami za euro pro vývozce neřešitelný problém. "Nejhorší je, když to kolísá nahoru dolů," přitakává Čižík.

Rozkolísané odhady

Kurzovou houpačku příliš neuklidní ani předpovědi analytiků. Jejich odhady další kondice české měny se pohybují od hladiny 23,50 za euro až po 28 korun.

"To už je snadnější odpovědět na otázku, kdy skončí krize," říká s nadsázkou Aleš Michl z Raiffeisenbank. "Nedivil bych se ale, kdyby se kurz vrátil zpátky až nad 28 korun za euro," dodává. Česká měna je podle něj silně nadhodnocená.

Kolik stálo euro

Na začátku letošního roku si euroskeptici lebedili, když se kurz koruny k euru přiblížil 30 korunám a umožňoval exportérům dosáhnout vyšších zisků. V průběhu roku však začala koruna posilovat a blíží se loňským rekordním hodnotám.

Naopak David Marek z Patria Finance považuje kurz eura okolo 25,80 Kč za odpovídající. "Taková úroveň neškodí dovozcům ani vývozcům. Další vývoj kurzu bude záležet na tom, zda se česká ekonomika postaví na nohy," předvídá Marek. Vztah mezi kurzem a kondicí ekonomiky je však oboustranný.

Pokud by byla koruna příliš silná, nemusel by být o předražené české zboží na zahraničních trzích takový zájem a zotavování české ekonomiky zaměřené na export by trvalo déle. "Vzhledem k závislosti na exportu se takový scénář jeví jako pravděpodobný," uvedl Čižík.

Do dalšího zajišťování proti neplánovaným excesům koruny se však nyní podnikatelé zrovna nehrnou. "Potřeba exportérů nově se zajišťovat je naprosto minimální," potvrzuje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "Těm, kteří do toho nejdou, se ani nedivím. Skáče to všelijak a nikdo ani pořádně neví proč," doplňuje Michl. To potvrzuje i včerejší dění na měnových trzích – koruna nakonec oslabila vůči euru nejvíce v posledních dvou měsících.

Vůči dolaru byl pokles mnohem mírnější – kurz totiž odráží výrazné posilování eura k americké měně.

Kolik stál dolar

Proměnlivou sílu dolaru hodně pociťují lidé při nákupu elektroniky a tankování. Dolar pod 15 korun tak loni v létě dokázal eliminovat rekordní ceny ropy. Na druhou stranu - kdyby byl levný i letos v lednu, stojí litr benzinu stále pod 20 Kč.

Dolar byl v minulých měsících silný zejména proto, že se investoři báli jakýchkoli rizikovějších oblastí a jako jistotu brali právě dolary. Jakmile začnou cítit náznaky zlepšení světové ekonomiky, vrhnou se opět na méně jisté trhy, jako je třeba Česko. Na druhou stranu může dolar reagovat na zlepšující se kondici americké ekonomiky a začít posilovat.

To by byla v sezoně blížících se předvánočních nákupů nepříjemná situace pro dovozce zboží do Česka. Zejména elektronika totiž díky nízkému dolaru může výrazně zlevňovat. Dražší by pak bylo i tankování. Při rostoucích cenách ropy české řidiče chrání právě oslabující dolar.