Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skandál ve VW: personální šéfové brali úplatky i v Česku

  11:04aktualizováno  11:04
Automobilový koncern Volkswagen tento týden přišel se zatím nejtvrdšími obviněními vůči svým bývalým zaměstnancům, kteří měli brát i rozdávat úplatky a zároveň okrádat automobilku. K úplatkářství docházelo podle hlavního právního zástupce Volkswagenu i v Česku.
Volkswagen - (c) profimedia.cz/corbis

Volkswagen - (c) profimedia.cz/corbis - Volkswagen - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

 Hlavní právní zástupce VW v úterý a ve středu vznesl u soudu obvinění vůči dvěma propuštěným manažerům – personálnímu manažerovi Volkswagenu Klausovi Joachimu Gebauerovi a personálnímu šéfovi ve Škodě Auto Helmuthovi Schusterovi.

"Gebauer bral úplatky od českého dodavatele a zdvojnásoboval cestovní náhrady," uvedl před pracovním soudem v Braunschweigu vedoucí právního oddělení veVWMichael Ganninger. Úplatek od českého dodavatele koncernu byla podle právníka pětimístná suma v eurech.

"Český dodavatel pracoval pro Volkswagen a pan Gebauer dohlížel na to, aby mu bylo zaplaceno včas. Následně se postaral o odklonění části peněz na soukromé konto," uvedl Ganninger. Jméno české společnosti u soudu nezaznělo, VW však má údajně důkazy, kterými dokládá oprávněnost Gebauerova propuštění.

Joachim Gebauer uvedl, že je pouze obětním beránkem. "Já mám svědomí čisté, nemám, z čeho bych se sám vinil," uvedl pro německou agenturu DPA. U soudu se domáhá neplatnosti výpovědi.

V Praze oba propuštění manažeři plánovali automobilovou expozici Škody Auto po vzoru hlavního stanu ve Wolfsburgu. Z plánu však sešlo a automobilka tak byla podle Ganningera uchráněna od škody.

"Celé se to neudálo náhodně, ale podle obrovského plánu," uvedl Ganninger a potvrdil, že manažeři měli pod svou kontrolou minimálně deset firem v osmi státech, které od místních partnerů VW vybíraly desátky. V Angole manažeři například přidělili statut generálního dovozce tak, aby sami vydělali na každém dovezeném voze. "Totéž se stalo u zastoupení Škody v Praze," uvedl hlavní právník Volkswagenu.

Gebauer byl blízkým spolupracovníkem personálního šéfa celého koncernu VW Petera Hartze a šéfa podnikové rady odborů Klause Volkerta. Oba již ze svých funkcí odstoupili, jakoukoliv spojitost s uplácením odmítají. Podle zpráv, které se objevily v německých médiích, však oba měli přijímat pozornosti, například ve formě placených společnic, za kterými stáli právě personální manažeři Volkswagenu a Škody Auto.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

Najdete na iDNES.cz