Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Skiareály se zadluží, ale zvládnou to, říká šéf asociace horských středisek

Letošní zimní lyžařská sezona trvala pouhých devět dní. Tak jako loni i letos lyžařská střediska zavřela předčasně. Provozovatelé nyní počítají ztráty a přemýšlejí nad budoucností. Letošní, podle mnohých tragickou lyžařskou sezonu, zhodnotil v rozhovoru pro iDNES.cz Libor Knot z Asociace horských středisek.
Horská střediska připravovala sjezdovky zbytečně.

Horská střediska připravovala sjezdovky zbytečně. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Provozovatelé horských středisek celou zimu čekali na povolení otevřít svá střediska. Zasněžovali sjezdovky, rolbovali a byli připraveni na první lyžaře. Těch se dočkali pouze během krátkého předvánočního provozu. Poté museli své podniky zavřít a otevření se již nedočkali.

„Byla to opravdu tragická sezona. Mnozí vlekaři jsou zvyklí na kolísání počasí. Víme, že každé tři roky je sezona špatná a každých sedm let ořezaná, ale co se stalo letos, nikdo nepamatuje. Mít tržby nula je opravdu bezprecedentní,“ říká Libor Knot z Asociace horských středisek.

Letošní sezona je ztrátová, máte už představu jak velké propady to budou?
Během příštího týdne bychom měli mít k dispozici konkrétní čísla od jednotlivých provozovatelů středisek, ale i vlekařů. V České republice je v provozu přibližně 350 vleků, ovšem 150 je takových, které dokážeme sledovat. 

Z minulých let víme, že se tržby pohybují mezi 3,5 až čtyřmi miliardami korun v zimní sezoně. To jsou ovšem tržby, které letos nebyly. Sice byly vleky v provozu devět dní, ale bylo to před vánočními svátky a navíc hlavní sezonou. Takže šlo o dvě procenta tržeb, což je zanedbatelné. Lyžařská střediska letos přišla v podstatě o čtyři miliardy korun na tržbách, to se samozřejmě musí někde projevit.

Rádce: Jak se určuje srovnávací období při žádosti o kompenzační bonus

Pomohly areálům alespoň kompenzační bonusy?
Ano, podařilo se nám, zejména ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu, vytvořit kompenzační program Covid Sport III Lyžařská střediska. Jsme samozřejmě rádi, že taková podpora vznikla, protože si uvědomujeme, že některé obory nedostaly vůbec nic. 

Tento konkrétní krok je postavený tak, že areál dostane alespoň 50 procent nákladů, počítáno z průměru minulých let. Na druhou polovinu nákladů si někde musí půjčit nebo fungovat z vlastních rezerv či se spojit s nějakém investorem. Ve většině případů je to kombinace toho, že provozovatelé využili své prostředky, které měli z minulých let, a zároveň si půjčili peníze u bank.

V příštích sezonách tak budou splácet dluh, ale nebude na budoucí investice?
U některých to splácení bude trvat rok či dva, u některých tři až šest let. Ovšem tržby, které bývají o 30 až 40 procent vyšší než náklady, samozřejmě letos vůbec nebyly a tím pádem nebude nějaký rozvoj možný. Budoucí investice jsou nemyslitelné.

Získaných 50 procent nákladů z kompenzací není špatných, jsme rádi alespoň za to a uvědomujeme si, že to je maximum možnosti českého státu. Bohužel je to tak, že okolní alpské státy, které jsou nám stavěny do přímé konkurence, jako jsou Rakousko nebo Francie, dostaly podporu řádově vyšší. Tam to bylo také 50 procent, ale tržeb, a to je ten velký rozdíl. Jistě nám to bude ztěžovat konkurenceschopnost do budoucna. Sami víme, že český lyžař se neptá, jak velkou areál dostal podporu, jak se z krize dostane, ale hledí na to, kde se mu lépe lyžuje a líbí.

Umíte odhadnout, pro koho je momentální situace těžší? Pro ta velká horská střediska, nebo pro malé vlekaře?
Jak se říká, malé dítě, malý problém, velké dítě, velký problém. Podobné je to i v areálech. Bez rozdílů to padlo na každého. Malý areál má náklady pět milionů korun a musí se s tím nějak vypořádat, ovšem velký areál má náklady 200 milionů. Není to tak, že by ty velké areály měly menší problémy, právě naopak, budou obrovsky zadlužené. 

Týká se to především pěti největších areálů v Česku, které tvoří víc než polovinu tuzemského trhu. Ty narazily na takzvaný dočasný rámec Evropské komise, který stanovuje maximální podporu státu ve výši 1,8 milionů eur, tedy asi 47 milionů korun. Proto nemohly miliony, v součtu nejméně 300 milionů, z tohoto dotačního kompenzačního fondu vůbec čerpat. 

Pět největších skiareálů ČR

  • Skiresort Černá Hora – Pec
  • Skiareál Špindlerův Mlýn
  • Skiareál Klínovec
  • Skiareál Lipno
  • Horský resort Dolní Morava

Máte tedy nějaké náznaky, že by nějaké středisko skončilo nebo by se mohla střediska navzájem spojovat, skupovat?
O nějakém krachu se zatím nemůžeme bavit, protože v úterý 30. března přišly všem provozovatelům na účet peníze z kompenzačního programu. Na stole mají nyní štosy nezaplacených faktur, které musí vyřídit, a začnou těmi, které je nejvíc tlačí. 

Mnohdy to jsou polostátní podniky, jako ČEZ, které hrozí odpojením elektřiny a můžete jim ukazovat stokrát rozhodnutí ministra obchodu o udělení dotací, ale je to nezajímá. Teď neumíme odhadnout, jestli to někoho položí. Před nadcházející zimní sezonou uvidíme, jak to všechno dopadne.

Sám vím, že u nás není apetit, že by ti větší požírali ty menší, a pokud jde o dlouhodobě zdravou firmu, ta si poradí půjčkou, kterou bude splácet třeba déle, ale nebude muset do insolvence. Někteří najdou vhodného investora, který má kladný vztah ke sportu, lyžování či horám, poskytne volné finanční prostředky a domluví se na menšinovém spoluvlastnictví.

Je to výhodná investice? Přece jen jsou nestálé a nepředvídatelné zimy a zisky nestálé...
Do lyžařských areálů budou investovat spíš srdcaři než ti, kteří očekávají velký zisk, ten tam totiž spíš není. Jenže jde o to, že horská střediska nejsou jen o lyžování, ale drží celý region. I poskytovatele navazujících služeb. Jednoduchou matematikou si umíme spočítat, že jedna koruna utracená v areálu znamená sedm korun v dalších službách. 

Všichni restauratéři, hoteliéři, lyžařští instruktoři a další ten velký sedminásobek lyžařského areálu najednou nemají. Horské středisko je potřeba vnímat jako celek. Vzhledem k tomu, že jde převážně o pohraničí, kde jsou malé vesničky, kde nic jiného mnohdy není, pouze cestovní ruch, tak to má fatální dopad.

Může horská střediska zachránit letní provoz?
Trend provozu v létě sledujeme už deset let, každoročně zaznamenává růst okolo pěti procent. A tato krize to nesporně ještě urychlí. Mnozí budou muset více rozvíjet své středisko i v létě, takže atrakce a lákadla, které lidi přitáhnout, se budou budovat rychleji. 

Na druhé straně, ekonomicky to je spíš záplata, která hradí pouze náklady. To znamená, že to nemusíte platit ze zimy. Ale málokteré středisko má takový potenciál, aby nějakým významnějším způsobem ekonomiku vzpružilo. U nás je to například Lipno a Dolní Morava, které mají silný letní provoz srovnatelný se zimním.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...