Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


České ponožkoboty zaujaly i na Kickstarteru. Prodalo se jich 17 tisíc párů

  16:38aktualizováno  16:38
Velkým úspěchem ve čtvrtek odpoledne skončila pro mladou českou firmu Skinners kampaň na mezinárodním crowdfundingovém webu Kickstarter. Na rozjetí druhé série svých ponožkobot získala od budoucích zákazníků v přepočtu přibližně 16 milionů korun.

Ponožka nebo bota? Nový model Skinners 2016. | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

To znamená, že v tomto „předprodeji” - drtivá většina z 9 624 podporovatelů jim peníze poslala právě výměnou za minimálně jeden pár této obuvi - udala přes 17 tisíc párů křížence ponožek a bot. Podle velikosti a času objednávky vycházel jeden pár od 29 do 35 dolarů (od 700 do 855 korun).

Vybraná celková částka 654,5 tisíc dolarů tak znamená třetí nejúspěšnější českou crowdfundingovou kampaň v historii. Lepší výsledek zaznamenala jen počítačová hra Kingdome Come (psali jsme zde) a modem Turis Omnia (více zde).

Nápad už loni zaujal na českém serveru HitHit. Na něm s vybraným půlmilionem korun dodnes drží rekord v překonání vytyčeného cíle (povedlo se jim vybrat šestinásobek požadované částky).

Recenze: Dobrá záložní obuv

A co tedy Skinners vlastně jsou? Jedná se o ponožky z pleteného materiálu, do kterých jsou na chodidlech zapuštěny podrážky z gumových krystalků. Autoři nápadu v čele se zakladatelem firmy Petrem Procházkou nepovažují Skinners za rovnocenného konkurenta klasické obuvi.

Fotogalerie

Vyzdvihují ale jejich vlastnosti, coby záložní a doplňkové varianty. Například skladnost. Podobně to popsal i v recenzi na webu Rungo kolega Filip Marvan.

„Pokud šlápnete na připínáček nebo ostrý střep, Skinners vás ochránit nedokážou, a pokud došlápnete patou na vyčnívající kamínek, bude vás to bolet prakticky stejně, jako když jdete naboso. Když se ale brouzdáte trávou nebo jdete po cestě, je komfort navíc znát, stébla suché trávy nepíchají a nemusel jsem si dávat tak velký pozor, kam našlapuji,” napsal s tím, že on sám ocenil nápad například po běhu v klasických botách (přezul se a regeneroval „na boso“) nebo coby záložní obuv na kolečkové brusle.

Pozitivní recenzi nedávno napsal také Sam Byford ze serveru Verge, který dokonce zkoušel týden chodit téměř jenom v nich. „V situacích, kdy upřednostňujete funkci nad vzhledem, jsou skvělé. Chůze v nich je příjemná, což je to hlavní,“ říká s tím, že jejich překážkou k tomu, aby se opravdu vyrovnaly botám, je jednoduše to, že vypadají divně. Jako když jste se ráno zapomněl obout a máte jen ponožky.

Sériová výroba už běží, Skinners míří i do kamenných obchodů

Vzhledem k úspěchu kampaně - tentokrát překonala cíl pětašedesátkrát - se už před jejím koncem rozjela v partnerské manufaktuře sériová výroba. „Teď už máme vyrobeno prvních tři tisíce kusů, které začneme rozesílat prvním přispěvatelům,“ říká Procházka.

Ten postupně doplňoval nabídku nových a nových předprodejů. Ovšem jen do té míry, aby bylo možné příslibům dodávek vzhledem ke kapacitě výroby dostát. „Budeme teď mít několik měsíců co dělat,“ říká s tím, že vybrané peníze půjdou právě na sériovou výrobu nového modelu.

Po uspokojení početného davu „předplatitelů“ má potom v plánu prodávat ponožkoboty v různých řetězcích s turistickými či outdoor potřebami v Česku i v zahraničí. „Během kampaně jsme dostali hodně nabídek od distributorů, s některými z nich teď jednáme,“ dodává.

S druhou sérií by tak měl už byznys dostat klasičtějšího obchodně-distribučního modelu. V rámci první - „hithitové” - série bylo pro předplatitele i následný doprodej vyrobeno a prodáno na dva tisíce párů. Tato série již nyní v prodeji není.

Autor:Nejčtenější

Železnici hrozí chaos. Vláda zaskočila dopravce jízdným zdarma

(ilustrační snímek)

Plán vlády Andreje Babiše s bezplatným nebo téměř bezplatným jízdným na železnici pro studenty a seniory zaskočil...

Destabilizoval chod agentury a končí. Ministr odvolal šéfa CzechInvestu

Šéf CzechInvestu Karel Kučera

Ministr průmyslu Tomáš Hüner odvolal generálního ředitele vládní agentury na podporu podnikání CzechInvest Karla...Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Vlaky zdarma na Slovensku: jsou přecpané, penzisté si připlácejí 1. třídu

Vlaky slovenské železniční společnosti ZSSK

Slovensko zavedlo bezplatné jízdné pro žáky, studenty a seniory už v roce 2014. A doteď toto rozhodnutí budí emoce....

Další z rubriky

Kdo zachrání chřadnoucí Vítkovice? Firma hledá nového investora

Vítkovice Steel se začalo dařit, což se projevilo v nových investicích. (24....

Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka...

Rozšíření Dukovan nesmí platit ČEZ, bijí na poplach malí akcionáři

Finanční analytik Michal Šnobr

Zástupce minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr žádá svolání mimořádné valné hromady ČEZ ještě před řádnou akcí, která...

Zájemce o těžbu lithia dokazuje českým úřadům, že je australskou firmou

Vzorek lithia, jak ho asi nikdy neuvidíte - v kovové podobě

Společnost European Metals Holdings (EMH), která chce prostřednictvím české firmy Geomet těžit lithium u Cínovce,...

Najdete na iDNES.cz