Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko má příliš mnoho skladů. O pracovníky je nouze, i když roste mzda

  5:00aktualizováno  5:00
Logistické firmy nebo e-shopy se v Česku už delší dobu setkávají s nedostatkem skladníků. Ve Středočeském kraji už je podle úřadu práce víc volných pozic než potenciálních uchazečů. Podle statistik tak firmy začínají lákat na vyšší nástupní mzdy.

Regály slouží k naskladnění zboží. Jednolivé položky se do nich neumísťují podle žádné třídící logiky. Kde je prázdné místo, tam se zkrátka umístí. | foto:  František Vlček, MAFRA

Ze skladníků se stejně jako z techniků nebo řemeslníků stala nedostatková profese. Zatímco u svářečů nebo operátorů CNC strojů je potíž v tom, že chybí kvalifikovaní lidé, u skladníků to tak není. S výjimkou některých pozic se nevyžaduje v podstatě žádná kvalifikace – pouze ochota pracovat ve směnném provozu.

Žáky láká z řemesel nejvíc elektrikář, po práci ve sklárně či sadu nebaží

Je to hlavně tím, že skladů v poslední době v Česku přibylo. „Celková poptávka po průmyslových prostorech dosáhla v posledních třech letech 2,4 milionu čtverečních metrů. Z toho činil podíl distribučních a logistických společností dohromady 63 procent,“ vypočítává Michal Bezděka ze společnosti CBRE.

Nejvíc se situace vyhrotila v okolí Prahy. Zatímco v ostatních regionech vznikají v průmyslových zónách hlavně výrobní haly, v okolí hlavního města – například v Horních Počernicích, Rudné nebo Jirnech – v posledních letech vyrostlo hned několik velkých skladů. Zejména pro potřeby rostoucích e-shopů, které těží z centrální pozice Prahy a zároveň blízkosti více než milionu zákazníků.

Zdaleka nejvíc potom loni zahýbal trhem Amazon, který otevřel v Dobrovízi obří logistické centrum a stáhl k sobě ke dvěma tisícovkám zaměstnanců.

„Berou každého, kdo je ochotný pracovat“

O to víc to nyní mají další e-shopy těžší. „O kvalitní lidi do logistiky je v současné době extrémní zájem. Firmy s nadsázkou řečeno berou každého, kdo má ruce a je ochotný pracovat, a ani to často nestačí,“ říká například Michal Jirák z investiční skupiny Miton, která má v portfoliu hned několik e-shopů. Problémy hlásí i největší český e-shop Alza.cz. „Nejvíce pociťujeme nedostatek skladníků v sezoně, na kterou přijímáme až několik stovek brigádníků,“ popisuje mluvčí firmy Šárka Jakoubková.

Fotogalerie

Personální ředitel specializované logistické společnosti Hopi Holding Antonín Jiroušek poukazuje ještě na jeden důvod současného stavu – rostoucí ekonomiku a s ní klesající nezaměstnanost. „Začalo oživovat stavebnictví nebo průmysl, tedy obory, které často potřebují stejné pracovníky, jaké bereme my do skladů,“ vysvětluje Jiroušek.

Protože Hopi, které zaměstnává asi tisícovku skladníků, potřebuje dalších padesát až sto nových, provádí v podstatě nepřetržitý nábor. „Dřív na něj za týden přišlo dvacet až třicet lidí. Teď to jsou jednotky,“ dodává Jiroušek.

Obdobně mluví i v další logistické firmě DB Schenker. „V letošním roce budeme nabízet řádově až stovky pracovních pozic ve skladech a očekáváme, že obsadit je kvalitními pracovníky nebude snadné,“ říká personální ředitelka firmy Jitka Moravcová. Schenker zaměstnává na šestnácti českých pracovištích momentálně okolo 900 zaměstnanců a letos by tedy chtěl výrazně překročit tisícovku.

Ve středních Čechách je víc volných pozic než uchazečů

Že se nejedná jen o dojmy personalistů, potvrzují i data z úřadu práce. Zatímco v lednu 2014 připadalo v Česku na volnou pozici ve skladu 9,6 uchazeče, letos už to bylo jen 2,1. A ještě dál zašla situace ve Středočeském kraji, tam je nyní dokonce o něco méně uchazečů než volných pozic.

Pozice skladníka (Česko)
leden 2014leden 2015leden 2016
Uchazečů266246784330
Nabízených pozic27610132026
uchazečů na pozici:9.644.622.14
Zdroj: Úřad práce ČR

Dalšími daty disponuje i společnost LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz. Jenom v lednu přes jejich služby poptávali zaměstnavatelé 939 míst skladníků a 341 řidičů vysokozdvižných vozíků. „V případě obou těchto profesí jde o trojnásobek pozic ve srovnání s lednem 2014, kdy vrcholila nezaměstnanost,“ dodává k tomu analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Poptávka po skladnících (Středočeský kraj)
leden 2014leden 2015leden 2016
Uchazečů493869696
Nabízených pozic51306710
uchazečů na pozici:9.672.840.98
Zdroj: Úřad práce ČR

I když se tedy stala pracovní síla ve skladech vzácnější, nijak výrazně zatím nepodražila. Podle databáze společnosti Trexima mezi lety 2011 až 2015 stoupl medián, tedy prostřední hodnota, mezd všech skladových zaměstnanců dohromady o necelá dvě procenta a činil 20 967 korun.

A i když je skladnický medián vyšší než střední hodnota mezd za manuální práci v soukromé sféře, za sledované období rostl pomaleji. Výjimkou je pouze kategorie řidičů vysokozdvižných vozíků, kteří jsou kvalifikovanější a je po nich i vyšší poptávka. Těm ve sledovaném období medián narostl o 14 procent na 24 tisíc korun.

Medián hrubých mezd skladníků
20112012201320142015růst (%)
Pracovníci skladu(dohromady)20 55820 09420 20020 43120 9671.99
obsluha VZV21 09220 95421 53123 58824 08414.19
řadoví skladníci20 16119 73719 65619 77820 3841.11
mzdová sféra cekem21 22420 91821 30221 72222 4035.56
mzdová sféra manuální18 23018 02218 34618 69019 1825.22
Zdroj: Trexima, údaje v Kč za měsíc jsou vždy k 1. pololetí daného roku

Dombrovský ale už zaznamenal, že se firmy snaží nalákat nové pracovníky pomocí lepší mzdy. Mezi lednem 2014 a začátkem letošního roku stoupla průměrná inzerovaná nástupní měsíční mzda skladníků z 16 100 na 17 700 korun. „Jde o slušné zlepšení nástupních podmínek, růst mezd však prozatím není nikterak dramatický,“ hodnotí to Dombrovský.

Podle něj by ale letos mohl trend zvyšování mezd ve skladnictví pokračovat. A to jak u nástupních – což je většinou první reakce na nedostatek pracovní síly – tak i stávajících zaměstnanců. „Vzhledem k velkému zájmu o skladníky si tak budou muset firmy pojistit i své stávající zaměstnance, aby jim neodcházeli ke konkurenci,“ dodává Dombrovský.

Amazon sváží skladníky i ze severu Čech

A jak je na tom samotný Amazon, který coby největší nový hráč významně zamával trhem? Nestěžuje si. Na nedávnou vánoční špičku se mu podařilo najmout přes agentury k 1 800 kmenových dalších 2 500 zaměstnanců.
Mnozí z nich teď podle mluvčího Karla Taschnera přecházejí do stálého pracovního poměru. „Denně se nám i nyní, v průběhu února, kdy již skončila vánoční špička, a tedy i nábor, hlásí více než 100 nových zájemců,“ říká.

Ani Amazon si však nevystačí s místními. Zaměstnanci ze středních Čech a Prahy sice podle Taschnera tvoří nadpoloviční většinu, velká část však dojíždí z Ústeckého kraje, k čemuž využívá hlavně bezplatné firemní svozy. U nových zájemců už potom přespolní převažují.

„Nejvíc jich je z Ústeckého kraje, dále následuje Praha a potom střední Čechy,“ dodává Taschner. Amazon nabízí nástupní plat 110 korun na hodinu, tedy v přepočtu na běžný 160hodinový pracovní měsíc 17 600 korun hrubého.

Autor:Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Na nové bydlení Češi nemají, stále častěji proto opravují to staré

Ilustrační snímek

Podnikání v oblasti rekonstrukcí zažívá boom. Nové byty jsou drahé a je jich málo, lidé se proto čím dál tím častěji...

Účtenkové loterie se účastní méně lidí, posílají ale více účtenek

Účtenkovka při svém startu uživatele zarazila šíří požadovaných povolení.

Do třetího slosování účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb se zapojilo 447 tisíc aktivních hráčů, kteří...

Z jedné strany stovka, z druhé dvoustovka. ČNB ukázala nejhorší padělky

Shromážděné padělky bankovek na území ČR

Česká národní banka eviduje kolem tří tisíc padělaných bankovek ročně. A zatímco některé jsou pro oko laika k...

Najdete na iDNES.cz