Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Topič, MAFRA

Jestřáb Krúpa krouží kolem zásobníků na českou naftu v Německu

  • 13
Slovenský miliardář Pavol Krúpa projevil zájem o německé zásobníky na naftu firmy Viktoriagruppe, ve kterých má strategické pohonné hmoty za miliardu zablokované i Česko. Krúpova motivace není prozatím jasná. Podle zdrojů redakce MF DNES může chtít firmu v obtížích přeprodat dalšímu, už strategickému investorovi.

Rozprodej problematické společnosti Viktoriagruppe ještě ani nezačal, avšak řady zájemců o její majetek se stále rozšiřují. Podle informací MF DNES má dnes německý insolvenční správce Mirko Möllen na stole více než pět nabídek.

Podle několika zdrojů redakce z okolí firmy o sklady v Německu a Česku, které jsou hlavním a vlastně jediným hodnotným majetkem společnosti, se do prodejního procesu před několika dny přihlásila také skupina Arca Capital investičního všudybyla a tradičního troublemakera Pavola Krúpy.

Slovenský miliardář a majitel Arca Capital Pavol Krúpa

Krúpa zájem potvrdil, ale detaily odmítl komentovat. „Ano, je pravda, že jsme podali nabídku, chceme sklady koupit. Více ale komentovat nemohu, jsme vázáni mlčenlivostí,“ uvedl Krúpa na dotazy MF DNES.

Ke komentářům se neměl ani bavorský správce Möllen, ten zatím ani neuvedl, kdy bude tendr uzavřen. „Prodejní proces dosud nebyl uzavřen. Kupec zatím nebyl vybrán. Podle německého insolvenčního práva je insolvenční řízení zásadně neveřejné. Kdo a kdy podává jaké nabídky, to podléhá mlčenlivosti. Momentálně probíhají jednání. Není možné uvést, kdy přesně skončí,“ uvedl bez dalších podrobností přes mediálního zástupce bavorský správce.

Krúpova motivace není jasná. On sám proslul tím, že vyhledává kontroverzní obchodní případy, firmy v problémech, využívá právních sporů a také svých vztahů na nejrůznější české i slovenské finanční skupiny.

Aktuálním příkladem je NWR, kde se snaží právními výpady znepříjemnit život manažerům a bývalým majitelům zkrachovalé důlní společnosti.

Podle zdrojů redakce Krúpa v případě VG spekuluje o tom, že správce bude prodávat levně a on bude umět majetek dál přeprodat dalšímu, už strategickému investorovi. Svou roli však může hrát i další obsazení divadla jménem Viktoriagruppe. MF DNES před časem přišla se zjištěním, že většina akcií zkrachovalé firmy přešla za jedno euro od podnikatele Petra Malého směrem k lidem napojeným na slovenského dravce Braňa Prieložného (více čtěte zde).

Zájem mají město i „ropáci“

Toho Krúpa dobře zná a jejich vztahy nyní prý nejsou zrovna ideální. Nedávno na sebe narazili například v problematické ocelárně Slovakia Steel Mills (SSM), v níž mimochodem České exportní bance vázne pohledávka za 4,6 miliardy korun.

Kauza Viktoriagruppe

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela s Viktoriagruppe (VG) smlouvu o skladování nafty, později přibyl dodatek o možnosti skladovat naftu v Německu. V roce 2014 vyšlo najevo, že VG dluží peníze na daních a chybí jí část zásob. Skončila v exekuci a vedení firmy vyhlásilo v Německu insolvenci.

O dva měsíce později insolvenční správce neuznal vlastnické právo SSHR k zásobám nafty. Česko přihlásilo celkem pohledávky za 1,8 miliardy, správce je neuznal.

Prieložný vlastní SSM společně s dalším slovenským miliardářem Mario Hoffmanem. Krúpa chtěl pohledávky za SSM koupit a do ocelárny se vlomit, údajně s tichou podporou skupiny J&T.

Bylo to totiž v době, kdy se skupina J&T s Prieložným a Hoffmanem divoce rozcházela. Dnes již stojí mimo strukturu a jejich vztahy se stále nenapravily.

Už dříve vyšlo najevo, že nabídku na sklady v Česku a Německu podala slovenská skupina Slavia Capital, která má také historické vazby na lidi kolem J&T i Prieložného. Dalším zájemcem je tuzemský obchodník s ropnými produkty, opavská společnost FAU, která vlastní sklad v Přerově. Objevily se také spekulace, že v pozadí firem operuje Tomáš Pitr, někdejší pán olejářské skupiny Setuza a pravá ruka zavražděného kmotra Františka Mrázka. K zájemcům se údajně přidaly také město Krailling, kde německý sklad leží, a jistá společnost z Rakouska.

Není jasné, kolik případní zájemci německému správci za sklady nabídli. Podle všeho se bude majetek prodávat zvlášť, hodnota jednotlivých skladů bude v řádu desítek milionů korun. Další kapitolou bude budoucnost skladované nafty v Německu. Tu si nárokuje český stát, ale zatím se hledá řešení, jak naftu z Německa dopravit.