Pavel Bobošík s manželkou, europoslankyní Janou Bobošíkovou.

Pavel Bobošík s manželkou, europoslankyní Janou Bobošíkovou. | foto: archiv D. Novotného

Sklář Bobošík zvažuje přesun výroby do Číny

  • 164
Podnikatel Pavel Bobošík, který v Česku vybudoval sklářskou skupinu zaměřenou hlavně na výrobu pivních sklenic, zvažuje přesun produkce do Číny. Po krachu kolosu Crystalex tak bude možná ukončena i poslední tuzemská strojová výroba skla pro domácnosti a restaurace – v západočeské Sklárně Heřmanova Huť.

"Máme v Číně už vytipované dva partnery, kteří mají potřebnou technologii a byli by schopni sklo pod naším dozorem vyrábět," potvrdil MF DNES Bobošík, který je spolumajitelem sklárny, v jejíž dozorčí radě donedávna seděla i jeho manželka, europoslankyně Jana Bobošíková.

Minulý měsíc Bobošík také odstoupil z funkce předsedy představenstva sklárny. "Souvisí to s tím, že dochází ke změně struktury společnosti. Stahuji se do Asie," vysvětlil.

Kdo je kromě něj dalším majitelem sklárny s více než stoletou historií, není jasné. Továrnu vykazující už v minulých letech ztráty vlastní ze sta procent lucemburská firma Vetro Investment Holding. Její akcionáři jsou tajní a Bobošík pouze potvrdil, že má v této firmě "určitý podíl".

Podle zápisu v obchodním rejstříku z roku 2006 však za Vetro Investment jednali jen Pavel Bobošík a jeho žena Jana, která proslula především svou loňskou kandidaturou na prezidentku země. Nyní bojuje za znovuzvolení do Evropského parlamentu jako lídr koalice Suverenita, která má za hlavní cíl ochranu českých národních zájmů.

"V žádném případě manželka není spolumajitelka sklárny," tvrdí však Bobošík, kterého žena v posledních letech zaměstnávala také jako svého "europoradce". Služby jí poskytovala i poradenská společnost BCM, již Bobošík řídí.

Zakázky zatím do června, pak se uvidí

Kdy k rozhodnutí o přesunu výroby do Číny dojde, nechtěl Bobošík blíže komentovat. Po pádu Crystalexu jsou totiž podle něj dodavatelé na jakékoliv změny extrémně citliví a mohli by žádat platby předem.

"Zatím máme zakázky do června. A teď v květnu jsme optimističtější, než jsme byli v lednu," uvedl Bobošík.

Celkový objem zakázek sklárně, v níž nyní po nedávném propouštění pracuje 85 lidí, nicméně letos meziročně dramaticky klesl, a to o 40 procent.

Pro přesun do Číny podle Bobošíka mluví kromě levnějších výrobních nákladů i fakt, že zlevnění ropy a volné přepravní kapacity nyní výrazně snížily náklady na dopravu z Asie do Evropy.

Dekorace a design pro Sahm zůstanou

I kdyby byla v Heřmanově Huti výroba sklenic ukončena, život by z továrny zřejmě zcela nezmizel. Podnikání Pavla Bobošíka je těsně propojeno s německou sklářskou společností Sahm, v jejíž české dceři má také Bobošík 34procentní podíl.

Firma Sahm je jednak hlavním odběratelem sklenic, kromě toho se pro ni v dalších závodech v tuzemsku včetně Heřmanovy Huti dekorují sklenice vyrobené jinde.

Tato činnost včetně designérských prací by měla být podle Bobošíka v tuzemsku zachována. Pavel Bobošík byl až do letošního února jednatelem tuzemské pobočky Sahmu. Z vedení firmy ale odstoupil s tím, že se chce plně věnovat práci v poradenské firmě BCM, mimo jiné projektům v oblasti distribuce skla.