Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sklářský gigant chce ovládnout svět

  10:24aktualizováno  10:24
Do deseti let největší světový výrobce skleněných polotovarů i módní bižuterie. Takovou vizi mají šéfové nově vzniklého sklářského gigantu Jablonex Group. Vznikl spojením několika významných sklářských a bižuterních firem v oboru.
Firma Jablonex Group se stala druhým největším zaměstnavatelem na Jablonecku

Firma Jablonex Group se stala druhým největším zaměstnavatelem na Jablonecku | foto: Jiří BergerMF DNES

"Je to odvážná vize," připustil místopředseda představenstva Miroslav Jotov.
Vznik nové společnosti Jablonex Group završil několik let postupného spojování sklářských a bižuterních podniků, s kterým začala desenská Ornela.

Na Jablonecku tak vznikl po Preciose druhý největší zaměstnavatel, pro který pracuje tři a půl tisíce lidí. Podnik podle svého vedení nepočítá s masivním propouštěním, i když podle členky představenstva Zdeňky Truhlářové se dílčím změnám podnik nevyhne.

Nová skupina má především zvýšit konkurenceschopnost tradičního oboru, který hlavně na Jablonecku zaměstnává tisíce lidí a v posledních letech se musí potýkat s levnou asijskou konkurencí.

Jablonex Group vlastní hlavně zhruba dvacítka manažerů sdružených ve firmě BTC. Čtvrtina pak patří rakouské firmě s českými kořeny Swarovski. Fúzi musel povolovat antimonopolní úřad.

"Říká se, že dají podnik dohromady a pak ho prodají Rakušanům," řekl zástupce jedné z menších bižuterních firem v regionu, který od Jablonexu odbírá i mu dodává. "Nic takového se nechystá, podíl firmy Swarovski zůstává už dlouho stejný," odmítla spekulace Truhlářová.

Devadesát procent produkce tvoří vývoz
Vedení nové firmy počítá s tím, že se bude zabývat nejen tradiční výrobou, ale chystá také například expanzi do technického skla. "Některé technologie se překrývají a některé druhy technického skla mají perspektivu," vysvětlil marketingový ředitel Pavel Kopáček.

Spojením nezmizí z trhu ani tradiční ochranné známky. Jablonex si sice nechal udělat zcela nové logo, ale na některých trzích, například v Rusku, bude zřejmě působit pod starým. "Strategii značek zatím vytváříme. Určitě ale zůstane třeba tradiční béčko s korunkou," upozornil Jotov.

Devět desetin obratu směřuje za hranice, pro Jablonex jsou hlavní trhy hlavně USA, Velké Británii a Japonsku. Firma má nyní široký sortiment: od skleněných polotovarů přes perly až po mince. "Každá divize si bude obchod dělat částečně sama," upozornil Jotov. Největší podíl na světovém trhu má s perlemi.

Nový gigant patří hlavně šéfům
Zatímco Preciosa je spojována s tajemným Ludvíkem Karlem, který se médiím vyhýbá, v čele Jablonexu je bývalý šéf Ornely Jaroslav Halfar. Ani ten o publicitu nestojí.
Zastihnout ho není prakticky možné, včerejší tiskové konferenci se vyhnul.

"Nemá novináře rád," říká jeden z jeho spolupracovníků. Šéf celé skupiny začínal v desenských sklárnách v polovině sedmdesátých let jako mistr a postupně se vypracoval až na nejvyšší post. Slučování zaplatila firma z vlastních zdrojů a úvěry.

"Máme jich méně než dříve," podotkla členka představenstva Zdeňka Truhlářová.
Kdo firmu s obratem přes tři miliardy vlastní? Téměř tři čtvrtiny ovládá firma BTC, za kterou stojí zhruba dvacet manažerů.

"Žádný nemá podíl přes dvacet procent," řekla Truhlářová. Čtvrtinu má rakouský koncern Swarovski, velký konkurent Preciosy. Podle vedení Jablonexu se ale nechystá firmu ovládnout.

Které firmy jsou v Jablonex Group

Jablonex, Ornela - Desenské sklárny a České perličky Zásada, Bižuterie Česká mincovna, Železnobrodské sklo, Jizerské sklo.

Jablonex Group nyní tvoří pět divizí: Bižuterie, Sklo, Kovo, Mince a Finance a správa.

Celkem má 3500 zaměstnanců, obrat 3 miliardy korun ročně.
Autor:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Najdete na iDNES.cz