Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sklářský gigant chce ovládnout svět

  10:24aktualizováno  10:24
Do deseti let největší světový výrobce skleněných polotovarů i módní bižuterie. Takovou vizi mají šéfové nově vzniklého sklářského gigantu Jablonex Group. Vznikl spojením několika významných sklářských a bižuterních firem v oboru.
Firma Jablonex Group se stala druhým největším zaměstnavatelem na Jablonecku

Firma Jablonex Group se stala druhým největším zaměstnavatelem na Jablonecku | foto: Jiří BergerMF DNES

"Je to odvážná vize," připustil místopředseda představenstva Miroslav Jotov.
Vznik nové společnosti Jablonex Group završil několik let postupného spojování sklářských a bižuterních podniků, s kterým začala desenská Ornela.

Na Jablonecku tak vznikl po Preciose druhý největší zaměstnavatel, pro který pracuje tři a půl tisíce lidí. Podnik podle svého vedení nepočítá s masivním propouštěním, i když podle členky představenstva Zdeňky Truhlářové se dílčím změnám podnik nevyhne.

Nová skupina má především zvýšit konkurenceschopnost tradičního oboru, který hlavně na Jablonecku zaměstnává tisíce lidí a v posledních letech se musí potýkat s levnou asijskou konkurencí.

Jablonex Group vlastní hlavně zhruba dvacítka manažerů sdružených ve firmě BTC. Čtvrtina pak patří rakouské firmě s českými kořeny Swarovski. Fúzi musel povolovat antimonopolní úřad.

"Říká se, že dají podnik dohromady a pak ho prodají Rakušanům," řekl zástupce jedné z menších bižuterních firem v regionu, který od Jablonexu odbírá i mu dodává. "Nic takového se nechystá, podíl firmy Swarovski zůstává už dlouho stejný," odmítla spekulace Truhlářová.

Devadesát procent produkce tvoří vývoz
Vedení nové firmy počítá s tím, že se bude zabývat nejen tradiční výrobou, ale chystá také například expanzi do technického skla. "Některé technologie se překrývají a některé druhy technického skla mají perspektivu," vysvětlil marketingový ředitel Pavel Kopáček.

Spojením nezmizí z trhu ani tradiční ochranné známky. Jablonex si sice nechal udělat zcela nové logo, ale na některých trzích, například v Rusku, bude zřejmě působit pod starým. "Strategii značek zatím vytváříme. Určitě ale zůstane třeba tradiční béčko s korunkou," upozornil Jotov.

Devět desetin obratu směřuje za hranice, pro Jablonex jsou hlavní trhy hlavně USA, Velké Británii a Japonsku. Firma má nyní široký sortiment: od skleněných polotovarů přes perly až po mince. "Každá divize si bude obchod dělat částečně sama," upozornil Jotov. Největší podíl na světovém trhu má s perlemi.

Nový gigant patří hlavně šéfům
Zatímco Preciosa je spojována s tajemným Ludvíkem Karlem, který se médiím vyhýbá, v čele Jablonexu je bývalý šéf Ornely Jaroslav Halfar. Ani ten o publicitu nestojí.
Zastihnout ho není prakticky možné, včerejší tiskové konferenci se vyhnul.

"Nemá novináře rád," říká jeden z jeho spolupracovníků. Šéf celé skupiny začínal v desenských sklárnách v polovině sedmdesátých let jako mistr a postupně se vypracoval až na nejvyšší post. Slučování zaplatila firma z vlastních zdrojů a úvěry.

"Máme jich méně než dříve," podotkla členka představenstva Zdeňka Truhlářová.
Kdo firmu s obratem přes tři miliardy vlastní? Téměř tři čtvrtiny ovládá firma BTC, za kterou stojí zhruba dvacet manažerů.

"Žádný nemá podíl přes dvacet procent," řekla Truhlářová. Čtvrtinu má rakouský koncern Swarovski, velký konkurent Preciosy. Podle vedení Jablonexu se ale nechystá firmu ovládnout.

Které firmy jsou v Jablonex Group

Jablonex, Ornela - Desenské sklárny a České perličky Zásada, Bižuterie Česká mincovna, Železnobrodské sklo, Jizerské sklo.

Jablonex Group nyní tvoří pět divizí: Bižuterie, Sklo, Kovo, Mince a Finance a správa.

Celkem má 3500 zaměstnanců, obrat 3 miliardy korun ročně.
Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Pražané jsou hladoví a jídlo musí mít včas, říká šéf Uber Eats

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Nejdůležitější je dodat zákazníkům jídlo včas, říká Tomáš Peťovský, šéf české pobočky Uber Eats. Americká firma nedávno...

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...

Hrdá končí ve vedení české CEFC. Z představenstva odešla z vlastní vůle

Marcela Hrdá

Po dvou a půl letech skončila ve vedení české společnosti CEFC Group (Europe) Company čínské skupiny CEFC China...

Najdete na iDNES.cz