Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sklenice: Máme se bát barev?

  11:00aktualizováno  11:00
Někdo má rád veselé barvy, jiný zase elegantní modř; pestré skleničky a hrnečky se líbí hlavně dětem. Jenže některé barvy jsou jedovaté. Zákazník nepozná, zda barvy na skleničce, kterou si kupuje, jsou zdraví škodlivé.
Při malbě skla je potřeba dávat pozor, aby barva nesahala až nahoru.

Při malbě skla je potřeba dávat pozor, aby barva nesahala až nahoru. | foto: Václav Hubata-VacekMF DNES

Odpovídá za to ale její výrobce nebo dovozce. Ten, kdo zboží prodává, by se ovšem měl zajímat, zda má dovozce (distributor) nebo přímo výrobce atest o zdravotní nezávadnosti výrobku. Bez něj nesmí zboží do prodejny vůbec vzít.

"Atest může být buď od české zkušebny, nebo od některé v Evropské unii. Mnozí dovozci operují čínským atestem, ten však nestačí: tamní zkušebna zkoumá jen vnitřní, ale už ne ústní okraj, jak to vyžadují české normy. A je to nutné, protože riziko kontaktu s těžkými kovy je tady značné," říká Pavel Zikl z pražské hygienické stanice.

Hrnečky jsou bezpečnější
Mezi sklenicemi a hrnečky v testu MF DNES byly velké rozdíly; ale je zřejmé, že hrnky jsou mnohem bezpečnější - do norem se vešly všechny. Potvrzují to i hygienici. "Od roku 2001 jsme závadných skleniček objevili docela dost, zato hrneček ani jeden. Většinou šlo o výrobky z Asie," říká Pavel Zikl.

Proč jsou hrnečky bezpečnější? Je to otázka technologie výroby. "Glazura na povrchu keramiky se totiž na rozdíl od skla vypaluje při vysoké teplotě, takže není třeba používat nízkotavitelné sklářské barvy na bázi olova," říká Markéta Doležalová z Vyšší odborné školy sklářské ve Světlé nad Sázavou.

Zajímavé jsou rozdíly v obsahu jedovatých kovů v glazuře. Zatímco například hrnek Tesco obsahuje kadmium v řádu pouhých nanogramů, hrníček Bankrot má kadmia o tři řády více. Vyhláška ministerstva zdravotnictví ale překročena nebyla.

Barvení po okraj není zakázáno
Žádná norma, ani česká, ani evropská, ale neupravuje, jaké druhy barev a jaké technologie se smějí při výrobě používat. Jak je ale možné, že některé barvy jsou zdraví škodlivé, a jiné nikoli?

"Je to buď špatnou aplikací barvy na sklenici, nebo nesprávnou technologií už při výrobě barev," říká Vítězslav Juříček ze společnosti Glazura Roudnice nad Labem, která sklářské barvy vyrábí.

"Nic, v čem je olovo, se nesmí používat na výrobky, které přicházejí do styku s potravinami. Navíc ke každé barvě musí být bezpečnostní list, v němž jsou jasné instrukce pro práci s takovou barvou," tvrdí Vítězslav Juříček.

Olovo se do barev přidává proto, aby se při nízké teplotě daly natavit na sklenici. "Kadmium se používá jako takzvané barvítko do žluté a červené barvy, kobalt do modré, chrom zase do zelené. Není však pochopitelné, proč do barev, které jste testovali, výrobce použil těžké kovy, když musel vědět, že je to velké riziko," říká Lucie Hendrichová, výtvarnice na sklářské škole ve Světlé.

Za pravdu jí dává i technolog ze skláren Crystalex v Novém Boru Petr Tymyk, který se podivuje nad výší naměřeného množství kadmia v testované "puntíkované" sklenici. "Kadmium se už ve sklářství používá velice málo. A přísné emisní limity v Česku jeho použití ve výrobě ani téměř neumožňují," míní. Je tedy pravděpodobné, že sklenice, jež v testu propadly, vůbec z České republiky nepocházejí; to však zákazník může jen těžko zjistit.

Moderní techniky olovo nepotřebují
Výrobci nápojového skla a keramiky se v posledních letech snaží bez jedovatých kovů zcela obejít. Kromě klasických sklářských olovnatých vypalovacích barev se však dnes - hlavně ve Francii a v Německu, ale dovážejí se i k nám - používají moderní technologie.

"Takzvané hydroglazury jsou organické látky na bázi polymerů, které vůbec kovy neobsahují. Ředí se vodou, stříkají nebo nanášejí štětcem a vypalují při teplotách kolem 180 stupňů Celsia. Nejsou sice tak mechanicky odolné, ale zato jsou absolutně zdravotně nezávadné," říká Lucie Hendrichová.

Hydroglazura přitom vydrží bez problémů i v myčce nádobí, nevadí jí kyselé ani zásadité prostředí a dlouho si udržuje barevnou věrnost. Reprezentantem této techniky byla v našem testu třeba celooranžová sklenice Amsterdam. Také další sklenice - francouzské Luminarc či italské s černobílými čtverečky či kyticemi - bez problémů obstály, přestože byly barevné až po okraj.

Autoři: ,


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu mozzarell

Ilustrační snímek

MF DNES testovala sýry mozzarella, které jsou běžně dostupné v obchodech a mají 15 až 20 procent tuku. Porota hodnotila...

VIDEO: Kaufland testuje samoobslužné pokladny pro velké nákupy

Kaufland zavádí nové samoobslužné pokladny pro velké nákupy. Jak na ně?

Obchodní řetězec Kaufland testuje od května ve své prodejně na pražském Vypichu automatické pokladny nové generace....

TEST DNES: Pivo v plechu rychle stárne, už po pár týdnech může být zvětralé

Test plechovkových ležáků

Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani...

Najdete na iDNES.cz