Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škoda může Rychnovsku přinést až 3 miliardy

  9:34aktualizováno  9:34
Rozšíření výroby v kvasinské Škodě by mohlo na Rychnovsko přinést až tři miliardy korun od státu a dalších institucí. Žádost o peníze hradecký krajský úřad už poslal vládě. Peníze by měly zaplatit výstavbu bytů, opravy silnic či vybudování bazénu.

"Příslušným ministrům a agentuře Czechinvest jsme zaslali požadavek, který obsahuje sumář potřeb, jež investice automobilky na Rychnovsku vyvolá." řekl náměstek krajského hejtmana Helmut Dohnálek.

"Celkem jich je za zhruba tři, prioritně si však děláme naději asi na 1,7 miliardy korun. Peníze by neměly směřovat jen ze státního rozpočtu, ale z více zdrojů," dodal Dohnálek.

Přestože se výroba nového vozu Roomster v kvasinské automobilce rozeběhne až příští rok, první z plánovaných třech tisíc pracovních příležitostí se lidem otevírají už nyní. Závod začal s náborem pro dělnické profese.

"Do konce roku bychom chtěli přijmout sto čtyřicet pracovníků, sháníme zejména o svářečské profese, lakýrníky, karosáře, montážní dělníky, automechaniky," říká mluvčí společnosti Jaroslav Černý.

Automobilka láká lidi pomocí inzerátů, prostřednictvím úřadů práce, zřídila dokonce bezplatnou telefonní linku, na které personalistka zájemcům o práci radí jak postupovat.

 V příštím roce by měla Škoda začít shánět zaměstnance s výrazně větší razancí. "Hlavní nábor se dá očekávat v roce 2006, zejména ve druhé polovině roku, kdy bude závod přijímat dvě až tři stovky pracovníků v měsíci," uvedl ředitel rychnovského úřadu práce Petr Richtera.

Kvasinská radnice usiluje, aby se část nových zaměstnanců škodovky v obci a okolí usadila." Rádi bychom, aby část zaměstnanců zůstala v Kvasinách a okolí. Proto zpracováváme územní plán, v němž chceme vytipovat plochy na výstavbu rodinných a bytových domů. Máme zájem, aby u nás lidé stavěli. Tomu by pomohly státní dotace," řekl kvasinský starosta Pavel Ulrich.

Stavět se začne i v Rychnově
Také v Rychnově nad Kněžnou věří v oživení výstavby bytů. "V poslední době jsme u nás zaznamenali velký zájem stavebních společností, které by chtěly novým lidem z automobilky zajistit bydlení. Jedna z firem už teď chce postavit šestatřicet rodinných domků. V Rychnově by jich mohlo být až 150," řekl starosta Jiří Rokl.

Díky investicím by se Rychnov mohl dočkat i nového bazénu, po kterém lidé ve městě léta touží. "O bazén usilujeme už delší dobu, jeho absence zůstává v Rychnově velmi citelná," dodal Rokl. Pokud automobilka nepokryje potřeby výroby českými zaměstnanci, budou v továrně pracovat také Poláci.

Ministerstvo dopravy už vydalo několika dopravcům licenci na linky svážející pracovníky do Kvasin z Polska. "V polských Dušnikách, těsně za našimi hranicemi, zaměstnávala pobočka Fordu šest set lidí na obdobných linkách, jako má škodovka. Pobočka byla kvůli odbytovým potížím zavřena. Náklady na zaškolení těchto zaměstnanců by byly minimální," řekl Dohnálek.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Najdete na iDNES.cz