Škoda Praha zvýšila základní kapitál

Elektrárenská společnost ČEZ se stala většinovým vlastníkem Škody Praha. Akcionáři strojírenské společnosti na valné hromadě schválili zvýšení základního kapitálu a započtení pohledávky ČEZ vůči firmě. To v důsledku znamená, že podíl ČEZ ve Škodě stoupne z 30 na 69 procent.

Tento krok byl podmínkou k naplnění dohody o narovnání mezi oběma společnostmi a předpokladem pro restrukturalizaci Škody. Dohoda o narovnání řeší 700milionovou pohledávku ČEZ vůči Škodě Praha.

Ta vznikla především kvůli pokutě za zpoždění dodávek při výstavbě jaderné elektrárny Temelín. Na základě dohody nebudou obě strany již nadále uplatňovat dřívější sporné nároky.

Pro Škodu Praha je vyřešení sporů s ČEZ podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele Jiřího Hurycha především stabilizujícím prvkem, který firmě zjednoduší přístup k bankovním úvěrům na financování dalších zakázek.

ČEZ: Budeme zodpovědní
Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže zůstává hlavní oblastí podnikání energetické firmy výroba elektřiny. Společnost se přitom nemíní stát inženýrskou firmou.

"Po dobu co budeme majoritním vlastníkem, budeme určitě vlastníkem zodpovědným a hledajícím cesty pro budoucnost firmy," prohlásil  Kříž.

ČEZ prý nemá v plánu uskutečnit významné personální změny. 

Převrat v majetkové struktuře
Po provedení majetkové transakce navýší ČEZ ve Škodě Praha akciový podíl na 69 procent z 29,8 procenta, státu podíl naopak klesne zhruba na 25 procent z téměř 55 procent.

Dalších necelých pět procent bude mít Škodaexport a zbytek menšinoví akcionáři.

Ti v minulosti nesouhlasili s postupem restrukturalizace společnosti a chtěli dokonce proti vedení Škody Praha podat trestní oznámení kvůli údajnému poškozování práv akcionářů. 

Vedení společnosti od ledna v rámci restrukturalizace propustilo zhruba třetinu zaměstnanců na současných asi 400 lidí.

První etapa restrukturalizace končí
V první části proměny firma odprodala nepotřebná aktiva, pozměnila organizační strukturu a dořešila nejdůležitější právní spory, například spor o používání jména a značky se Škodou Holding.

Podle Hurycha firma potřebuje pro svoji existenci i zahraniční trhy. Nejdůležitějšími je podle něj čínský a indický, následují například Egypt, Mexiko, Bulharsko či Litva.

Vedení společnosti letos očekává tržby zhruba 2,5 miliardy korun a zisk 2,5 milionu korun. V příštím roce by měl obrat zůstat na stejné úrovni, v následujících letech pak stoupnout na šest až sedm miliard korun.

V dřívějších letech obrat dosahoval až dvanácti miliard.

,