Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škoda získala jadernou zakázku pro Finsko

  13:16aktualizováno  13:16
Využít nové vlny zájmu o jadernou energetiku ve světě - takový záměr má plzeňská Škoda JS, někdejší Jaderné strojírenství. Dokázala už získat například zakázku na výstavbě první nové jaderné elektrárny, která po deseti letech vzniká na starém kontinentě. Místo? Olkiluoto, Finsko.

Plzeňská společnost dodá pro chystaný nový blok vnitřní části jaderného reaktoru.

"To, že se po útlumu v devadesátých letech Evropa i zámořské země vracejí k atomu, dokazuje nejen výstavba finského bloku. Stejný reaktor má stavět Francie u kanálu La Manche, v USA úřady registrují desítky žádostí o prodloužení licencí k provozu reaktorů a očekávají první žádosti o schválení výstavby nových bloků," říká generální ředitel Škody JS Radek Benčík.

Rozsáhlé záměry na tomto poli má i Čína, výstavbu jedenácti nových bloků v příštích 25 letech nyní oznámila Ukrajina," dodává.

Plzeňská Škoda JS se zabývá výroby zařízení pro jaderné elektrárny - částí reaktorů, techniky pro regulaci výkonu reaktorů, kontejnerů pro transport a skladování vyhořelého jaderného paliva.

Největší současnou zakázkou je domácí kontrakt - plzeňská společnost obnovuje systém kontroly a řízení jaderné elektrárny Dukovany. Škoda JS jako generální dodavatel postupně do roku 2009 nahradí na všech čtyřech blocích zastaralý systém novým, digitálním.

"Vše se děje při plném provozu, pracujeme jen v pravidelných odstávkách, které by v elektrárně byly i bez chystaných úprav," vysvětluje člen představenstva Škody JS Jiří Demiš. Pro plzeňskou firmu představuje kontrakt částku v hodnotě šesti miliard korun.

Významným trhem jsou pro plzeňskou firmu země někdejšího sovětského impéria. Například na Ukrajinu už podnik dodává od roku 1995.

"Vyvážíme pohony pro regulaci výkonu reaktorů, v roce 2004 jsme v této oblasti podepsali kontrakty na dodávky za téměř 1,5 miliardy korun," sděluje finanční ředitel Škody JS Jan Kleisner.

Vedle jaderného strojírenství podniká plzeňská společnost i v petrochemii - loni například dokončila v ruském Sosnogorsku nový závod na úpravu zemního plynu za více než 100 milionů euro, což byla největší česká investiční akce v Rusku po roce 1989.

Škoda JS loni utržila více než 2,5 miliardy korun s hrubým ziskem ve výši sto milionů korun. Firma nyní zaměstnává na 730 lidí. Loni se novým majitelem firmy stala ruská strojírenská skupina OMZ.

"Příchod nového vlastníka nám více otevírá přístup na východní trhy, už nám například pomohl vytipovat zajímavé projekty v petrochemii, kterých bychom se teď rádi účastnili," řekl generální ředitel Radek Benčík.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

OKD je znovu státní firmou, akcie převzal podnik Prisko

Důl Karviná (ilustrační snímek)

Akcie těžební společnosti OKD v Karviné převzali zástupci státního podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů...

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Najdete na iDNES.cz