Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škoda získala jadernou zakázku pro Finsko

  13:16aktualizováno  13:16
Využít nové vlny zájmu o jadernou energetiku ve světě - takový záměr má plzeňská Škoda JS, někdejší Jaderné strojírenství. Dokázala už získat například zakázku na výstavbě první nové jaderné elektrárny, která po deseti letech vzniká na starém kontinentě. Místo? Olkiluoto, Finsko.

Plzeňská společnost dodá pro chystaný nový blok vnitřní části jaderného reaktoru.

"To, že se po útlumu v devadesátých letech Evropa i zámořské země vracejí k atomu, dokazuje nejen výstavba finského bloku. Stejný reaktor má stavět Francie u kanálu La Manche, v USA úřady registrují desítky žádostí o prodloužení licencí k provozu reaktorů a očekávají první žádosti o schválení výstavby nových bloků," říká generální ředitel Škody JS Radek Benčík.

Rozsáhlé záměry na tomto poli má i Čína, výstavbu jedenácti nových bloků v příštích 25 letech nyní oznámila Ukrajina," dodává.

Plzeňská Škoda JS se zabývá výroby zařízení pro jaderné elektrárny - částí reaktorů, techniky pro regulaci výkonu reaktorů, kontejnerů pro transport a skladování vyhořelého jaderného paliva.

Největší současnou zakázkou je domácí kontrakt - plzeňská společnost obnovuje systém kontroly a řízení jaderné elektrárny Dukovany. Škoda JS jako generální dodavatel postupně do roku 2009 nahradí na všech čtyřech blocích zastaralý systém novým, digitálním.

"Vše se děje při plném provozu, pracujeme jen v pravidelných odstávkách, které by v elektrárně byly i bez chystaných úprav," vysvětluje člen představenstva Škody JS Jiří Demiš. Pro plzeňskou firmu představuje kontrakt částku v hodnotě šesti miliard korun.

Významným trhem jsou pro plzeňskou firmu země někdejšího sovětského impéria. Například na Ukrajinu už podnik dodává od roku 1995.

"Vyvážíme pohony pro regulaci výkonu reaktorů, v roce 2004 jsme v této oblasti podepsali kontrakty na dodávky za téměř 1,5 miliardy korun," sděluje finanční ředitel Škody JS Jan Kleisner.

Vedle jaderného strojírenství podniká plzeňská společnost i v petrochemii - loni například dokončila v ruském Sosnogorsku nový závod na úpravu zemního plynu za více než 100 milionů euro, což byla největší česká investiční akce v Rusku po roce 1989.

Škoda JS loni utržila více než 2,5 miliardy korun s hrubým ziskem ve výši sto milionů korun. Firma nyní zaměstnává na 730 lidí. Loni se novým majitelem firmy stala ruská strojírenská skupina OMZ.

"Příchod nového vlastníka nám více otevírá přístup na východní trhy, už nám například pomohl vytipovat zajímavé projekty v petrochemii, kterých bychom se teď rádi účastnili," řekl generální ředitel Radek Benčík.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Luxusní značka Burberry přestane pálit neprodané zboží. A končí s kožešinou

Cara Delevingne pro značku Burberry propaguje oblečení a je i jednou z tváří

Britský výrobce luxusního zboží Burberry nebude již dál pálit neprodané zboží v hodnotě milionů liber a přestane...

Pošta bojuje s nedostatkem zaměstnanců, mnohdy pracují až dvanáct hodin

Česká pošta. ilustrační snímek

Loni opustil Českou poštu každý čtvrtý zaměstnanec. Většinu odradil nízký plat v kombinaci s neplacenými přesčasy. I...

Billa potřetí za rok navyšuje mzdy. Od září vzrostou o sedm procent

Supermarket Billa (ilustrační snímek)

Maloobchodní řetězec Billa navyšuje od září čtyřem tisícům svých zaměstnanců mzdy v průměru o 7,3 procenta, tedy 2 000...

Najdete na iDNES.cz