PA Export vede v Pákistánu stavbu dvou elektráren, za které ručí stát. Ilustrační foto

PA Export vede v Pákistánu stavbu dvou elektráren, za které ručí stát. Ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Škodaexport prošetřuje policie, má podezření na přípravu tunelování státu

  • 8
Aktivity bývalé státní firmy Škodaexport, kterou loni koupila firma ze skupiny kolem ČKD Group, začala prošetřovat protikorupční policie. Trestní oznámení na ni podalo v minulých týdnech ministerstvo financí.

"Důvodem jsou podezřelé finanční transakce. Teď je to v rukou policie a nemůžeme k tomu víc říct," řekl mluvčí ministerstva (MF) Ondřej Jakob.

Z informací MF DNES vyplývá, že policie by měla zkoumat hlavně dění kolem peněz, za které ručí státní Česká exportní banka. Ta spolufinancuje stavby dvou elektráren v Pákistánu, které vede právě bývalý Škodaexport, nedávno přejmenovaný na PA Export.

Hodnota těchto zakázek je zhruba 600 milionů eur, tedy bezmála 16 miliard korun. "Policie má prošetřit podezření, že se připravoval tunel na Českou exportní banku," řekl MF DNES zdroj, který je s podnětem policii obeznámen.

Škodaexport býval kdysi významný vývozce zařízení pro energetiku. S jeho přejmenovaným nástupcem PA Export bylo ve čtvrtek zahájeno insolvenční řízení.

Majitelé již v polovině května MF napsali, že chtějí od kupní smlouvy na Škodaexport odstoupit. Údajně totiž byli při privatizaci uvedeni v omyl, protože stav firmy byl mnohem horší, než jak to ukazovala předložená dokumentace. To ministerstvo odmítá, na platnosti smlouvy trvá.

Prodaná ochranná značka

Rozpočet a termíny pákistánské zakázky byly sice i podle dalších zdrojů z okolí firmy napjaté a není vyloučeno, že i ztrátové.

Transakce majitelů společností ve skupině však byly přinejmenším podivné. Noví majitelé například prodali ochrannou známku Škodaexport a později došlo údajně i k odlivu výnosnějších zakázek na jinou firmu skupiny, na ČKD Energy. Zakázky v Pákistánu byly ponechány ve Škodaexportu.

Tyto transakce jsou také jedním z důvodů, proč jeden z dodavatelů, firma Siemens Engineering, podala návrh na insolvenci. Kromě toho, že jí bývalý Škodaexport dluží 130 milionů korun, její šéf Aleš Tomec poukazuje na "nestandardní operace" s aktivy firmy.

Ředitel PA Exportu Štěpán Sádecký řekl, že proti insolvenčnímu návrhu podal odpor a neví o žádném policejním šetření.

Komu firma dnes patří, není jasné. Mluvčí ČKD Group Karel Samec řekl, že již není součástí skupiny ČKD. Dle obchodního rejstříku ji vlastní firma Fite Export. Ta patří podle informací MF DNES londýnské firmě WNC Factoring, která vlastní nepřímo i ČKD Group.

Ve firmách spojených se značkami ČKD a Fite vystupuje podnikatel Petr Speychal, který s médii nekomunikuje. Minulý týden MF DNES napsal, že není majitelem ČKD.