Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škodlivých výrobků v EU přibývá, nejčastěji jsou z Číny a pro děti

  1:00aktualizováno  1:00
Evropské státy loni nahlásily do evropské sítě Rapex 1 866 zdraví škodlivých věcí, což je nárůst o 16 procent vůči předchozímu roku. Více než 1 500 výrobků bylo obzvlášť nebezpečných. Nejvíce pochybného zboží – více než polovina – přitom pocházelo z Číny. Škodlivé výrobky byly určeny často dětem.
Nekvalitní plastové hračky se dají poznat už podle zápachu. Ilustrační foto.

Nekvalitní plastové hračky se dají poznat už podle zápachu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Předloni totiž státy do systému Rapex monitorující výskyt nebezpečných výrobků varovného systému nahlásily 1 605 produktů. Evropská komise si nárůst vysvětluje tím, že si varovná síť upletla jemnější oka.

"Hračky zaujímaly třetinu nahlášených výrobků, elektrické přístroje, motorová vozidla a oblečení či módní doplňky každý kolem deseti procent," vyplývá z pondělí zveřejněné zprávy Komise.

EU bere výsledek jako výhru

Unie bere zprávu o nárůstu nebezpečného zboží jako částečnou výhru.

"Čísla dokazují, že Rapex pracuje efektivněji a jeho kapacita roste, což znamená, že nám uniká méně nebezpečného zboží," komentovala výsledky eurokomisařka Meglena Kunevová, která má ochranu spotřebitele na starosti.

Podle ní byl systém úspěšný také proto, že se do něj zapojila i Čína a firmy ochotněji stahovaly označené výrobky z trhu.

Letos podle ní bude důležité zajistit, aby ekonomické obtíže jednotlivých zemí neposunuly ochranu spotřebitele na vedlejší kolej.

"V časech hospodářské krize, kdy se cena stává klíčovým faktorem v útratách spotřebitelů, musíme posílit úsilí a být zvlášť ostražití," uvedla Kunevová s tím, že jednotlivé země by měly vyčlenit dostatečné zdroje na prosazování všech pravidel.

ČR nahlásila 60 výrobků

Česko loni Unii nahlásilo 60 nebezpečných produktů. Polovina z nich představovala vážné a bezprostřední riziko.

"Výskyt nebezpečných výrobků u nás bohužel stoupá. Lidem se proto vyplatí sledovat to, co se v systému objeví, a dávat si na to pozor," říká mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Jan Mišurec.

Podle něj se dá nekvalitní zboží poznat už podle zápachu, hlavně plastové hračky, podle odlepujících se částeček či chybí-li návod a popis výrobku včetně jeho složení. Podle něj se lidé často nechávají nalákat do obchodů s nápisem Krach cen a zapomenou sledovat, zda hračky mají potřebné údaje.

"Na hračky si dáváme pozor. Kupujeme jen ve značkových obchodech a ne na tržištích, protože se bojíme, aby neohrozily zdraví našeho dítěte," říká otec pětiletého syna Jiří Sedlák.

Zvláštní pozor si přitom dává na označení CE, jež má označovat certifikované výrobky vyhovující evropským normám na bezpečnost.

"Vím, že se padělají, proto si dávám pozor, aby mezi nimi nebyla větší mezera jako China Export, ale byly těsně u sebe," popisuje Sedlák.

Česko bylo jako výrobce nebezpečných věcí označeno loni čtyřikrát. V Rapexu se objevila bezdrátová vrtačka, kancelářská podložka, bryndáček a helma.

"To odpovídá 0,3 procenta všech nahlášených případů," říká mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Německo a Francie našly shodu: evropský rozpočet bude jako měnový fond

Angela Merkelová a Emmanuel Macron na tiskové konferenci po zasedání vlád...

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron našli shodu ohledně vytvoření rozpočtu...

Zákon má omezit internetové obry. Podle kritiků může ohrozit svobodu na síti

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Hudební vydavatelství a filmová studia dokázala do zákonů dostat ochranu své produkce, kopírovat filmy nebo hudbu bez...

Výrobce letadel Airbus kvůli brexitu zvažuje odchod z Británie

Airbus A380

Evropský výrobce letecké techniky Airbus varoval, že by se mohl stáhnout z Británie, pokud země opustí jednotný trh a...

Najdete na iDNES.cz