Protestující na prostranství před továrnou.

Protestující na prostranství před továrnou. | foto: MAFRA

Tisíce zaměstnanců Škody Auto demonstrovaly za vyšší mzdy, hrozí stávkou

  • 480
Před budovou vedení automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi demonstrovaly tisíce zaměstnanců za vyšší mzdy. Odbory se stále s firmou nedohodly na růstu mezd, i když kolektivní smlouva vypršela na konci března. Odboráři teď vyhrožují až pětidenní stávkou.

Škoda odborům při kolektivním vyjednávání navrhla růst mezd o tři procenta na následujících 12 měsíců, odboráři však nyní požadují nárůst o pět procent. Další jednání odborů a firmy bude ve čtvrtek. Pokud ani po tomto jednání nenabídne vedení vyšší navýšení mezd než tři procenta, hrozí odbory třídenní nebo pětidenní stávkou.

V Mladé Boleslavi se protestovalo už ve středu. Pracovníci největší české automobilky hodinu po poledni hromadně zastavili výrobu a většina z nich opustila haly. Postupně se zastavila lisovna, svařovna, lakovna i montáž vozů. Demonstrovat vyrazili ale také technici a kancelářští pracovníci.

Na protest před továrnou dorazilo mezi 5 až 10 tisíci zaměstnanců. Část z celkových 25 tisíc pracovníků závodu byla doma po noční směně, část jich protestuje v domovských závodech v Kvasinách a Vrchlabí.

Mítink začal zhruba deset minut před druhou hodinou a z přistaveného kamionu jej moderoval šéf odborů KOVO MB Jaroslav Povšík. Nabídku firmy na růst tarifů s ohledem na dlouhodobé rekordní výsledky firmy označil za nedostatečnou.

Odborář: Kdyby se to vyhrotilo, zbouráme i Pentagon

Odboráři neprotestovali jen za vyšší mzdy, ale také proti projektu vyčleňování pracovních míst HPO. „Za rekordní výrobu se nám chtěli odvděčit tak, že 20 procent zaměstnanců vyčlení ven z fabriky. Vidíte tu sílu, jakou tady teď máme? Nedej bože, kdyby se to vyhrotilo, tak to tady zbouráme všechno včetně Pentagonu,“ hřímal šéf odborářů Jaroslav Povšík za hlasitého souhlasu zaměstnanců. Pentagon se v Mladé Boleslavi říká budově vedení Škody Auto.

Podle místopředsedy odborů Škody Josefa Zmrhala není podstatné, kolik lidí se zúčastnilo protestu, ale kolik zaměstnanců bude pracovat o hodinu méně.

„Důležité je to, že nás lidi podpoří tím, že tu hodinu minus budou mít, a my potom ve statistice uvidíme, kolik nás procentuálně podpořilo lidí. Podle mítinku se nedá odhadovat, jestli to bylo úspěšné, nebo ne,“ řekl.

Podle mluvčí Škody Jany Bahníkové firma stávku respektuje. „Zaměstnanci mají právo vyjádřit svůj názor ve formě, kterou sami zvolí, a společnost Škoda Auto toto jejich právo plně respektuje,“ uvedla.

Průměrná hrubá mzda v dělnických profesích ve Škodě je kolem 34 tisíc korun, což je o 6 800 více než průměrná mzda v zemi. Kvůli stávce musí dopravu ve městě řídit policie, na hodinu je uzavřená třída Václava Klementa mezi ulicemi U Stadionu a Jana Palacha.

Dojednány už jsou roční odměny 60 tisíc korun

Odbory Kovo ze Škody Auto v pondělí informovaly o tom, že vedení automobilky hrozí zaměstnancům za účast na demonstraci postihem. Vedení firmy to ale popřelo. Odbory už s automobilkou dohodly, že každý tarifní zaměstnanec dostane v květnovém výplatním termínu jako součást mzdy za duben variabilní část bonusu 25 tisíc korun. Včetně fixní části bonusu vyplácené před letními dovolenými, a před Vánocemi tak zaměstnanci dostanou roční bonus asi 60 tisíc korun.

Škoda Auto loni zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Svým zákazníkům automobilka dodala rekordní počet 1,037 milionu vozů, což je meziroční nárůst téměř o 13 procent.

Ani ve druhé středočeské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína se zatím odbory s vedením firmy na růstu mezd nedohodly, kolektivní smlouva tam také vypršela na konci března. TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 tam meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy korun, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun.

, ,