Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Škodovky vyrábějí polští otroci, tvrdí Gazeta Wyborcza

  14:21aktualizováno  14:21
Polský deník Gazeta Wyborcza obvinil ostravskou personální agenturu Zetka Auto z toho, že zneužívá polské zaměstnance. Podle deníku polští dělníci žijí i pracují jako otroci. Zetka Auto nařčení odmítá s tím, že dodržuje zákoník práce i všechny další předpisy.
Nemáme ani dost bot a pracovních rukavic, tvrdí Poláci.

Nemáme ani dost bot a pracovních rukavic, tvrdí Poláci. | foto: Profimedia.cz

Fabie a Octavie podle listu vyrábí 900 Poláků z Dolního Slezska, Velkopolska a Podkarpatska. Dělníci žijí ve starých barácích, na podlaze je špína. Poláci nemají dostatek ochranných pracovních prostředků jako jsou boty nebo rukavice, říká jeden z nich, Jarek Nowacki z Walbrzycha.

Podle právníka ostravské agentury Vladimíra Voxy naopak žijí dělníci, kterých je maximálně 700, v nejlepších ubytovnách v regionu. "Jsou to panelákové ubytovny, které vždy dostávají krásně uklizené. Občas se nám naopak stává, že je dělníci poničí nebo dokonce utečou i s ledničkou a dalším zařízením," dodal Voxa.

Ve smlouvě, kterou Poláci podepsali, podle deníku stojí, že jednou za týden musejí v dílně odpracovat dvě směny za sebou, tedy 16 hodin. Ve skutečnosti musejí tyto dlouhé směny vydržet několikrát týdně. Na konci směny vytáhne mistr osobní karty dělníků a vylosuje z nich ty, kteří budou muset zůstat ještě dalších osm hodin.

Když dělník odmítne, hrozí mu mistr podle listu pokutou nebo vyhazovem z práce. Za trest musí například zaplatit 500 korun nebo přijde o tři dny dovolené. "Musíme zaplnit všechna místa u pásu. Když se někomu nechce vrátit se v pondělí do práce, protože celý víkend pil, musí ho zastoupit někdo jiný," uvedl k tomu ředitel výroby ve svařovně Zetky Auto Jiří Nosek.

Vedení společnosti Zetka Auto naopak tvrdí, že přesčasy dělají zaměstnanci dobrovolně, když si chtějí přivydělat. "Rozhodně nikoho nenutíme," řekl Voxa.

Zaměstnavatel prý Polákům slíbil průměrně 13.000 korun měsíčně. První peníze nicméně uvidí po dvou měsících, a navíc odpovídají jen měsíčnímu platu. Dříve mohou dostat pětisetkorunovou zálohu, ale bez potvrzení, říká další Polák pracující v Zetce Auto, Piotr Kwiatkowski z Vratislavi.

Podle managementu společnosti Zetka Auto je základní plat 10.617 korun a dělníci ho dostávají na konci každého měsíce. "Navíc si mohou vydělat za přesčasy, další prémie dostávají od mistra," tvrdí Voxa.

Své krajany navštívil Rafal Kuroň z úřadu práce v Rzeszowě. "To, co jsme viděli tady na místě, neodpovídá ujištěním zástupců firmy," řekl listu. Smlouvy jsou podle něho postavené tak, že dělníci nevědí, za co dostávají peníze.

Kuroň rovněž uvedl, že závodní lékař pracovní úrazy kvalifikuje jako úrazy nepracovní, a poškození proto nedostanou finanční odškodnění. "Z toho, co se říká, je vidět, že Zetka Auto šidí lidi," řekl. Vedení české firmy je informacemi šokováno. "Nic z toho samozřejmě není pravda. Co se týče zdravotní péče, máme čtyři závodní lékaře. Za letošní rok máme evidováno 38 pracovních úrazů a všechny byly řádně vyřešeny," dodal Voxa.

Podle něj všechny dokumenty ukázal také reportérům polského deníku, kteří nedávno ve firmě sbírali podklady pro svou reportáž. Některým dělníkům pomohl najít práci v Čechách úřad práce z Podkarpatska. Nyní již zastavil nábor nových pracovníků a žaloby polských dělníků předal prokuratuře, píše Gazeta Wyborcza.

Porušování zákoníku práce odmítá i Škoda Auto. "U pracovních agentur rovněž velmi striktně vyžadujeme dodržování zákoníku práce, a to se týká i oblasti bezpečnosti práce a ochrany zdraví. Každý zaměstnanec používá ke své práci odpovídající předepsané ochranné pomůcky a před nástupem jsou důkladně kontrolována jeho zdravotní osvědčení, provedená školení a případné zkoušky," sdělil člen představenstva Škody Auto zodpovědný za personalistiku Martin Jahn.

Autor:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Další z rubriky

Kdo dřív přijde, ten pracuje. Sdílené kanceláře budoucnosti patří všem

Coworkingové centrum Paralelní Polis v Praze

Sdílené kanceláře táhnou. Do půl roku se rozrostou o čtvrtinu, a to nejen v Praze. Zájem o pracovní místa v...

Mimozemšťan Alza měl potíže. V e-shopu nefungovalo dokončení objednávky

Internetový obchod s elektronikou Alza.cz (ilustrační snímek)

Někteří zákazníci internetového obchodu Alza.cz mohli od včerejšího večera do dnešního poledne nakupovat jenom...

Co Češi tolik nekupují. CD a DVD už jsou mrtvá i pro statistiky

CD - ilustrační foto

Statistici udělali pořádek ve spotřebním koši a vyhodili, co už Češi tolik nekupují. Přestali tak sledovat ceny...

Najdete na iDNES.cz