Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škodovky vyrábějí polští otroci, tvrdí Gazeta Wyborcza

  14:21aktualizováno  14:21
Polský deník Gazeta Wyborcza obvinil ostravskou personální agenturu Zetka Auto z toho, že zneužívá polské zaměstnance. Podle deníku polští dělníci žijí i pracují jako otroci. Zetka Auto nařčení odmítá s tím, že dodržuje zákoník práce i všechny další předpisy.
Nemáme ani dost bot a pracovních rukavic, tvrdí Poláci.

Nemáme ani dost bot a pracovních rukavic, tvrdí Poláci. | foto: Profimedia.cz

Fabie a Octavie podle listu vyrábí 900 Poláků z Dolního Slezska, Velkopolska a Podkarpatska. Dělníci žijí ve starých barácích, na podlaze je špína. Poláci nemají dostatek ochranných pracovních prostředků jako jsou boty nebo rukavice, říká jeden z nich, Jarek Nowacki z Walbrzycha.

Podle právníka ostravské agentury Vladimíra Voxy naopak žijí dělníci, kterých je maximálně 700, v nejlepších ubytovnách v regionu. "Jsou to panelákové ubytovny, které vždy dostávají krásně uklizené. Občas se nám naopak stává, že je dělníci poničí nebo dokonce utečou i s ledničkou a dalším zařízením," dodal Voxa.

Ve smlouvě, kterou Poláci podepsali, podle deníku stojí, že jednou za týden musejí v dílně odpracovat dvě směny za sebou, tedy 16 hodin. Ve skutečnosti musejí tyto dlouhé směny vydržet několikrát týdně. Na konci směny vytáhne mistr osobní karty dělníků a vylosuje z nich ty, kteří budou muset zůstat ještě dalších osm hodin.

Když dělník odmítne, hrozí mu mistr podle listu pokutou nebo vyhazovem z práce. Za trest musí například zaplatit 500 korun nebo přijde o tři dny dovolené. "Musíme zaplnit všechna místa u pásu. Když se někomu nechce vrátit se v pondělí do práce, protože celý víkend pil, musí ho zastoupit někdo jiný," uvedl k tomu ředitel výroby ve svařovně Zetky Auto Jiří Nosek.

Vedení společnosti Zetka Auto naopak tvrdí, že přesčasy dělají zaměstnanci dobrovolně, když si chtějí přivydělat. "Rozhodně nikoho nenutíme," řekl Voxa.

Zaměstnavatel prý Polákům slíbil průměrně 13.000 korun měsíčně. První peníze nicméně uvidí po dvou měsících, a navíc odpovídají jen měsíčnímu platu. Dříve mohou dostat pětisetkorunovou zálohu, ale bez potvrzení, říká další Polák pracující v Zetce Auto, Piotr Kwiatkowski z Vratislavi.

Podle managementu společnosti Zetka Auto je základní plat 10.617 korun a dělníci ho dostávají na konci každého měsíce. "Navíc si mohou vydělat za přesčasy, další prémie dostávají od mistra," tvrdí Voxa.

Své krajany navštívil Rafal Kuroň z úřadu práce v Rzeszowě. "To, co jsme viděli tady na místě, neodpovídá ujištěním zástupců firmy," řekl listu. Smlouvy jsou podle něho postavené tak, že dělníci nevědí, za co dostávají peníze.

Kuroň rovněž uvedl, že závodní lékař pracovní úrazy kvalifikuje jako úrazy nepracovní, a poškození proto nedostanou finanční odškodnění. "Z toho, co se říká, je vidět, že Zetka Auto šidí lidi," řekl. Vedení české firmy je informacemi šokováno. "Nic z toho samozřejmě není pravda. Co se týče zdravotní péče, máme čtyři závodní lékaře. Za letošní rok máme evidováno 38 pracovních úrazů a všechny byly řádně vyřešeny," dodal Voxa.

Podle něj všechny dokumenty ukázal také reportérům polského deníku, kteří nedávno ve firmě sbírali podklady pro svou reportáž. Některým dělníkům pomohl najít práci v Čechách úřad práce z Podkarpatska. Nyní již zastavil nábor nových pracovníků a žaloby polských dělníků předal prokuratuře, píše Gazeta Wyborcza.

Porušování zákoníku práce odmítá i Škoda Auto. "U pracovních agentur rovněž velmi striktně vyžadujeme dodržování zákoníku práce, a to se týká i oblasti bezpečnosti práce a ochrany zdraví. Každý zaměstnanec používá ke své práci odpovídající předepsané ochranné pomůcky a před nástupem jsou důkladně kontrolována jeho zdravotní osvědčení, provedená školení a případné zkoušky," sdělil člen představenstva Škody Auto zodpovědný za personalistiku Martin Jahn.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

České dráhy v příměstském vlaku testují zavedení televizí s wi-fi

V příměstském vlaku CityElefant od Českých drah se objevily televizní obrazovky

V příměstském vlaku CityElefant Českých drah na trase z Prahy do Kolína se objevily nové televizní obrazovky. Jde o...

Skončila šéfka pozemkového úřadu Maradová

Svatava Maradová, ředitelka Státního pozemkového úřadu

Ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Najdete na iDNES.cz