Škodu Praha čeká stabilizace

Hrozící finanční krize ve Škodě Praha je zřejmě zažehnána. Akcionáři generálního dodavatele technologií pro jadernou elektrárnu Temelín na valné hromadě schválili stabilizační plán navržený představenstvem. Firmě hrozilo, že už v dubnu stane na okraji finanční propasti.

Plán počítá letos s přínosy asi 200 milionů korun z prodeje nemovitostí či snížení počtu zaměstnanců. 

"V letošním roce by firma mohla dosáhnout relativně vyrovnaného hospodářského výsledku," řekl na valné hromadě předseda představenstva a generální ředitel Škody Jiří Hurych.

Firma totiž za loňský rok předběžně počítá se ztrátou asi 56 milionů korun a trvale klesající obchodní aktivity znamenaly tržby 7,1 miliardy korun.

"V letošním roce však výhled tržeb počítá s poklesem pod tři miliardy korun," připustil šéf firmy.

Podnik totiž nemá žádnou novou zakázku a zatím v plánu nepočítá ani s mexickou
elektrárnou Monterrey, kde není vyřešeno financování.

K posílení obchodních aktivit chce Škoda Praha uzavřít alianční dohodu se Škodaexportem o spojení sil v některých teritoriích.

Peníze váznou ve sporu s ČEZ
Usiluje rovněž o dohody se Škodou Holding ohledně řešení sporů z minulosti a o obchodním jménu a především o mimosoudní vyřešení více než miliardových sankcí od společnosti ČEZ za zpoždění Temelína.

"Pokud se nepodaří v blízkých týdnech vyřešit spor Škody a ČEZ, mohou nastat obchodní problémy," prohlásil Hurych. Vhodným krokem by přitom mohla být určitá kapitalizace do základního jmění Škody.

Mimosoudnímu řešení přitom dává přednost i společnost ČEZ. "Vidíme v ukončení soudních sporů jedinou cestu k tomu, aby se mohly vazby pročistit. Kapitalizace je také jednou z možných cest," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Zároveň však ČEZ nehodlá být majoritním vlastníkem Škody Praha. Tím je stát s přibližně 55 procenty akcií. ČEZ drží asi 30 procent a Škodaexport deset procent akcií. Základní jmění činí asi 550 milionů korun.

,