Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škody na silnicích půjdou do miliard, Slamečka doufá v pomoc vlády

  11:00aktualizováno  15:52
Silničáři sčítají škody napáchané záplavami. Ministerstvo dopravy mluví o řádově miliardových ztrátách a doufá, že premiér Jan Fischer na pondělním jednání vlády nějakou miliardu jako náplast na poničené silnice uvolní. Gustáv Slamečka nechce sahat pro peníze do "vlastní kapsy", kde mu prostředky na rozestavěné dálnice chybějí už nyní.

Bagrista opravuje podemletý břeh silnice u Hluzovského potoka v Černotíně. V této obci blízko Hranic nalezli osmou oběť záplav (25. června 2009) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Škody budou v řádech miliard. Musíme ale počkat, až opadne voda. Peníze na opravu zřejmě bude řešit v pondělí vláda, nechceme je brát z prostředků, které by měly jít na výstavbu nových silnic a dálnic," řekl MF DNES mluvčí resortu Karel Hanzelka.

"Je to další výrazný zásah pro rozpočet České republiky," uvedl dnes ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Rozvodněné toky poškodily dálnice, rychlostní silnice i silnice první třídy. Skoro všechny škody hlásí Ostravsko, kde je poškození obrovské. Například silnice první třídy ze Životic přes Nový Jičín do Hodslavic se ocitla celá pod vodou a škody v tomto úseku dosahují až 800 milionů korun. Dalších asi sto milionů pohltí opravy silnice u obce Vrchy, kde se sesunula půda ze svahu.

Další moravské kraje hlásí poškození v řádech maximálně desítek milionů. Na dálnici D1 je například částečně podemletý most na 307. kilometru, náklady na opravu se odhadují na 15 milionů.

Železnice ani silnice nejsou pojištěné

"Silnice nejsou pojištěné. Když se o tom uvažovalo, tak vyšlo najevo, že úhrada pojistného by výrazně převýšila případné náhrady škod způsobených živelnými katastrofami," řekl MF DNES Jan Hoření z Ředitelství silnic a dálnic.

První odhady škod přinesla i železnice. "Opravdu hrubý a předběžný odhad je 380 milionů korun. Více budeme vědět, až se dostaneme na základy umělých staveb," řekl MF DNES mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Ani železnice není pojištěná. Podle Hally to není možné, vzhledem k délce tratí by se to velmi prodražilo. To platí také u silnic.

On-line zpravodajství

Sledujte on-line zpravodajství ze záplav zde

Na dopravu přitom už teď chybějí peníze. Gustáv Slamečka původně sháněl až 50 miliard korun, 19. června však zmírnil své požadavky na 23 miliard. Pokud se tyto peníze neseženou, pohrozil zastavením 40 dopravních staveb (např. obchvaty či průtahy Plzně, Českých Budějovic, Ústí nad Labem a Brna). Dalších plánovaných 150 projektů se zřejmě vůbec nezačne stavět.

ČEZ hlásí menší škody než po orkánech

Výdaje na nutné opravy už spočítali také energetici. Energetikům způsobily největší škody popadané větve a zatopené distribuční stanice. Nejsou zdaleka tak velké jako orkán Kirill v roce 2007 nebo Emma a Ivan v loňském roce. ČEZ je zatím vyčíslil na zhruba čtyři miliony korun. Opravy budou podle mluvčí Alice Lutišanové trvat několik dní.

"Prioritou prvních dnů bylo zajistit dodávky energie zákazníkům. Dodávky byly kompletně obnoveny s výjimkou jednoho rodinného domku v Jičíně," uvedla Lutišanová.

Na mnoha místech byla podle mluvčí distribuční zařízení zalita vodou, energetici se nemohli k distribučním trafostanicím dostat a museli s opravami počkat, až voda opadne. Práci rovněž komplikovaly popadané větvě na elektrickém vedení.

Odhadované škody (ŘSD)


Olomoucký kraj
-D1 v úseku Lipník nad Bečvou - Bělotín došlo k zaplavení rampy.
-D1 (307 až 310 km): zřejmě částečně podemletý most, poškozená kanalizace, odvodňovací žlaby, zničené oplocení. (3 - 15 mil.) 

-silnice I/35 Teplice nad Bečvou - Hustopeče nad Bečvou (23 mil.)
-silnice I/47 (6,7 mil.) 

Moravskoslezský kraj
-I/57 Životice - Kunín - Šenov - Nový Jičín - Bludovice - Hodslavice - hranice okr.Vsetín. Podemletá, podmáčená silnice, poškozené mosty, opěrné zdi, svahy, odvodňovací zařízení. Voda sahala do výšky 1,5 m. (500 - 800 mil)
-I/57 Vrchy, sesuv svahu (80 - 100 mil.)
-I/48 Bělotín - Nový Jičín (2 - 6 mil)

Zlínský kraj
-I/35 Rožnov pod Radhoštěm - státní hranice (hrubý odhad 20 - 25 mil.)

Autoři: , ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Najdete na iDNES.cz