Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škody po tsunami: 13 miliard dolarů

  8:47aktualizováno  8:47
Měsíc poté, co jihovýchodní Asii postihla ničivá vlna tsunami, se postižené oblasti stále ještě vzpamatovávají z jedné z nejstrašnějších katastrof historie. Z hlediska materiálních škod to podle odborníků nedopadlo tak špatně, jak se na první pohled zdálo.

Podle čerstvé studie Asijské rozvojové banky hrozí, že by se pod hranici chudoby, tedy pod jeden dolar na den, mohly dostat až dva miliony lidí. Přesto se podle odborníků dá říci, že světovou a asijskou ekonomikou tsunami nezatřese.

Škody za 13 miliard dolarů
A to ani přesto, že celkové škody, jež ničivá katastrofa způsobila, jsou odhadovány na 13 miliard dolarů.

Rozhodně to není málo, ale v loňském roce byly i ničivější katastrofy. V říjnu zemětřesení v Japonsku zabilo 39 lidí, ale ekonomické škody jsou odhadovány na 28 miliard dolarů. A čtyři vlny hurikánů Charley, Frances, Ivan a Jeanne, jež zpustošily na podzim jižní pobřeží USA, s sebou přinesly škody v celkové výši okolo šedesáti miliard dolarů.

Zatím z hlediska ekonomických dopadů vůbec nejničivější přírodní katastrofou z posledních let bylo zemětřesení v japonském Kóbe v roce 1995, jež způsobilo celkové škody ve výši 135 miliard dolarů a podle některých dokonce až 200 miliard dolarů.

Americký deník Wall Street Journal také odhaduje, že uvedených 13 miliard dolarů škod, jež způsobilo Asii tsunami, je méně, než na co Asii přišla epidemie viru SARS před dvěma roky. Ta vystrašila turisty z celého světa tak, že do jihovýchodní Asie omezili své cesty. A region to stálo 60 miliard dolarů.

Důležité z ekonomického pohledu je, že v Asii nebyla zničena klíčová průmyslová zařízení. "Přežily" velké přístavy, závažněji nebyla dotčena ropná zařízení ani velké továrny.

Katastrofa se však dotkla jednoho z nejpodstatnějších zdrojů příjmů místních ekonomik (kromě postižených částí Indie a Indonésie) - turistiky. Podobně jako virus SARS, epidemie ptačí chřipky nebo před několika lety teroristické útoky na budovy Světového obchodního centra.

Chybějí peníze turistů
Turistika je pro některé postižené oblasti životně důležitá. Vždyť v tomto oboru zde pracuje skoro 20 milionů lidí. Například v Thajsku tvoří příjmy z turistiky desetinu celkového výkonu zdejšího hospodářství, na Srí Lance dvacet procent hrubého domácího produktu a například na Maledivách dokonce dvě pětiny všech lidí pracují ve službách a turistika vytváří 74 procent HDP.

Podle odborníků situace nebude tak černá, jak vypadá. Turisté považují zemětřesení za jednorázovou záležitost a na rozdíl od nemocí se ho tolik nebojí," uvedl pro Wall Street Journal David Tarsh ze Světové asociace pro turistiku a cestovní ruch.

A tak se zdá, že země, jež byly postiženy, nebudou muset za katastrofu zaplatit po ztracených životech další daň - a to ve formě výrazného poklesu svého ekonomického růstu.

Ten by měl být podle analytiků jen minimální, ale mezi jednotlivými zeměmi budou panovat rozdíly. Řádově se čeká pokles růstu HDP jen v desetinách procentních bodů.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz