Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školní autobusy v Ústeckém kraji vyjedou, slíbil DPÚK

  10:41aktualizováno  11:40
Školáci i jejich rodiče v Ústeckém kraji přišli o jednu velkou starost - jak se dostat v pondělí do školy. Dopravní podnik Ústeckého kraje přislíbil, že vypraví všech 592 školních spojů. Kvůli sporům o peníze, které má dopravní podnik s krajem, panovala dosud kolem těchto linek nejistota.
Autobus Dopravního podniku Ústeckého kraje

Autobus Dopravního podniku Ústeckého kraje | foto: Martin AdamecMF DNES

„DPÚK pojede všechny školní spoje, a to přesto, že za ně zatím nedostal přes příslib kraje zaplaceno,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Marek Ženkl.

Vedení kraje přesto vyjednává o zajištění náhradní dopravy. „Zatím nevím, co jejich prohlášení obsahuje. Náhradní dopravu ale stejně budeme zajišťovat. DPÚK neustále porušuje sliby a zákony, nemáme proto jistotu, že vyjedou. V pondělí autobusy vypraví, ale co když v úterý ne?“ řekl ČTK ústecký hejtman Jiří Šulc.

Pro případ, že by k další krizi autobusové dopravy došlo, zřídil krajský úřad bezplatnou krizovou telefonní linku 800 876 011. - více zde

Kraj má s DPÚK dlouhodobé spory. Dopravce na začátku srpna zastavil na čtyři dny provoz na 2100 spojích, protože mu kraj nezaplatil za ztrátu z osobní dopravy za poslední tři měsíce. Podnik žádá zhruba 70 milionů Kč.

Od 9. září budou na linkách DPÚK jezdit autobusy sesterské firmy ČSAD Česká Lípa. Ta od DPÚK převzala většinu jeho řidičů.

DPÚK zřejmě zneužil pozici, míní Pecina
Podle předsedy antimonopolního úřadu Martina Peciny zřejmě Dopravní podnik Ústeckého kraje zneužil na počátku srpna své dominantní postavení. A to i přesto, že mu finanční situace neumožňovala nadále spoje provozovat.

Svůj záměr přerušit provoz spojů totiž podnik oznámil kraji s pouze pětidenním předstihem. A to je podle Peciny nedostatečné.

„Dopravní podnik tím, že vyrozuměl Ústecký kraj o svém záměru přerušit provoz vybraných spojů na autobusových linkách pouze s pětidenním předstihem a tento provoz skutečně ke stanovenému datu přerušil, naplnil skutkovou podstatu zneužití dominantního postavení,“ sdělil Pecina.

Dodal ale také, že ani po dominantním dodavateli služeb nelze spravedlivě požadovat, aby své služby poskytoval za situace, kdy je jejich poskytování trvale ztrátové.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Alkohol (ilustrační foto)

V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou...

Boj o peníze pro firmy: investiční pobídky ano, ale ne pro montovny

Montážní linka Fordu v Kentucky

Chcete finančně podpořit? Už nebude stačit, abyste tu postavili jednoduchou montovnu, budete muset přinést něco navíc,...

Najdete na iDNES.cz