Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Školní tašky: ne vždy bezpečné

  12:00aktualizováno  12:00
Pěkná aktovka je snem každého prvňáčka. Měla by dítěti dobře sedět a nekazit mu záda. Je důležité, aby byl školák také dobře vidět na silnici. Jak si vedou na tuzemském trhu aktovky určené žákům prvního stupně základních škol? Pouze čtyři ze čtrnácti by plně ochránily děti v silničním provozu.
Školáci

Školáci - Školáci - ilustrační foto. | foto: Dan MaternaMF DNES

To je výsledek testu MF DNES, který před začátkem školního roku provedli pracovníci Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně.

Viditelnost dítěte je jedním ze dvou nejdůležitějších kritérií hodnocení. Výrobci by sice měli automaticky používat na aktovkách svítivé barvy a pásky z odrazových materiálů, ale protože si už dnes nemusí nechávat své výrobky zkoušet, je pouze na rodičích, aby si dali dobrý pozor, jak je taška barevná a kolik reflexních nášivek má.

O testu
Čtrnáct školních tašek bylo nakoupeno začátkem června v pražských hypermarketech, obchodních domech, papírnictvích a stáncích. Prodavači nevěděli, za jakým účelem jsou nakupovány, jediným požadavkem bylo, aby byly vhodné pro první stupeň základní školy, nejlépe pro prvňáčky.

V papírnictvích dovedly prodavačky odborně poradit, v hypermarketech se musel zákazník spolehnout na vlastní úsudek. Ceny tašek se pohybovaly od 299 korun do 2490 korun. Tašky hodnotili pracovníci Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně.

Zjišťovali, jak obstojí tašky na silnici za denního světla i ve tmě, zda neničí dětem záda, jak jsou těžké, a také jejich pevnost.

Hodnocení je provedeno známkami jako ve škole: čím nižší, tím lepší. Celková známka vychází ze tří dílčích hodnocení. Bezpečnost v silničním provozu ukazuje, zda tašky měly předepsané signální barvy a reflexní nášivky. Její podíl na celkové známce je 40 %.

Ve známce za zdravotní nezávadnost je vyztužení zad, váha tašky a šířka i délka popruhů. Její podíl na celkové známce je 40 %. Známka za bezpečnost při používání zahrnuje zkoušku nosnosti tašky a její případné poškození. V celkové známce je zastoupena 20 %.

JAK DOPADLY AKTOVKY V TESTU:
VÍTĚZNÉ AKTOVKY
PRŮMĚRNÉ AKTOVKY
HORŠÍ A NEVYHOVUJÍCÍ AKTOVKY

Ani certifikát nemusí být zárukou kvality
Aktovka výrobce Emipo z Mikulova zaujala redakci nejen pěkným obrázkem Harryho Pottera, ale především tím, že měla na sobě nálepku certifikačního orgánu. Co už by mělo být na trhu lepšího než otestovaná aktovka? To napadne i mnoho rodičů, a tak velmi překvapilo, že tato taška neobsadila první místo.

Při zkoušce nosnosti jí totiž vypadl nýt v dolní části připevnění nosných řemenů, o jehož ostrý konec by se děti mohly snadno poranit. Jak je to možné? "To, co se stalo u této tašky, může mít několik příčin," říká Miroslava Dostálová ze zkušební laboratoře.

"V tomto případě pravděpodobně udělal zmetek dělník, který dostatečně neroztloukl nýt. Pravda je, že když jsme měli tento typ aktovky před dvěma lety u nás, všechny zkoušky dopadly dobře, takže jsme mohli bez problémů dát výrobku certifikát. My prověřujeme pouze typ výrobku, nikoliv už potom další dodržování jakosti při výrobě."

Nutno dodat, že z letos testovaných aktovek nevyhovělo více tašek, které v minulosti prošly bez problémů. Mnoho brašen nemělo požadované svítivé barvy na předním díle a také u nich chyběly nášivky z reflexních materiálů.

Cena není rozhodující
Test ukázal, že rozdíly v ceně ještě nemusí znamenat různou kvalitu výrobku. Příkladem jsou dvě tašky, které plně vyhověly všem měřeným parametrům: česká od Igora Rittera z Jihlavy za necelých 500 korun a produkt německého výrobce Diddl za cenu pětkrát vyšší. Obě mají na předních dílech dostatečnou plochu ze signálních barev, které zvyšují viditelnost školáka především ve dne.

Také další bezpečnostní prvky, jako jsou odrazové nášivky vpředu i po stranách, jsou u nich v pořádku. Německá aktovka má navíc výborně anatomicky vyřešenou zádovou část. Hmotnost obou tašek odpovídá předpisům a ani zátěžová zkouška je nepoškodila. Ještě dvě aktovky splnily požadavky na bezpečný pohyb dětí na silnici, i když se u nich objevily některé nedostatky při používání. Například příliš ostré okraje na vnitřních přihrádkách nebo utržený řemen po zátěžové zkoušce.

Jen se tak tváří
Propadákem testu je taška značky Viquel. Tato aktovka se jen tváří jako školní. Připomíná ji sice tvarem, ale je měkká, chybí jí i jakékoli vyztužení zad a polstrování řemenů. Její velikost neodpovídá nárokům na místo dokonce ani pro prvňáky.

"Na předním díle není ani památky po materiálu v signální barvě, o reflexních nášivkách nebo odrazkách ani nemluvě," podotýká Miroslava Dostálová. Přesto byla prodána jako vhodná aktovka pro první třídu!

Aby záda nebolela
Na co by neměli rodiče zapomenout, když vybírají školní tašku? "Především by aktovka měla mít anatomicky vytvarovaná a vyztužená záda s měkkým polstrováním," říká dětský ortoped Jan Němec z pražské Fakultní nemocnice v Motole. "Taška by měla mít také dostatečně široké řemeny, aby se dětem dobře nosila a netahaly ji pak jen na jednom rameně, nebo dokonce v ruce. Jednostranné zatížení může vést k velké bolesti zad," tvrdí ortoped.

Brašna by měla být lehká, aby školáci příliš nezatěžovali záda. Ideální je, pokud může mít dítě dvoje učebnice; jedny zůstávají ve škole a druhé má doma na učení. V aktovce pak přenáší jen sešity a ostatní pomůcky. Jan Němec také doporučuje vybírat takovou aktovku, která má dostatek vnějších kapes, třeba na lahev s pitím, která se nemůže vylít mezi školní pomůcky uvnitř tašky.

Jak vybrat školní tašku
Viditelnost dětí na silnice ve dne i za tmy je důležitá. Správná aktovka by měla mít na předním dílu minimálně 70 cm2 z reflexních (odrazových) materiálů v podobě našitých pásků nebo sklíček, na bočních dílech po 15 cm2. Reflexní materiáll výrazně zvyšuje viditelnost za tmy odráží světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji a to až na vzdálenost 200 metrů. Alespoň 20 procent přední plochy musí tvořit materiály v pestrých fluorescenčních (signálních) barvách. Jsou to takové barvy, které zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku. Většinou jsou to barvy žlutá, zelená, růžová a oranžová.
Rady pro nákup
1. Taška by měla školákovi dobře sedět a líbit se mu
2. Bezpečnostní prvky mají mít přednost před atraktivitou obrázku
3. Pevná konstrukce a vyztužená záda zajistí zdravý vývoj dítěte
4. Délka řemenů alespoň 70 cm a co nejmenší hmotnost ulehčí každodenní nošení
5. Brašna by měla být vyrobena z materiálu, který odolá povětrnostním vlivům
6. Důležité je také vnitřní rozčlenění na přihrádky a dostatek vnějších kapes. Také zámky by se měly dítěti snadno otvírat a zavírat.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Češi loni vypili méně piva, výrobci z toho viní i protikuřácký zákon

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.

Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl. Snížily se domácí prodej i spotřeba piva. Naopak se...

TEST DNES: V dětských příkrmech chybí kalorie i tuk, solí a kořením se nešetřilo

(Ilustrační snímek)

Výrobci o dětských příkrmech tvrdí, že jsou bio, bez přidané soli či cukru a jen ze samých prvotřídních surovin. Rodiče...

Jedinečná nabídka. Penny Market nabízel v akci falšované masové konzervy

Penny Market nabízel falšované masné konzervy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce narazila v Penny Marketu na mimořádně rozsáhlé falšování. Řetězec nabízel v...

Najdete na iDNES.cz