Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Školy a úplatky: brzda rozvoje

  10:00
Z dosud největší studie, která srovnává schopnost států konkurovat ostatním, plyne pro Česko nelichotivé poznání - mezi ním a vyspělým světem zeje velká mezera. Česká republika vychází z tohoto souboje jen jako průměrná a se zeměmi EU, mezi něž míří, se srovnávat nemůže (s výjimkou Řecka). Prohrává však i v soutěži s Maďary, Estonci či Slovinci. Studii zpracovala Harvardova univerzita a davoské Světové ekonomické fórum. Vědci srovnávali země podle desítek kritérií.

"Investice do vzdělání, obory s vysokou přidanou hodnotou založené na znalostech, průhlednost a otevřenost institucí. Tyto vlastnosti jsou klíčové," říká významný ekonom Jeffrey Sachs, profesor Harvardovy univerzity v USA. Česká republika se těmito ctnostmi zatím pochlubit nemůže. Mezi 75 nejvyspělejšími státy skončila na 35. místě.

Světovou jedničkou je Finsko následované USA. Velmi dobře si vedou i ostatní skandinávské země. Vědci poprvé popsali silné a slabé stránky jednotlivých zemí. V Česku se uplácí, lidé tu nejsou příliš vzdělaní, nevěří politikům, stát nemá schopné úředníky a šéfové se bojí dát pravomoci podřízeným a soustřeďují moc jen ve svých rukách. Mezi další české handicapy patří to, že vláda nepodporuje rozvoj nových technologií.

Ekonomiku škrtí chabá úroveň vzdělání
Proč se tam žije lépe? Ptáme se po návratu z čistých a bohatých zemí na sever či západ od českých hranic. Dokážou tam vymyslet a udělat věci, které mají vyšší hodnotu, jsou jedinečnější a ve světě je o ně větší zájem. A uměli si pro to vytvořit podmínky. Česká republika s těmi nejlepšími zatím soutěžit nedokáže.

Vědci z Harvardovy univerzity v USA přesně popsali naše slabiny a silné stránky. I přes spíš kritické hodnocení domácích poměrů jsou místa, kde je Česko na špici. Loni jsme dokázali být pátí na světě ve vzestupu přímých zahraničních investic. Přes všechnu kritiku nepříliš valné vzdělanosti se nám daří zvyšovat vývozy moderních technologií.

Daně firem jsou podle studie sedmé nejpříznivější na světě. Tady bohužel soupis kladů končí. Česká republika nepatří k ekonomikám založeným na znalostech. Právě takové země přitom světu na začátku třetího tisíciletí jednoznačně vévodí.

"Investice do znalostí jsou prioritou číslo jedna. Země, která se nevydá touto cestou, skončí spíš jako levná dílna pro zboží s nízkou přidanou hodnotou," říká Michael E. Porter, ekonom z Harvardovy univerzity v USA. Finsko, Švédsko, Dánsko, Švýcarsko - typické ekonomiky postavené na znalostech.

"Sedmdesát procent lidí má vysokoškolské vzdělání. Je to jeden z klíčů k našemu úspěchu," řekl finský premiér Pailo Lipponen. V České republice se vysokoškolským diplomem může pochlubit jen kolem 8 procent lidí. V evropském měřítku je to podprůměrné číslo. Státu stále chybějí na vysoké školy peníze a žádná reforma, která by měla tento stav zlepšit, se zatím nerýsuje.

Vládní agentura CzechInvest již dlouho plánuje rozšířit investiční pobídky i na vyspělé služby, výzkum a jiné oblasti s vysokou přidanou hodnotou. Tyto obory však mají velké nároky na vzdělání. Investoři z této oblasti jdou právě po znalostech. "Nabídka kvalifikovaných lidí tady není příliš velká," říká Jiří Bavor, ředitel IBM pro Českou republiku. "Na řadu pozic přitom stačí bakalářské vzdělání," dodává.

Skandinávské země se drží ve světové špičce navzdory velmi vysokým daní, které musí platit lidé i firmy. "Výška daní sama o sobě není klíčová. Důležité je, na co ty peníze jdou, a ve Skandinávii se investují především do vzdělání. Je dostupné a velmi kvalitní," říká ekonom Jeffrey Sachs, profesor Harvardovy univerzity v USA.

V Česku však do školství neputuje mnoho peněz a většina politické reprezentace zatím tvrdošíjně odmítá školné, které by řady vysokoškoláků rozšířilo. Neexistuje mezinárodní instituce, která by Českou republiku nekritizovala za korupci. Bez jednoduchých, průhledných, otevřených institucí a vztahů se přitom na svět nedotáhneme.

"Zkorumpovaná země nemůže být úspěšná," říká finský premiér Lipponen, jehož země je v boji s úplatky na špici. V úplatcích úředníkům, celníkům či při zadávání veřejných zakázek je Česká republika nesrovnatelně horší než všechny země EU. Ocitá se ve spolčenosti takových zemí, jako je Kolumbie či Bangladéš.

Ani tady se bohužel nic nelepší. Minulý týden vláda rozhodla prodat české hutě bez výběrového řízení. Privatizace a veřejné zakázky poslední doby jsou zahaleny do velmi husté mlhy. Investoři se pak právem obávají, nakolik jsou v Česku chráněna jejich práva. Naši schopnost prosadit se sráží k zemi i nekompetentnost úředníků a obtížné vyřizování formalit.

"Především na obecní úrovni máme s úřady špatné zkušenosti. A byrokracie, která je nutná, když chcete vyřídit pracovní povolení pro zahraničního manažera, je často zoufalá. Dobré zákony nestačí, když v praxi věci fungují špatně," popisuje největší nešvary Česka v očích zahraničních investorů  Radomír Sabela, šéf Philipsu pro Českou republiku.

Ani domácí manažeři nejsou nejlepší vizitkou. Často jsou posedlí mocí a bojí se dát pravomoci svým podřízeným. A výkonnost vedení domácích firem nás řadí až na samé dno světového žebříčku. Pochvalu nesklízíme ani za kapitálový trh. Firmy mají jen malou šanci jít si pro peníze na pražskou burzu.

Autoři:

Šéf Úřadu práce: Umělá inteligence vše mění. Za mě už AI píše dopisy ministrům

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Úspěšný zubař prodává „ražený český dějepis“, mince už vynesly 155 milionů

26. dubna 2024  22:04

V Praze se v pátek vydražila část celoživotní numismatické sbírky Václava Bruny. Vyšla na 6,15...

Čtyři jaderné bloky nestačí, bude třeba budovat další, říká exministr Grégr

26. dubna 2024

Premium Kromě výstavby až čtyř jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně by už Fialova vláda měla plánovat i...

Místo dvou lvů jen jeden. Minerálka Magnesia po jedenácti letech mění logo

26. dubna 2024

Značka minerální vody Magnesia patřící do portfolia nápojářského gigantu Mattoni 1873 po jedenácti...

Německá atomová kauza pokračuje. Opozice hledá viníky za odklon země od jádra

26. dubna 2024

Německem v posledních dnech hýbe kauza zveřejněných dokumentů německého měsíčníku Cicero týkající...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...