Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ochraňte naši whisky, žádají Skotové po britské vládě. Děsí je Američané

  • 41
Skotové žádají britskou vládu, aby vytvořila zákon, který by ochránil vývoz jejich ikonické pálenky po brexitu. Obávají se totiž, že odvětví vystoupením z EU utrpí ztráty. Výroba skotské je strategickou součástí tamního průmyslu, který zaměstnává až 40 tisíc lidí.

Whisky je nedílnou součástí skotské identity a kultury a zároveň největším potravinářským vývozním artiklem Velké Británie. Podle serveru BBC se jí ročně vyveze za téměř čtyři miliardy liber.

Skotský ministr hospodářství Keith Brown nyní žádá britskou vládu, aby parametry pravé skotské whisky definovala zákonem, který by ochránil její export po brexitu.

Skotská firma vyrábí biopalivo z odpadu po výrobě whisky

Přiměla ho k tomu nedávná návštěva britského ministra obchodu Liam Foxe v USA, který tam jednal o podobě budoucí pobrexitové dohody o volném obchodu se Spojenými státy. Ty se nechaly slyšet, že podpoří uvolnění definice toho, co je whisky, což by otevřelo trh pro řadu pálenek „nesplňujících standard“.

„Je velmi důležité, abychom i nadále měli robustní právní ochranu skotské whisky, a proto jsem požádal vládu Spojeného království o vysvětlení, zda whisky figurovala v diskusích během návštěvy ministra zahraničí v USA,“ uvedl Brown s tím, že také požaduje, aby byla whisky zaručena současná ochrana původu EU, která jasně stanovuje, že označení „skotská whisky“ může mít pouze whisky vyrobená na území Skotska, stejně jako musí pravé šampaňské pocházet výhradně ze stejnojmenného francouzského regionu.

„Musíme si být jisti, že jakékoliv budoucí dohody týkající se Skotska nebudou ohrožovat živobytí našich zemědělců a producentů,“ uvedl Brown. Mluvčí britské vlády ujistila, že zákonodárci budou podporovat výrobce whisky tak, aby i nadále prosperovali.

Z nedávné studie, kterou si zadala Asociace skotské whisky, vyplývá, že výroba lihoviny přináší britské ekonomice ročně pět miliard liber, vývoz se odhaduje na čtyři miliardy liber. Na odvětví je navázáno až 40 tisíc pracovních míst ve Velké Británii, z toho sedm tisíc ve venkovských oblastech.

„Skotská významně přispívá k zaměstnanosti na venkově a podporuje často křehké místní ekonomiky,“ uvedla asociace v prohlášení.