Škromach chce přispět rodinám na péči o staré

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr Zdeněk Škromach chystá nový zákon o sociálních službách. Postižení a senioři se budou moci od ledna 2007 sami rozhodovat, jakou péči si vyberou a zaplatí. Půl milionu lidí v Česku dnes využívá různých sociálních služeb a sto tisíc z nich by bez nich nemuselo přežít.
Senioři

Senioři - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Oni a jejich rodiny dostanou od státu větší svobodu rozhodnout se, jakou péči zvolit. A také více peněz. Příspěvek na péči nahradí dosavadní zvýšení důchodu pro bezmocnost a příspěvek při péči o osobu blízkou, což systém zjednoduší.

"Prioritou je domácí péče, pak teprve ústavní," shrnul ve čtvrtek nové principy zákona ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Příspěvek bude podle něj až třikrát vyšší, od 1500 korun měsíčně pro ty, kdo vyžadují částečnou pomoc, po 11 tisíc korun pro ty, kdo jsou na ni plně odkázáni.

Ministerstvo změnilo starý zákon, z něhož čišel socialismus ve smyslu "stát se postará lépe než rodina", do modernější podoby rakouského či německého typu.

Ta předpokládá, že člověk sám lépe posoudí, jaká péče je pro něj lepší: jestli jít do léčebny, nebo zůstat doma a docházet do stacionáře, nebo si platit pečovatele, či přispívat členům rodiny, kteří se o něj starají.

"Příjemcem peněz bude vždy potřebná osoba, která rozhodne, jak s nimi naloží. Zákon navíc rozšiřuje škálu pečovatelských služeb ze čtyř na dvacet, které budou žádat o registraci," upřesnil ředitel odboru sociálních služeb ministerstva Martin Žďárský.

Bez registrace na krajských úřadech, a tedy i kontroly státu, nebude nikdo moci poskytovat sociální služby. Na ty budou navíc ústavy či stacionáře uzavírat s klienty písemné smlouvy. Lidé, kteří chtějí dávku dostat, budou muset dokázat, že nešidí. Na úřadech práce vzniknou lékařské posudkové služby, které posoudí zdravotní stav a stupeň závislosti na cizí pomoci.

Nový princip by měl obstát i v blížící se době, kdy důchodců bude více než mladých, a jen limity státního rozpočtu ho budou omezovat.

Škromach navrhuje na příspěvky na péči, které se stanou novým povinným výdajem státního rozpočtu, vymezit 8 miliard korun ročně, což je o čtvrtinu více než dnes. Počítá s tím, že dávku dostane 180 tisíc lidí.

Statistickým odhadem je takto potřebných vždy méně než dvě procenta obyvatel. Ministr navíc věří, že práci dostane více pečovatelů, už dnes v těchto službách pracuje na 70 tisíc lidí.

Národní rada zdravotně postižených ČR, která zákon připomínkovala, je s návrhem spokojena. "Usilovali jsme o zákon 15 let. V zásadě odpovídá našim představám, je v něm 90 procent toho, co jsme chtěli," řekl pro ČTK předseda rady postižených Václav Krása.

Podle rady dostávají lidé nyní asi 20 000 korun od státu ročně, v ústavu jejich pobyt stojí státní kasu až 120 000 korun. Vláda by měla zákon projednat v září, pak ho dostanou poslanci a prezident. Podle ohlasů se zdá, že zákon nebude mít problémy se schválením.

Příspěvek na péči vzroste až čtyřnásobně

* příspěvek pro bezmocnost pobírá 17 300 lidí
* příspěvek na péči o osobu blízkou bere 38 000 lidí
* ze 474 na 1500 korun
* z 900 na 4000 korun
* z 1770 na 8000 korun
* nejvyšší dávka pro bezmocné pacienty bude 11 000 korun měsíčně
* senioři nad 80 let a postižení si budou moci lépe zaplatit pečovatele a zůstat doma

Pramen: MPSV

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Nemá kdo obsluhovat. Německo bojuje s rekordním nedostatkem pracovníků

Ilustrační snímek

Německo se potýká s rekordním nedostatkem zaměstnanců, v zemi je několik set tisíc volných pracovních pozic. Pracovníci...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Podvodníci v Plzeňském kraji se vydávají za berňák. Chtějí po lidech peníze

Ilustrační snímek

Plzeňským krajem se se šíří e-maily, které se tváří jako oficiální obsílka finančních úřadů. Dopis vypadá jako...

Najdete na iDNES.cz