Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach chce přispět rodinám na péči o staré

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr Zdeněk Škromach chystá nový zákon o sociálních službách. Postižení a senioři se budou moci od ledna 2007 sami rozhodovat, jakou péči si vyberou a zaplatí. Půl milionu lidí v Česku dnes využívá různých sociálních služeb a sto tisíc z nich by bez nich nemuselo přežít.
Senioři

Senioři - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Oni a jejich rodiny dostanou od státu větší svobodu rozhodnout se, jakou péči zvolit. A také více peněz. Příspěvek na péči nahradí dosavadní zvýšení důchodu pro bezmocnost a příspěvek při péči o osobu blízkou, což systém zjednoduší.

"Prioritou je domácí péče, pak teprve ústavní," shrnul ve čtvrtek nové principy zákona ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Příspěvek bude podle něj až třikrát vyšší, od 1500 korun měsíčně pro ty, kdo vyžadují částečnou pomoc, po 11 tisíc korun pro ty, kdo jsou na ni plně odkázáni.

Ministerstvo změnilo starý zákon, z něhož čišel socialismus ve smyslu "stát se postará lépe než rodina", do modernější podoby rakouského či německého typu.

Ta předpokládá, že člověk sám lépe posoudí, jaká péče je pro něj lepší: jestli jít do léčebny, nebo zůstat doma a docházet do stacionáře, nebo si platit pečovatele, či přispívat členům rodiny, kteří se o něj starají.

"Příjemcem peněz bude vždy potřebná osoba, která rozhodne, jak s nimi naloží. Zákon navíc rozšiřuje škálu pečovatelských služeb ze čtyř na dvacet, které budou žádat o registraci," upřesnil ředitel odboru sociálních služeb ministerstva Martin Žďárský.

Bez registrace na krajských úřadech, a tedy i kontroly státu, nebude nikdo moci poskytovat sociální služby. Na ty budou navíc ústavy či stacionáře uzavírat s klienty písemné smlouvy. Lidé, kteří chtějí dávku dostat, budou muset dokázat, že nešidí. Na úřadech práce vzniknou lékařské posudkové služby, které posoudí zdravotní stav a stupeň závislosti na cizí pomoci.

Nový princip by měl obstát i v blížící se době, kdy důchodců bude více než mladých, a jen limity státního rozpočtu ho budou omezovat.

Škromach navrhuje na příspěvky na péči, které se stanou novým povinným výdajem státního rozpočtu, vymezit 8 miliard korun ročně, což je o čtvrtinu více než dnes. Počítá s tím, že dávku dostane 180 tisíc lidí.

Statistickým odhadem je takto potřebných vždy méně než dvě procenta obyvatel. Ministr navíc věří, že práci dostane více pečovatelů, už dnes v těchto službách pracuje na 70 tisíc lidí.

Národní rada zdravotně postižených ČR, která zákon připomínkovala, je s návrhem spokojena. "Usilovali jsme o zákon 15 let. V zásadě odpovídá našim představám, je v něm 90 procent toho, co jsme chtěli," řekl pro ČTK předseda rady postižených Václav Krása.

Podle rady dostávají lidé nyní asi 20 000 korun od státu ročně, v ústavu jejich pobyt stojí státní kasu až 120 000 korun. Vláda by měla zákon projednat v září, pak ho dostanou poslanci a prezident. Podle ohlasů se zdá, že zákon nebude mít problémy se schválením.

Příspěvek na péči vzroste až čtyřnásobně

* příspěvek pro bezmocnost pobírá 17 300 lidí
* příspěvek na péči o osobu blízkou bere 38 000 lidí
* ze 474 na 1500 korun
* z 900 na 4000 korun
* z 1770 na 8000 korun
* nejvyšší dávka pro bezmocné pacienty bude 11 000 korun měsíčně
* senioři nad 80 let a postižení si budou moci lépe zaplatit pečovatele a zůstat doma

Pramen: MPSVNejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Cestovky už plní fond miliony, zaplatí se z něj kompenzace klientům

Ilustrační snímek

Cestovní kanceláře nalily do garančního fondu první platby na kompenzace klientům při krachu. Aktuálně je v něm 12...

Najdete na iDNES.cz