Škromach chce přispět rodinám na péči o staré

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr Zdeněk Škromach chystá nový zákon o sociálních službách. Postižení a senioři se budou moci od ledna 2007 sami rozhodovat, jakou péči si vyberou a zaplatí. Půl milionu lidí v Česku dnes využívá různých sociálních služeb a sto tisíc z nich by bez nich nemuselo přežít.
Senioři

Senioři - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Oni a jejich rodiny dostanou od státu větší svobodu rozhodnout se, jakou péči zvolit. A také více peněz. Příspěvek na péči nahradí dosavadní zvýšení důchodu pro bezmocnost a příspěvek při péči o osobu blízkou, což systém zjednoduší.

"Prioritou je domácí péče, pak teprve ústavní," shrnul ve čtvrtek nové principy zákona ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Příspěvek bude podle něj až třikrát vyšší, od 1500 korun měsíčně pro ty, kdo vyžadují částečnou pomoc, po 11 tisíc korun pro ty, kdo jsou na ni plně odkázáni.

Ministerstvo změnilo starý zákon, z něhož čišel socialismus ve smyslu "stát se postará lépe než rodina", do modernější podoby rakouského či německého typu.

Ta předpokládá, že člověk sám lépe posoudí, jaká péče je pro něj lepší: jestli jít do léčebny, nebo zůstat doma a docházet do stacionáře, nebo si platit pečovatele, či přispívat členům rodiny, kteří se o něj starají.

"Příjemcem peněz bude vždy potřebná osoba, která rozhodne, jak s nimi naloží. Zákon navíc rozšiřuje škálu pečovatelských služeb ze čtyř na dvacet, které budou žádat o registraci," upřesnil ředitel odboru sociálních služeb ministerstva Martin Žďárský.

Bez registrace na krajských úřadech, a tedy i kontroly státu, nebude nikdo moci poskytovat sociální služby. Na ty budou navíc ústavy či stacionáře uzavírat s klienty písemné smlouvy. Lidé, kteří chtějí dávku dostat, budou muset dokázat, že nešidí. Na úřadech práce vzniknou lékařské posudkové služby, které posoudí zdravotní stav a stupeň závislosti na cizí pomoci.

Nový princip by měl obstát i v blížící se době, kdy důchodců bude více než mladých, a jen limity státního rozpočtu ho budou omezovat.

Škromach navrhuje na příspěvky na péči, které se stanou novým povinným výdajem státního rozpočtu, vymezit 8 miliard korun ročně, což je o čtvrtinu více než dnes. Počítá s tím, že dávku dostane 180 tisíc lidí.

Statistickým odhadem je takto potřebných vždy méně než dvě procenta obyvatel. Ministr navíc věří, že práci dostane více pečovatelů, už dnes v těchto službách pracuje na 70 tisíc lidí.

Národní rada zdravotně postižených ČR, která zákon připomínkovala, je s návrhem spokojena. "Usilovali jsme o zákon 15 let. V zásadě odpovídá našim představám, je v něm 90 procent toho, co jsme chtěli," řekl pro ČTK předseda rady postižených Václav Krása.

Podle rady dostávají lidé nyní asi 20 000 korun od státu ročně, v ústavu jejich pobyt stojí státní kasu až 120 000 korun. Vláda by měla zákon projednat v září, pak ho dostanou poslanci a prezident. Podle ohlasů se zdá, že zákon nebude mít problémy se schválením.

Příspěvek na péči vzroste až čtyřnásobně

* příspěvek pro bezmocnost pobírá 17 300 lidí
* příspěvek na péči o osobu blízkou bere 38 000 lidí
* ze 474 na 1500 korun
* z 900 na 4000 korun
* z 1770 na 8000 korun
* nejvyšší dávka pro bezmocné pacienty bude 11 000 korun měsíčně
* senioři nad 80 let a postižení si budou moci lépe zaplatit pečovatele a zůstat doma

Pramen: MPSVNejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Cena nafty se vyrovnává benzinu. Pohonné hmoty v Česku dál zdražují

Ilustrační snímek

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta opět rychleji a cenou se začala blížit benzinu. Průměrná cena Naturalu 95 v...

Doručovatelé dostali přenosné alarmy, pošta teď řeší spoustu planých poplachů

Zaměstnankyně České pošty roznášejí dopisy. Ilustrační snímek.

Pošťáci nově nosí SOS tlačítka – aby si mohli přivolat pomoc. V reálu je ale přivolání komplikovanější než mobilem....

Šedé agentury práce mají v hrsti sto tisíc lidí, varuje Grafton

Ilustrační snímek

Více než statisícová levná námezdní síla se v Česku nachází v područí takzvaných „šedých agentur“ práce. Firmy, které...Najdete na iDNES.cz