Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach chce přispět rodinám na péči o staré

  1:00aktualizováno  1:00
Ministr Zdeněk Škromach chystá nový zákon o sociálních službách. Postižení a senioři se budou moci od ledna 2007 sami rozhodovat, jakou péči si vyberou a zaplatí. Půl milionu lidí v Česku dnes využívá různých sociálních služeb a sto tisíc z nich by bez nich nemuselo přežít.
Senioři

Senioři - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Oni a jejich rodiny dostanou od státu větší svobodu rozhodnout se, jakou péči zvolit. A také více peněz. Příspěvek na péči nahradí dosavadní zvýšení důchodu pro bezmocnost a příspěvek při péči o osobu blízkou, což systém zjednoduší.

"Prioritou je domácí péče, pak teprve ústavní," shrnul ve čtvrtek nové principy zákona ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Příspěvek bude podle něj až třikrát vyšší, od 1500 korun měsíčně pro ty, kdo vyžadují částečnou pomoc, po 11 tisíc korun pro ty, kdo jsou na ni plně odkázáni.

Ministerstvo změnilo starý zákon, z něhož čišel socialismus ve smyslu "stát se postará lépe než rodina", do modernější podoby rakouského či německého typu.

Ta předpokládá, že člověk sám lépe posoudí, jaká péče je pro něj lepší: jestli jít do léčebny, nebo zůstat doma a docházet do stacionáře, nebo si platit pečovatele, či přispívat členům rodiny, kteří se o něj starají.

"Příjemcem peněz bude vždy potřebná osoba, která rozhodne, jak s nimi naloží. Zákon navíc rozšiřuje škálu pečovatelských služeb ze čtyř na dvacet, které budou žádat o registraci," upřesnil ředitel odboru sociálních služeb ministerstva Martin Žďárský.

Bez registrace na krajských úřadech, a tedy i kontroly státu, nebude nikdo moci poskytovat sociální služby. Na ty budou navíc ústavy či stacionáře uzavírat s klienty písemné smlouvy. Lidé, kteří chtějí dávku dostat, budou muset dokázat, že nešidí. Na úřadech práce vzniknou lékařské posudkové služby, které posoudí zdravotní stav a stupeň závislosti na cizí pomoci.

Nový princip by měl obstát i v blížící se době, kdy důchodců bude více než mladých, a jen limity státního rozpočtu ho budou omezovat.

Škromach navrhuje na příspěvky na péči, které se stanou novým povinným výdajem státního rozpočtu, vymezit 8 miliard korun ročně, což je o čtvrtinu více než dnes. Počítá s tím, že dávku dostane 180 tisíc lidí.

Statistickým odhadem je takto potřebných vždy méně než dvě procenta obyvatel. Ministr navíc věří, že práci dostane více pečovatelů, už dnes v těchto službách pracuje na 70 tisíc lidí.

Národní rada zdravotně postižených ČR, která zákon připomínkovala, je s návrhem spokojena. "Usilovali jsme o zákon 15 let. V zásadě odpovídá našim představám, je v něm 90 procent toho, co jsme chtěli," řekl pro ČTK předseda rady postižených Václav Krása.

Podle rady dostávají lidé nyní asi 20 000 korun od státu ročně, v ústavu jejich pobyt stojí státní kasu až 120 000 korun. Vláda by měla zákon projednat v září, pak ho dostanou poslanci a prezident. Podle ohlasů se zdá, že zákon nebude mít problémy se schválením.

Příspěvek na péči vzroste až čtyřnásobně

* příspěvek pro bezmocnost pobírá 17 300 lidí
* příspěvek na péči o osobu blízkou bere 38 000 lidí
* ze 474 na 1500 korun
* z 900 na 4000 korun
* z 1770 na 8000 korun
* nejvyšší dávka pro bezmocné pacienty bude 11 000 korun měsíčně
* senioři nad 80 let a postižení si budou moci lépe zaplatit pečovatele a zůstat doma

Pramen: MPSV




Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...



KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Najdete na iDNES.cz