Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach chce zvýšit důchody o 380 korun

  1:00aktualizováno  1:00
Důchodci si příští rok polepší více, než se čekalo. Podle zákona by měly důchody – a to jak starobní, tak invalidní, sirotčí či vdovské – vzrůst o tři procenta. "Mohlo by to být o něco více," připustil v úterý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach bez bližších detailů.

Zdeněk Škromach, ČSSD | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Nyní vrcholí přípravy státního rozpočtu na příští rok.

Podle detailů, které získala MF DNES, půjde Škromach na ministerstvo financí s návrhem zvednout průměrně starobní důchody o celých pět procent, tedy ne o 240, ale o 380 korun. Průměrná penze by tak vzrostla na 8100 korun.

Navýšení by stálo 12 miliard korun ze státního rozpočtu, skromnější varianta růstu podle zákona jen osm. Letos jde na důchody 246 miliard, což je bezmála třetina všech výdajů státu.

Před zraky strážce státní pokladny Bohuslava Sobotky chce obstát ministr sociálních věcí s tím, že peníze najde třeba ve vybraném pojistném. Sobotka trvá na základním navýšení. "Poměr mezi důchodem a průměrnou mzdou se musí udržet nad 40 procenty," uvedl. Stačilo by mu tedy, aby průměrný důchod zůstal pod osmi tisíci korunami.

Letos si důchodci přilepšili o něco více. Průměrný starobní důchod vzrostl o čtyři stovky na 7700 korun, protože doháněl růst mezd v české ekonomice.

Škromach dobře ví, co rok před volbami dělá. Domácnosti důchodců vynakládají na bydlení – činži, energie, teplo a vodu – čtvrtinu svých výdajů, tedy více než mladší rodiny. A elektřina, plyn, voda a nájemné mají příští rok podražit o desetinu.

Do voleb jen reformní krůčky
Každoroční růst výdajů státního rozpočtu na důchody je dlouhodobě neudržitelný.

Počet penzistů roste, kvůli nezaměstnanosti chodí více lidí do důchodu dříve, a penze od státu tak pobírají naopak déle. Na druhou stranu počet lidí, kteří systém platí, klesá.

I proto se v úterý opět sešli zástupci pěti politických stran a každá si prosazuje svou. "Přesto jsou okruhy, které se dají nazvat průniky a kde by se dal najít kompromis," řekl ke schůzce Škromach.

Všem je například jasné, že se bude pracovat déle. Po roce 2012 budou muži i ženy chodit do penze v 63 letech, ženy podle počtu dětí i dříve. Většina stran se shoduje na tom, že vzhledem k prodlužování života bude nutné penzi potom ještě dále posunout.

Podle stínového ministra financí Vlastimila Tlustého z ODS by se strany mohly shodnout i na zřízení transformačního fondu na rozjetí reformy.

"Pokud by se koalice shodla na prvních krůčcích, pak bychom je podpořili, aby se téma nepolitizovalo," řekl. "Obecná diskuse už trvala dlouho, každá strana má dnes přesné návrhy. Teď jde o to najít politickou odvahu k reformnímu kroku," uvedl Ivo Foltýn za KDU-ČSL.

Většina účastníků schůzky, která byla první z nové série trvající do konce října, však mluví o tom, že nic konkrétního se do voleb nestane. "Když se dohodneme na některých parametrech, pak by z toho mohl vzejít návrh zákona, ale i veřejně deklarovaná dohoda by mohla omezit okruh populistických vystoupení kolem voleb a navíc by tato dohoda mohla být realizovaná i po volbách," hájí užitečnost schůzek Škromach.

Důchody příští rok vzrostou

* Škromach navrhuje pětiprocentní růst, průměrný důchod 7700 korun by tak stoupl na 8100 korun
* Základní penze 1400 korun by se měla zvednout také, nejspíš o 70 korun, zatímco letos vzrostla o 90 korun
* O definitivním růstu penzí rozhodne vláda v září
* Navýšení by stálo 12 miliard korun ze státního rozpočtu, skromnější varianta růstu podle zákona by stála osm mld.
Pramen: šetření MF DNES


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Topná sezóna může začít již příští týden a kominíci nestíhají

(ilustrační foto)

Letošní topná sezóna začne na většině území České republiky již příští týden. Ti, kteří ještě nestihli povinnou revizi...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...Najdete na iDNES.cz