Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach chce zvýšit minimální mzdu

  1:00aktualizováno  1:00
Prodavači v supermarketech, pomocníci v restauracích, dělníci na stavbách a další lidé s minimálními příjmy, by si mohli příští rok výrazně polepšit. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach totiž navrhuje ve volebním roce zvýšit minimální mzdu ze 7185 korun na 8135 korun.

Zdeněk Škromach, ČSSD | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Zvýšení by se mělo dotknout okolo 150 tisíc lidí s podobným příjmem. Jak v pátek upozornilo Právo, navýšení má proběhnout nadvakrát, nejprve v lednu, podruhé v červenci 2006.

Pokud by Škromachův návrh prošel i po jednání s odbory a zaměstnavateli a schválila ho vláda, šlo by o největší nárůst minimální mzdy od roku 1991.

"Nejdůležitější je motivační stránka toho návrhu," říká Škromach. Ministr chce zvýšením minimální mzdy zatraktivnit práci na úkor pobírání sociálních dávek. "Když porovnám minimální mzdy v rámci Evropské unie, zaostáváme. Tam je obvyklé, že minimální mzda dosahuje přibližně poloviny průměrné mzdy," doplňuje Škromach.

Z takového zvýšení mezd mají hrůzu zaměstnavatelé, kteří musí navýšení zaplatit ze svého. Navíc k téměř tisícikorunovému zvýšení musí připočítat další odvody na sociální a zdravotní pojištění.

"Zvýší to akorát nezaměstnanost, zaměstnavatelé se rozmyslí, jestli toho člověka vůbec zaměstnají," říká stínová ministryně práce a sociálních věcí za ODS Alena Páralová. "Je to regulace, která všechny omezuje. My jsme zásadně proti, v našem programu navrhujeme úplné zrušení minimální mzdy," dodává Páralová.

"Zvýšení minimální mzdy povede jen k tomu, že nebudeme zaměstnávat lidi po vyučení. Nemohu je pustit na klienta, když nemají žádné zkušenosti, musí se nejdříve zaučit," uvažuje i majitelka jednoho pražského kadeřnického salonu, která nechtěla být jmenována.

Bedřich Danda, předseda představenstva sdružení podnikatelů a živnostníků se proti návrhu také staví. "Ať se na podmínkách mezi sebou dohodnou zaměstnavatelé a zaměstnanci. Jediné, k čemu to je, je, že se z toho vypočítávají různé sociální dávky. A stejně se to obchází," říká Danda.

Důvodem jsou právě vysoké platby státu na sociální a zdravotní pojištění – z tisícikoruny vyplacené zaměstnanci musí do státní kasy odvést ještě 350 korun.

Škromachův návrh se proto líbí i ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi, který jinak své kolegy ve vládě tlumí v utrácení za platy státních zaměstnanců.

"Návrh na zvýšení podporuji, protože zvyšuje motivaci k práci u nízkopříjmových skupin občanů," říká Sobotka. "Část zaměstnanců, kteří pobírají minimální mzdu ve veřejném sektoru, není příliš početná, proto v této oblasti riziko pro státní rozpočet nevidím," dodává.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

ÚOHS rozhodne o tendru na mýto, ministerstvo poskytne finální posudek

(Ilustrační snímek)

Výběr nového provozovatele elektronického mýta jde po téměř 4,5 roku do finále. Ještě tento týden by mohl o...

Najdete na iDNES.cz