Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Škromach chtěl výměnou pro stát získat akcie ČEZ

  1:00aktualizováno  1:00
Odstupujícímu ministrovi práce Zdeňku Škromachovi se nakonec nepodařilo prosadit plán, aby si stát vyměnil své akcie v Pražské energetice za akcie v ČEZ s vlivnou finanční skupinou J&T. Hodnota směňovaných akcií byla přes 2,5 miliardy korun, a šlo by tak o jednu z největších transakcí státu za poslední rok.
Škromach ve středu předložil svůj návrh výměny akcií už potřetí.

Škromach ve středu předložil svůj návrh výměny akcií už potřetí. | foto: David PortMF DNES

Výsledkem mělo být, že ministerstvo bude místo nynějšího podílu 14,19 procenta v Pražské energetice vlastnit 0,51 procenta v ČEZ. Celkový podíl státu v ČEZ by se tak přehoupl přes 68 procent.

Škromach na středečním posledním jednání odstupující vlády předložil svůj návrh výměny akcií už potřetí, na program se však už vůbec nedostal. "Bude to na příštím kabinetu, jestli dá ministerstvu práce mandát k jednání," uvedla mluvčí Škromachova úřadu Kateřina Beránková.

Ministři nechtěli transakci schválit hlavně proto, že se jim nelíbilo obcházení ostatních akcionářů Pražské energetiky. Těmi jsou Praha a německá energetická firma EnBW, které mají společně přes padesát procent akcií.

"Když už by se měl takový obchod udělat, jsou tu přece i další akcionáři firmy, kteří by měli mít možnost předložit své nabídky," uvedl vicepremiér Jiří Havel.

Právě EnBW se podle informací MF DNES nelíbilo, že by čtrnáct procent akcií od státu získala J&T. Firma proto v minulých týdnech obeslala několik ministrů s tím, že se o akcie zajímá. Údajně byla ochotna za ně nabídnout i lepší cenu. Vyjádření firmy se však nepodařilo získat.

Návrh ministerstva měl trhliny i v tom, že skupina J&T, která transakci už v únoru 2005 navrhla, podle informací MF DNES ztrácela zájem. Kvůli vysoké ceně akcií ČEZ by pro ni obchod nebyl tak výhodný, jak původně předpokládala.

Ministerstvo chtělo, aby za jednu akcii Pražské energetiky dostalo od J&T šest akcií ČEZ. Jedna akcie energetiky byla firmou najatou ministerstvem oceněna zhruba na 3900 korun a této ceně v době přípravy návrhu pro vládu letos v červnu odpovídalo zhruba šest akcií ČEZ po 650 korunách.

Teď se však už cena akcií ČEZ vyhoupla zhruba na 820 korun, ale ministerstvo stále trvalo na poměru šest ku jedné. Akcie energetiky by tak musela mít o tisíc korun vyšší hodnotu.

"Obecně platí, že výměna akcií je jednoznačně výhodná pro obě strany. Důležité ale je, za jakých podmínek by se uskutečnila," uvedl partner J&T Daniel Křetínský. Konkrétně transakci nekomentoval.

Skupina J&T vlastní v Pražské energetice podíl 34 procent. Dalšími čtrnácti procenty by si sice zlepšila pozici, ale neměla by většinu. Skupina navíc nemá s většinovým vlastníkem spory. Zdroj blízký J&T tvrdí, že firma chtěla akcie mimo jiné proto, aby je nekoupil dravý investor typu "Pavla Tykače, který se nyní začal angažovat na energetickém trhu", a nezačal firmě dělat problémy.

Své postavení ve firmě by nezměnili díky státnímu podílu ani ostatní akcionáři a město Praha o ně ani nemá zájem. "My akcie státu určitě nechceme. Kdybychom měli dvě a půl miliardy, raději bychom za ně postavili kus metra," uvedl náměstek primátora Petr Hulinský.

Ekonomové soudí, že pro stát je výhodnější, aby držel raději akcie ČEZ než Pražské energetiky. "S akciemi Pražské energetiky se téměř neobchoduje, likvidita akcií ČEZ je mnohem vyšší," uvedl Radek Narovec zWood & Company.

Ministerstvo dostalo akcie energetiky, která zásobuje obyvatele hlavního města a okolí elektřinou, před čtyřmi lety. Mají být pojistkou dostatku peněz na důchodovou reformu v budoucnosti.
Nejčtenější

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Další z rubriky

Trh se zájezdy pro starší cestovatele roste, objevují i exotické destinace

Ilustrační snímek

Klienti starší 55 let bývali pro cestovní kanceláře z nouze ctnost. Vykrývali méně lukrativní části sezony, zájezdy pro...

Zákon o omezení hazardu je bezzubý, gambleři hrají dál téměř bez omezení

(Ilustrační snímek)

Nový zákon o regulaci hazardu ukládá od ledna spousty povinností. Jenže je bezzubý. Pololegální herny ho obcházejí...

Airbnb může pokřivit trh s nemovitostmi i lokální vztahy, míní experti

Činžovní dům na Václavském náměstí s číslem popisným 39 patří z části městské...

Čím dál více Čechů nabízí svůj dům či byt turistům. Rozšíření Airbnb a dalších podobných služeb však podle některých...

Najdete na iDNES.cz