Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach chtěl výměnou pro stát získat akcie ČEZ

  1:00aktualizováno  1:00
Odstupujícímu ministrovi práce Zdeňku Škromachovi se nakonec nepodařilo prosadit plán, aby si stát vyměnil své akcie v Pražské energetice za akcie v ČEZ s vlivnou finanční skupinou J&T. Hodnota směňovaných akcií byla přes 2,5 miliardy korun, a šlo by tak o jednu z největších transakcí státu za poslední rok.
Škromach ve středu předložil svůj návrh výměny akcií už potřetí.

Škromach ve středu předložil svůj návrh výměny akcií už potřetí. | foto: David PortMF DNES

Výsledkem mělo být, že ministerstvo bude místo nynějšího podílu 14,19 procenta v Pražské energetice vlastnit 0,51 procenta v ČEZ. Celkový podíl státu v ČEZ by se tak přehoupl přes 68 procent.

Škromach na středečním posledním jednání odstupující vlády předložil svůj návrh výměny akcií už potřetí, na program se však už vůbec nedostal. "Bude to na příštím kabinetu, jestli dá ministerstvu práce mandát k jednání," uvedla mluvčí Škromachova úřadu Kateřina Beránková.

Ministři nechtěli transakci schválit hlavně proto, že se jim nelíbilo obcházení ostatních akcionářů Pražské energetiky. Těmi jsou Praha a německá energetická firma EnBW, které mají společně přes padesát procent akcií.

"Když už by se měl takový obchod udělat, jsou tu přece i další akcionáři firmy, kteří by měli mít možnost předložit své nabídky," uvedl vicepremiér Jiří Havel.

Právě EnBW se podle informací MF DNES nelíbilo, že by čtrnáct procent akcií od státu získala J&T. Firma proto v minulých týdnech obeslala několik ministrů s tím, že se o akcie zajímá. Údajně byla ochotna za ně nabídnout i lepší cenu. Vyjádření firmy se však nepodařilo získat.

Návrh ministerstva měl trhliny i v tom, že skupina J&T, která transakci už v únoru 2005 navrhla, podle informací MF DNES ztrácela zájem. Kvůli vysoké ceně akcií ČEZ by pro ni obchod nebyl tak výhodný, jak původně předpokládala.

Ministerstvo chtělo, aby za jednu akcii Pražské energetiky dostalo od J&T šest akcií ČEZ. Jedna akcie energetiky byla firmou najatou ministerstvem oceněna zhruba na 3900 korun a této ceně v době přípravy návrhu pro vládu letos v červnu odpovídalo zhruba šest akcií ČEZ po 650 korunách.

Teď se však už cena akcií ČEZ vyhoupla zhruba na 820 korun, ale ministerstvo stále trvalo na poměru šest ku jedné. Akcie energetiky by tak musela mít o tisíc korun vyšší hodnotu.

"Obecně platí, že výměna akcií je jednoznačně výhodná pro obě strany. Důležité ale je, za jakých podmínek by se uskutečnila," uvedl partner J&T Daniel Křetínský. Konkrétně transakci nekomentoval.

Skupina J&T vlastní v Pražské energetice podíl 34 procent. Dalšími čtrnácti procenty by si sice zlepšila pozici, ale neměla by většinu. Skupina navíc nemá s většinovým vlastníkem spory. Zdroj blízký J&T tvrdí, že firma chtěla akcie mimo jiné proto, aby je nekoupil dravý investor typu "Pavla Tykače, který se nyní začal angažovat na energetickém trhu", a nezačal firmě dělat problémy.

Své postavení ve firmě by nezměnili díky státnímu podílu ani ostatní akcionáři a město Praha o ně ani nemá zájem. "My akcie státu určitě nechceme. Kdybychom měli dvě a půl miliardy, raději bychom za ně postavili kus metra," uvedl náměstek primátora Petr Hulinský.

Ekonomové soudí, že pro stát je výhodnější, aby držel raději akcie ČEZ než Pražské energetiky. "S akciemi Pražské energetiky se téměř neobchoduje, likvidita akcií ČEZ je mnohem vyšší," uvedl Radek Narovec zWood & Company.

Ministerstvo dostalo akcie energetiky, která zásobuje obyvatele hlavního města a okolí elektřinou, před čtyřmi lety. Mají být pojistkou dostatku peněz na důchodovou reformu v budoucnosti.Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Evropská komise předvídá: HDP v Česku poroste, ale méně než loni

Ilustrační snímek

Hrubý domácí produkt v následujících dvou letech poroste o poznání pomaleji. Alespoň podle odhadů Evropské komise,...

Bude pršet, zdražíme deštníky. O cenách zboží v e-shopech rozhodují roboti

Digitální cenovky v obchodě Tchibo na Zličíně.

Do Česka míří západní trend automatizace cenotvorby. O zboží v obchodech rozhodují počítače. Výsledná cena může být...

PŘÍBĚHY ZNAČEK: Meruňkový Míša nepřežil, povidlový to zkouší

Nyní linky třebíčského Tipafrostu jedou na plné obrátky, producenti zmrzliny

Nanuk Míša dříve připomínal ruskou zmrzlinu. Byl zabalený jen v pergamenu a bez polevy. V padesátých letech stál...

Najdete na iDNES.cz