Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach je pro regulaci tržních nájmů

  1:00aktualizováno  1:00
Deregulace nájmů ještě nezačala, ale někteří politici už začínají mluvit o tom, jak by se měly držet na uzdě ceny úplně všech pronajímaných bytů. Tedy včetně těch, kde se už dnes sjednávají nájmy volně.

Návrh další regulace představil na programové konferenci ČSSD ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Podle něj se dnes volně sjednávané nájmy často podobají lichvě, a musí se proto omezit.

Jeho představa je, že by všichni majitelé bytů museli dodržovat určité cenové stropy, rozdílné podle místa. V návrhu nového zákona o nájemném, který předkládá ministerstvo pro místní rozvoj, však s ničím takovým nepočítají.

"O regulaci tržních nájmů rozhodně neuvažujeme," říká náměstek ministerstva pro místní rozvoj Ivan Přikryl.

Sám ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek už tak jednoznačný není. Během období, kdy se budou nájmy uvolňovat, chce držet pod pokličkou i růst tržních nájmů. "Během přechodného období by byla možnost zvyšovat tržní nájmy jen o inflaci," říká ministr Paroubek.

CENY BYTŮ VE VAŠEM REGIONU
SLEDUJTE NA CENYBYTU.IDNES.CZ
Nedůvěru vzbudil Škromachův návrh i u dalších politiků, a to i uvnitř ČSSD. "Je to jen pouhopouhá úvaha hozená z tribuny. Regulovat i tržní nájmy, vždyť to by byl takový kontrast! Vždyť to jsou všechny nájemní byty od roku 1994," říká poslanec ČSSD Evžen Snítilý.

"Je předčasné mluvit o regulaci, dokud nebudou vytvořeny cenové mapy," dodává jeho stranický kolega Radko Martínek.

Škromach se přitom odvolává i na to, že podobná regulace existuje v mnoha zemích západní Evropy, například v Německu. To je však jen část pravdy.

"V Německu se nájmy sjednávají volně. Pouze při uzavírání nových smluv nesmí nájem překročit ten v místě obvyklý o více než 50 procent. To ale není speciální ustanovení na byty, ale na ceny obecně," popisuje Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

U už běžících nájmů pak platí mnohem měkčí regulace.

Nový zákon o nájemném, který by měl v Česku platit od příštího roku, už vznikl na Paroubkově úřadu. Je rozpracován v několika variantách, od nejměkčí, kterou podporuje Paroubek i Škromach, po tvrdší, počítající s dvacetiprocentními nárůsty nájmů téměř ve všech větších městech, jako je Ústí nad Labem, Hradec Králové či Plzeň.

Jaká varianta bude zvolena, záleží na jednání koaličních politiků a poté všech poslanců. Lidovci i unionisté jsou pro rychlejší sblížení dvojích nájmů, stejně jako opoziční ODS.

Úředníci pro začátek navrhli vycházet při stanovení cílových maximálních nájmů z cen nemovitostí, které sbírá z daňových přiznání ministerstvo financí. Během dvou tří let by však měly vzniknout na základě informací z obcí a od majitelů domů pro každou lokalitu cenové mapy.

"Ty by vznikly na základě nájmů všech bytů s výjimkou regulovaných," říká Přikryl.
Způsob, jak určit tu správnou cenu nájmu, se přitom už dříve vyvolal spory, které další jednání zmrazila.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...Najdete na iDNES.cz