Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach láká do země vzdělané Ukrajince

  1:00aktualizováno  1:00
Dětí se Čechům rodí málo, lidé stárnou a za 25 let bude v zemi podle odhadů chybět 400 tisíc pracovníků. Novou vzpruhou se mají stát cizinci. Zatímco v západoevropských zemích je cizinec bezmála každý dvanáctý člověk, v Česku jsou to necelá tři procenta. Firmy je přitom potřebují.

"Máme velký zájem o zkušené odborníky na informační technologie z východních zemí a první z nich již u nás pracuje. Narážíme však na řadu komplikací při zajišťování povolení k práci a pobytu. Určitě bychom uvítali, kdyby to bylo snazší," říká Petr Jech, spolumajitel velké softwarové společnosti Adastra.

Ministerstvo práce a sociálních věcí proto už druhý rok dláždí cestu vzdělaným cizincům za prací. Jeho program "Výběru kvalifikovaných zahraničních pracovníků" je však stále plenkách, dosud šlo o málo lidí z několika opatrně vybraných zemí.

Od příštího ledna však přijde zlom. Stát přestal zavírat oči před největší skupinou přistěhovalců za prací – Ukrajinci.

Zhruba 30 tisíc jich má pracovní povolení (Slováků je dvakrát více). Ale ukrajinští vládní lídři mluví o několikanásobných číslech. "Ukrajinský ministr práce mi řekl, že podle jeho statistik jich u nás pracuje až 300 tisíc," zmínil ministr Zdeněk Škromach.

Problémem Ukrajinců žijících a pracujících načerno v Česku se v pondělí zabývali v Kyjevě i prezidenti obou zemí. Viktor Juščenko uvedl, že v Česku působí asi 22 tisíc Ukrajinců legálně a asi 200 tisíc nelegálně. Václav Klaus k tomu dodal: "Porovnávali jsme si statistiky a samozřejmě nás znepokojuje fakt, že čísla nejsou stejná." Oba chtějí práci Ukrajinců v Česku usnadnit a legalizovat.

Problém cizinců, kteří cestují za prací a kteří jsou potřební, řeší každá země v Evropě jinak. "Někdo má kvóty, jiné státy nechávají výběr na zaměstnavatelích a někdo dělá bodové hodnocení," vyjmenovává Věra Ivanovičová, manažerka ministerského projektu.

Český výběr je v Evropě ojedinělou kombinací všeho. Cizinci s potřebnou kvalifikací z vybraných zemí si musí najít nejdříve firmu, která je zaměstná, a vyřídit si pracovní vízum. Pak mohou zažádat o  trvalý pobyt ve zkráceném období dvou a půl roku místo deseti let.

Podmínky jsou však zatím tak omezené, že namísto 700 lidí získalo zrychlený status jen 279 šťastlivců. Jedním z nich je čerstvý absolvent VŠE v Praze Ulazimir Lebedzev.

"Po skončení studia jsem chtěl odjet do Německa, kam jsem jezdíval na letní pracovní pobyty," říká plynnou češtinou. "Ale získal jsem místo ředitele v jedné firmě a nabídla se mi možnost dostat i brzké povolení k pobytu, tak jsem zůstal," dodává.

Od letošního července do června 2006 chce ministerstvo získat dalších tisíc cizinců.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Najdete na iDNES.cz