Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach navrhuje minimální mzdu 7660 Kč

  13:58aktualizováno  13:58
Nejnižší možný výdělek za měsíc práce by se mohl od ledna zvednout. Zvýšení minimální mzdy navrhuje ministerstvo práce a sociálních věcí. V příštím roce počítá hned s dvojím růstem. Plat má stoupnou nejprve v lednu o 475 Kč na 7660. V polovině roku se má růst opakovat.
Ministr Škromach navrhuje zvýšit minimální mzdu i životní minimum.

Ministr Škromach navrhuje zvýšit minimální mzdu i životní minimum. | foto: David PortMF DNES

Návrh by se měl dostat do vlády v nejbližších týdnech. Minimální mzdu naposledy kabinet zvýšil k lednu letošního roku. - více zde

Od tohoto data nemohou zaměstnanci vydělat méně než 7185 korun. Od prvního července příštího roku by to mělo být zhruba o tisícovku víc - 8135 Kč.

Lepší výdělek nižší nezaměstnanost?
Podle ministra Škromacha pomůže vyšší výdělek v boji s nezaměstnaností. Stejný argument vláda používala i když zdůvodňovala, proč snižuje daně. - více zde

"Lidem by se mělo vyplatit pracovat. Neměli by spoléhat na příjmy ze sociálních dávek," říká. Češi často zůstávají doma na podpoře. Sociální dávky jsou totiž ve srovnání s minimálním výdělkem skutečně štědré, i když se situace mění.

"V roce 1998 byla úroveň čisté minimální mzdy o 30 % nižší než životní minimum samostatně žijící osoby. V současné době přesahuje minimální mzda v čistém vyjádření životní minimum o 35 %, což je bezesporu pozitivní fakt," připomněl Škromach.

Na druhé straně ale Škromachův resort navrhl jen od den dřív i růst sociálních dávek, respektive životního minima. Jeho růst na 4420 korun by znamenal, že se některým lidem dávky zvednou. Další by na ně mohli nově získat nárok. - více zde

Kritici: Mzda zaměstnanosti spíš přitíží
Vliv na nezaměstnanost je podle kritiků velice sporný. Stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová už dříve uvedla, že efekt bude právě opačný. "Zaměstnavatelé se rozmyslí, jestli toho člověka vůbec zaměstnají," uvedla Páralová.

Stejný názor má i Hospodářská komora ČR, která zastupuje zájmy podnikatelů. "Minimální mzdu považujeme za přežitek," uvedla mluvčí Viktorie Plívová. Komora by se přikláněla k úplnému zrušení, nebo alespoň k rozlišení mzdy podle regionů.

"Myslíme si, že příliš vysoký minimální výdělek trh práce znepružňuje," podpořila i názor občanských demokratů a dodala, že si komora dokáže představit první navrhované zvýšení. "Druhou změnu komora považuje za přehnanou. Vůbec totiž nekoresponduje s vývojem produktivity práce," upřesnila.

V EU je minimální mzda polovina průměrné
V Unii je podle dřívějších údajů ministerstva normální, že minimální mzda zabezpečuje nezbytný životní standard čtyřčlenné rodiny a je asi dvakrát vyšší než životní minimum jednotlivce.

V Česku se rozevírají i nůžky mezi minimální a průměrnou mzdou. Zatímco v roce 1991 průměrný Čech vydělal 3792 korun a nejnižší výdělek byl na rovných dvou tisících, letos se průměrný výdělek odhaduje na 19063 korun při minimální mzdě 7185 Kč.

vlakMINIMÁLNÍ MZDA
Minimální mzda je nejnižší peněžité plnění, které je zaměstnavatel podle zákoníku práce povinen poskytnout zaměstnanci za vykonanou práci. Výši a podmínky pro její poskytování stanovuje vláda svým nařízením. Naposledy se zvýšila od 1. ledna 2005. V podnikatelské sféře je možné dohodnout prostřednictvím kolektivní smlouvy minimální mzdu vyšší.Počet lidí, kteří pracují za minimum je podle ministerstva nízký. Podle odhadu ministerstva se jedná o dvě až tři procenta všech zaměstnanců.
Zdroj: Ministerstvo financí.
Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Klienti zažalují Českou pojišťovnu. Vadí jim, že dělá mrtvého brouka

Česká pojišťovna

Naštvaní klienti pojišťoven zakládají spolek, aby mohli v kauze neplatných životních pojistek podat obdobu hromadné...

Najdete na iDNES.cz