Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Škromach přesvědčil ČSSD, aby zákoník neměnila

  14:59aktualizováno  14:59
Šance na změny v zákoníku práce neměly dlouhého trvání. ČSSD, která se ráno dohodla s lidovci na úpravách některých paragrafů, rychle změnila názor. Neústupný ministr práce Zdeněk Škromach přesvědčil po schůzce s šéfem legislativní rady Pavlem Zářeckým i zbytek strany.

Zdeněk Škromach | foto: MF DNES

Výsledek - žádné změny se v zákoníku práce před prvním čtením ve Sněmovně dělat nebudou.

„Slíbili jsme koaličním partnerům, že si to rozmyslíme do 14. hodiny. A naše konečné stanovisko je takové. Nebudeme riskovat zhoršení postavení odborářů,“ řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

I ten ráno ještě mluvil o „hledání jiného řešení“ a „dohodě s lidovci“. Odpoledne už ve Sněmovně prohlašoval, že čí hlasy zákoník schválí, je „otevřená věc“ a že ČSSD bude v prvním čtení hlasovat „spolu s rozumnými silami“.

Největší podporu mohou sociální demokraté očekávat od komunistů. Šéf lidovců Miroslav Kalousek totiž trvá na původním stanovisku - provést změny ještě před prvním čtením.

Změna názoru ČSSD přišla pár hodin poté, co odboráři na tiskové konferenci oznámili svolání demonstrace na podporu zákoníku práce ve znění, v jakém ho prosadila sociální demokracie. Jakékoli úpravy pravomocí odborů předáci ostře odmítli. - více ZDE

Koalice ráno našla shodu
Na ranní schůzce se koaliční lídři dohodli na změnách zákoníku práce. Chtěli upravit některé pasáže, aby nebyly v rozporu s ústavou a názory legislativní rady vlády. ČSSD by tak nemusela shánět hlasy pro nový zákoník u komunistických poslanců.

„Dohodli jsme se, sporné body odstraníme ještě před prvním čtením ve Sněmovně,“ řekl po koaličním jednání šéf poslanců ČSSD Michal Kraus. Schůzky se ovšem neúčastnil ministr práce Zdeněk Škromach, který později jakékoli úpravy odmítl.

Největší spory panovaly kolem role odborů. Lidovci i právníci argumentovali, že zákoník jim dává příliš velké pravomoci a diskriminuje zaměstnance, kteří v odborech organizovaní nejsou.

GRAFIKA: CO PŘINÁŠÍ ZÁKONÍK

Také premiér Jiřího Paroubek ráno tvrdil, že se sporné pasáže přeformulují, ovšem tak, aby se pravomoci odborů neoslabily.

„Budeme hledat legislativně jiné řešení, abychom se dohodli s lidovci, ale neplatí, že bychom jim slíbili, že budeme dále omezovat práva odborů nebo pracujících,“ tvrdil ministr financí Bohuslav Sobotka.

Podle něj by mohla být ještě v úterý hotová právní analýza, která by ukázala možné řešení.

Předkladatel zákona ministr práce Zdeněk Škromach ale s takovou dohodou „zásadně nesouhlasí“ a variantu označil za „nemožnou“. Případné změny podle něj lze udělat až ve druhém čtení.

Zákon se změní ve Sněmovně
Sociální demokraté na koaliční schůzce nejprve vinili lidovce z toho, že se snaží obstrukcemi oddálit přijetí zákoníku práce. Pokud by se totiž zákoník vracel zpátky do vlády, nepodařilo by se ho vzhledem k očekávaným vetům Senátu a prezidenta přijmout ještě do voleb.

Lidovci přišli s návrhem, aby zákon zůstal ve Sněmovně a vláda ho upravila dodatečným usnesením, aniž by se musel z parlamentu stáhnout. Pokud by kabinet přijal dodatek na středeční schůzi, stihla by se úprava ještě před prvním čtením ve Sněmovně. „Vláda se může k předloze vyjádřit kdykoli,“ konstatoval Sobotka.

Nový zákoník práce protlačili sociální demokraté vládou navzdory lidovcům. Nepřistoupili ani na kompromisní návrh KDU-ČSL na výměnu podpory zákona za oslabení pravomocí odborů. - více zde

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Zemědělci dostanou za loňské sucho slíbené dvě miliardy, rozhodla vláda

(ilustrační snímek)

Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Podle materiálu by zároveň měli za jarní...

Najdete na iDNES.cz