Škrty v důchodech z roku 2012 byly protiústavní, rozhodli v Řecku

Škrty v důchodech z roku 2012 byly protiústavní, rozhodli v Řecku | foto: Reuters

Škrty důchodů neplatí, rozhodl řecký soud. Komplikuje jednání s věřiteli

  • 240
Řecký Nejvyšší správní soud prohlásil za protiústavní všechny škrty v důchodech provedené v zemi po roce 2012. Označil je za neplatné, čímž vládě fakticky nařídil jejich zvýšení. Podle odborníků to znamená 1,5miliardový zářez do rozpočtu hospodářsky zbídačené země. Soud si však byl dobře vědom dopadů svého rozhodnutí.

Při vědomí nedozírných dopadů tohoto rozhodnutí totiž soud podle serveru deníku Kathimerini nenařizuje zpětné proplácení rozdílů za uplynulé období. Výjimku mají pouze ti důchodci, kteří se proti snížení penzí odvolali k justici a kteří se tedy mají dočkat dorovnání i se zpětnou platností. Těch je ale v porovnání s celkovou populací seniorů jen minimum.

Rozhodnutí se také netýká důchodů bývalých státních zaměstnanců, kterých je oproti lidem dříve činným v soukromém sektoru jen menšina.

Soud ve svém nálezu však zároveň nezpochybňuje podobné zásahy provedené v období let 2010 a 2011, kdy Řecko přijímalo s mezinárodními věřiteli první záchranný program. Tehdejší škrty byly prý provedeny pod tlakem „výjimečných okolností“ a na základě potřeby tehdejší vlády „okamžitě reagovat na krizi“.

V pozdějším období ale řecký stát podle soudu porušil ústavní právo penzistů na sociální zabezpečení. Skokově totiž snížil jejich životní úroveň kombinací prudkého snížení důchodů a zvýšení životních nákladů.

Justice odpálila bombu, píše řecký tisk

Server Ta Nea nicméně uvedl, že justice tím „odpálila bombu“ do vyjednávání mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli o pokračování finanční pomoci. Věřitelé totiž mimo jiné požadují další snížení výdajů již osekaného důchodového systému.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost, zhoršilo životní úroveň a v důsledku dostalo k moci nynější Tsiprasovu vládu.

Ta se od začátku snaží dohodnout nové podmínky, věřitelé však zdůrazňují, že Atény musejí dodržet své předchozí závazky. Stávající program byl sice prodloužen, nyní už ale všechny strany tlačí čas (vše o ekonomické krizi v Řecku se dočtete zde).

,