Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skrytou reklamu označí piktogram PP, s vysvětlením zabere třetinu obrazovky

  1:03aktualizováno  1:03
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání navrhla značení pořadů, ve kterých bude umístěna skrytá placená reklama. Televizím se to příliš nezamlouvá. Šestinu obrazu totiž zabere označení a další šestinu plochy obrazovky si vyžádá vysvětlující text.

Označení skryté reklamy na obrazovce | foto: MF DNES

Do televizních pořadů míří skrytá reklama, divák ji ale zřejmě nepřehlédne. O její přítomnosti totiž bude informovat upozornění na třetinu obrazovky.

Alespoň tak by to mělo být podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta v polovině týdne představila pravidla pro legální formu skryté reklamy – takzvaný product placement. Ten mohou tuzemské stanice využívat od 1. června.

Rada chce, aby byl každý takový pořad označen piktogramem PP (product placement). Písmena by měla být bílá na černém pozadí a ve velikosti minimálně 15 procent obrazovky.

Piktogram, vysvětlující text i hlasové upozornění

Během prvních tří měsíců navíc piktogram musí doprovázet vysvětlující text: "Tento pořad obsahuje komerční sdělení ve formě umístění produktu za účelem propagace zboží a služeb." I velikost tohoto textu by měla být alespoň 15 procent obrazovky. Dohromady tak značení zabere prakticky třetinu celého televizního obrazu.

Označení by se mělo objevit vždy minimálně alespoň na pět sekund, nápis pak alespoň na deset. Znění textu musí zaznít i verbálně.

"Pořad by měl být označen před začátkem a na konci, ale také po přerušení, třeba po reklamě," vysvětluje předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Takto doslovné zadání se ale moc nelíbí jednotlivým televizím. Asociace televizních organizací (ATO), která sdružuje většinu tuzemských stanic, se například vyjádřila ve smyslu, že pořady budou označeny, ale samotné grafické zpracování značky je věcí každé televizní stanice zvlášť.

To, že si televize budou značení navrhovat podle svého, potvrdili i zástupci největších komerčních stanic. "Jakožto člen ATO budeme používat značku PP pro jednotné označení umístění produktu v pořadech. Současně však budeme plně využívat možností zákona," uvedla k tomu Michaela Fričová, mluvčí TV Nova. Podobně se vyjádřila i mluvčí TV Prima Jana Kocová.

V prohlášení ATO dále stojí, že samotné označení by mohlo obsahovat "specifické logo dodavatele produktu", tedy značku firmy. To je ale pro radu dalším rudým šátkem. Loga jednotlivých firem i jejich výčet v rámci značení si jednoznačně nepřeje. "V takovém označení totiž vidíme další reklamní sdělení nad rámec povoleného reklamního času. Proto takové značení odmítáme," říká původem právnička a členka ČSSD Kalistová.

Kalistová: rada bude nejprve diskutovat, pak trestat

Co si však televize v reálu dovolí, je otázka a ukáže to až samotná praxe po prvním červnu.

I sama Kalistová přiznává, že doporučení rady není přímo vynutitelné. "Jde o výklad nad rámec znění zákona, vycházíme při něm z praxe států Evropské unie," říká šéfka RRTV. Osobně prý počítá s tím, že rada bude ze začátku vůči televizím benevolentnější a bude se snažit s nimi spíše diskutovat.

Až po opakovaných prohřešcích budou radní nevhodné praktiky připomínkovat, další fází je zahájení správního řízení. Rada má pro neposlušné televize v rukávu až statisícové pokuty. Pokud s ní televize nebudou souhlasit, může spor skončit až u soudu. Ve finále až jeho verdikty určí pevná pravidla používání skryté reklamy.

Zákon, který začíná platit prvního června, ale jasně zakazuje například používání skryté reklamy u dětských pořadů, v publicistice a zpravodajství. Skrytá reklama také nesmí přímo nabádat ke koupi zboží.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Další z rubriky

Drony dostanou své SPZ, jejich majitele čekají testy jako v autoškole

Ilustrační snímek

Létání s drony patří k oblíbené zábavě. Teď se však chystá její omezení. Létající stroje budou muset mít podle chystané...

Zemědělci mapují škody kvůli suchu. Zdraží pečivo, mák, ale i vánoční kapři

Ilustrační snímek

Vedra zdaleka nepolevila, ale zemědělci už začínají mapovat škody, které letní počasí na úrodě zanechalo. Vlny sucha...

Rekordně nízká hodnota turecké měny může srazit korunu a zdražit benzin

Turecko míří do finanční krize. Lira dosáhla svého minima

Potěší turisty, kteří budou v oblíbené turistické destinaci moci nakupovat levněji, naopak motoristé rádi nebudou....

Najdete na iDNES.cz