Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skrytou reklamu označí piktogram PP, s vysvětlením zabere třetinu obrazovky

  1:03aktualizováno  1:03
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání navrhla značení pořadů, ve kterých bude umístěna skrytá placená reklama. Televizím se to příliš nezamlouvá. Šestinu obrazu totiž zabere označení a další šestinu plochy obrazovky si vyžádá vysvětlující text.

Označení skryté reklamy na obrazovce | foto: MF DNES

Do televizních pořadů míří skrytá reklama, divák ji ale zřejmě nepřehlédne. O její přítomnosti totiž bude informovat upozornění na třetinu obrazovky.

Alespoň tak by to mělo být podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta v polovině týdne představila pravidla pro legální formu skryté reklamy – takzvaný product placement. Ten mohou tuzemské stanice využívat od 1. června.

Rada chce, aby byl každý takový pořad označen piktogramem PP (product placement). Písmena by měla být bílá na černém pozadí a ve velikosti minimálně 15 procent obrazovky.

Piktogram, vysvětlující text i hlasové upozornění

Během prvních tří měsíců navíc piktogram musí doprovázet vysvětlující text: "Tento pořad obsahuje komerční sdělení ve formě umístění produktu za účelem propagace zboží a služeb." I velikost tohoto textu by měla být alespoň 15 procent obrazovky. Dohromady tak značení zabere prakticky třetinu celého televizního obrazu.

Označení by se mělo objevit vždy minimálně alespoň na pět sekund, nápis pak alespoň na deset. Znění textu musí zaznít i verbálně.

"Pořad by měl být označen před začátkem a na konci, ale také po přerušení, třeba po reklamě," vysvětluje předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Takto doslovné zadání se ale moc nelíbí jednotlivým televizím. Asociace televizních organizací (ATO), která sdružuje většinu tuzemských stanic, se například vyjádřila ve smyslu, že pořady budou označeny, ale samotné grafické zpracování značky je věcí každé televizní stanice zvlášť.

To, že si televize budou značení navrhovat podle svého, potvrdili i zástupci největších komerčních stanic. "Jakožto člen ATO budeme používat značku PP pro jednotné označení umístění produktu v pořadech. Současně však budeme plně využívat možností zákona," uvedla k tomu Michaela Fričová, mluvčí TV Nova. Podobně se vyjádřila i mluvčí TV Prima Jana Kocová.

V prohlášení ATO dále stojí, že samotné označení by mohlo obsahovat "specifické logo dodavatele produktu", tedy značku firmy. To je ale pro radu dalším rudým šátkem. Loga jednotlivých firem i jejich výčet v rámci značení si jednoznačně nepřeje. "V takovém označení totiž vidíme další reklamní sdělení nad rámec povoleného reklamního času. Proto takové značení odmítáme," říká původem právnička a členka ČSSD Kalistová.

Kalistová: rada bude nejprve diskutovat, pak trestat

Co si však televize v reálu dovolí, je otázka a ukáže to až samotná praxe po prvním červnu.

I sama Kalistová přiznává, že doporučení rady není přímo vynutitelné. "Jde o výklad nad rámec znění zákona, vycházíme při něm z praxe států Evropské unie," říká šéfka RRTV. Osobně prý počítá s tím, že rada bude ze začátku vůči televizím benevolentnější a bude se snažit s nimi spíše diskutovat.

Až po opakovaných prohřešcích budou radní nevhodné praktiky připomínkovat, další fází je zahájení správního řízení. Rada má pro neposlušné televize v rukávu až statisícové pokuty. Pokud s ní televize nebudou souhlasit, může spor skončit až u soudu. Ve finále až jeho verdikty určí pevná pravidla používání skryté reklamy.

Zákon, který začíná platit prvního června, ale jasně zakazuje například používání skryté reklamy u dětských pořadů, v publicistice a zpravodajství. Skrytá reklama také nesmí přímo nabádat ke koupi zboží.
Nejčtenější

Nová dálnice obkrouží Česko po obvodu a spojí krajská města, plánuje stát

Propojení krajských měst dálnicemi, rychlostními silnicemi, a silnicemi I.tříd

Stovky kilometrů nových dálnic mají spojit krajská města. Na rozdíl od dnešní sítě, která často končí nebo začíná v...

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...Řetězec nabízel v akci falšované uzené. Maso vidělo sotva z půlky

Slavnosti moravského uzeného na hradě Veveří nedaleko Brna.

Česko má další případ falšování masných výrobků, inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce zjistili...

Tvrdík lže, místo peněz dává předběžná opatření, vzkázal Tkáč z J&T

Generální ředitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč

Spolumajitel J&T banky Patrik Tkáč veřejně uvedl, že někdejší člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík „klame.“...

Místo peněz rum? Američané si utahují z Česka kvůli splátce komunistického dluhu

Kubánský rum Ron.

Američtí filmaři si vystřelili z České republiky ohledně vyjednávání ministerstva financí o možném splácení kubánského...

Další z rubriky

Češi kupují výrazně víc opalovacích krémů. Hitem je faktor 30

opalování krém

Za opalovací kosmetiku utratili loni Češi v obchodech téměř 306 milionů korun. Meziročně je to skok o 16 procent....

Pracujte u nás, zaplatíme vám dovolenou, přetahují si firmy zaměstnance

(Ilustrační snímek)

Nedostatek pracovní síly související s rekordně nízkou nezaměstnaností v Česku způsobuje, že se firmy přetahují o...

Bezpečnost především. Lodě v Česku si musí pořídit radary za desítky tisíc

Obří loď převáželi ve středu po silnici z přístaviště v Týně nad Vltavou do

Lodě plující po Labi od Pardubic do Děčína a po Vltavě od hráze Slapské přehrady k soutoku s Labem budou nejspíš muset...

Najdete na iDNES.cz