Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skupina J&T koupila majetek firmy International Power v ČR

  8:45aktualizováno  16:05
Česko-slovenská finanční skupina J&T podepsala smlouvu o koupi veškerého majetku, který má v Česku nadnárodní společnost International Power. J&T tak získá například elektrárnu v Opatovicích a téměř padesátiprocentní podíl v Pražské teplárenské, který však prodá největší české firmě ČEZ.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Celá transakce, která by měla být vypořádána během druhé poloviny letošního roku, je prováděna ve spolupráci se společností Dalkia Česká republika. J&T odkoupí aktiva společnosti International Power za 22,5 miliardy korun.

Tuzemské aktivity společnost prodá včetně dluhu 4,8 miliardy korun. Firma na svých internetových stránkách podle ČTK uvedla, že z České republiky odchází, protože zde nenašla prostor pro další rozšíření svých aktivit.

Britský energetický koncern International Power vlastní například sto procent akcií české energetické společnosti International Power Opatovice. Ta je jedním z předních dodavatelů elektřiny a tepla v České republice.

"Náš zájem o International Power Opatovice je logickým krokem při naplňování naší dlouhodobé strategie posilování v energetickém sektoru. Podstatně jsme se tak přiblížili k naplnění dílčího cíle dosáhnout celkové instalované kapacity našich zdrojů na úrovni tisíce megawattů," uvedl partner J&T pro korporátní investice Daniel Křetínský.

Trh s teplem

 Společnost  Podíl na trhu
 Dalkia ČR  20,2 %
 ČEZ  12,9 %
 International Power Plc  11,0 %
 Město Brno  5,0 %
 Město Plzeň  4,6 %
 MVV Energie CZ  3,4 %
 Město Praha  3,3 %
 EnBW AG  3,1 %
 Další  36,4 %
 Zdroj: Invicta Bohemica

International Power Opatovice se soustředí především na výrobu, dodávky a prodej elektrické energie, tepla a stavebních hmot. Hlavní zdrojem pro výrobu elektřiny této společnosti je opatovická elektrárna. Teplo dodává například do Hradce Králové, Pardubic či Chrudimi.

"Podobně jako u jiných námi spravovaných podniků hodláme Elektrárnu Opatovice dále rozvíjet a investovat do modernizace tohoto zdroje," dodal Křetínský s tím, že nepředpokládá žádnou významnou změnu dosavadní politiky Elektrárny Opatovice v oblasti cen za teplo.

Obavy ze zdražování nicméně vyslovila městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové.

Trh s elektrickou energií
 Společnost  Podíl na trhu
 ČEZ  86,0 %
 International Power Plc  2,5 %
 Dalkia ČR  2,2 %
 ATEL  1,5 %
 Město Plzeň  0,7 %
 Český energetický holding J&T  0,6 %
 6 průmyslových výrobců  3,8 %
 Další  2,7 %
 Zdroj: Invicta Bohemica

Na transakci mezi J&T a International Power navazuje dohoda se Skupinou ČEZ. J&T podle této smlouvy prodá Skupině ČEZ podíl 49 procent v Pražské teplárenské, který nově získala do svého portfolia.

"ČEZ se o podíl v Pražské teplárenské zajímal v souvislosti s připravovanou paroplynovou elektrárnu v Mělníku, která v budoucnu zabezpečí i dodávku tepla pro Prahu," uvedla tisková mluvčí Eva Nováková.

Proti prodeji aktiv společnosti International Power Opatovice skupinám ČEZ a J&T už se ohradila společnost Czech Coal. Obchodník s uhlím, elektřinou a emisními povolenkami se obrátil na antimonopolní úřad se stížností. Nelíbí se mu, že by firmy získaly převahu na trhu. Czech Coal také sám o získání významných energetických podniků usiloval, výběrové řízení ale společnost International Power zrušila.

ČEZ v reakci odmítl, že by měl na teplárenském trhu dominantní postavení.

Skupina J&T je dlouhodobý strategický investor v oblasti energetiky a energetického strojírenství. Se skupinou PPF nově vytváří Energetický a průmyslový holding, jehož cílem má být ustanovení jednodušší a optimální struktury pro potřeby investic do podnikové sféry.

Za manažerskou správu ve vznikajícím holdingu bude zodpovídat partner J&T pro korporátní investice Daniel Křetínský.

Autoři: ,


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu....

Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují...

Další z rubriky

Málo lidí a nízké platy. Hamáček chce pro Českou poštu miliardu navíc

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce, aby Česká pošta ze státního rozpočtu místo současných 500 milionů korun mohla...

PPF podala žalobu, chce zvrátit zákaz a koupit bulharskou televizi Nova

Bulharská televizní stanice NOVA

Investiční skupina PPF podala žalobu k bulharskému Nejvyššímu správnímu soudu kvůli červencovému verdiktu místní Komise...

Crocs zavírá své továrny, populární boty však vyrábět nepřestane

Gumové pantofle značky Crocs jsou pohodlné a zároveň nedeformují chodidlo.

Výrobce populárních bot Crocs minulou středu vyvolal mezi svými fanoušky menší paniku. Oznámil totiž, že zavře své dvě...

Najdete na iDNES.cz