Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SkyEurope mají povolení létat jen do října

  9:06aktualizováno  9:38
Nízkonákladové aerolinky SkyEurope musí o své budoucnosti přesvědčit nejen zákazníky a investory, ale i slovenský Letecký úřad. Pokud aerolinky v problémech neprokážou, že mají zajištěné financování na další měsíce, nebudou od 25. října smět létat. Ten den vyprší platnost dočasné licence.

Boeing společnosti SkyEurope

"Trvalou licenci jsme jim odebrali loni v závěru roku, reagovali jsme na jejich finanční problémy," řekl MF DNES mluvčí slovenského ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič. Na problémy s licencí upozornil jako první slovenský týdeník Trend.

Podle Jurikoviče nezjistil úřad žádné problémy týkající se bezpečnosti provozu.

Dočasná licence komplikuje SkyEurope provoz, kvůli tomu nesmí prodávat stále letenky na zimu. Všechny hlavní aerolinky přitom už mají zimní spoje v nabídce. SkyEurope se tak ochuzují o peníze za budoucí letenky, které by pomohly přežít hlavní sezonu. Na otázky, proč neprodávají dosud letenky na zimu, firma odpovídala, že finalizuje letový řád. "Jakmile budeme mít licenci i na zimu, prodej spustíme,“ dodal mluvčí SkyEurope Tomáš Kika.

Firmu má spasit nový investor

Letecký úřad teď SkyEurope důkladně zkoumá po finanční stránce. Uklidnit by ho mohl například příchod nového investora, který by aerolinky převzal. Firma oficiálně k jednání o vstupu nového partnera, který by zadluženou a ztrátovou společnost převzal, mlčí.

Podle zdrojů ze SkyEurope však probíhají jednání s finanční skupinou. Ta údajně podmínila svůj kapitálový vstup odchodem bývalého šéfa SkyEurope, který rezignoval minulý týden.

Média mluví i o turecko-americké skupině Odien, která měla zájem i o České aerolinie. Proti vstupu investora však mluví dosavadní výsledky i krize leteckého průmyslu, kdy se řada aerolinek ocitla na pokraji krachu.

Jasno o novém vlastníkovi by mohlo být už příští týden, kdy se mají akcionáři po více než roce sejít nad loňskými výsledky.

Akcionáři mají rozhodnout například o pětinásobném seškrtání základního jmění. Prudké snížení kapitálu má vytvořit prostor pro vstup nového investora, který má do firmy nalít peníze.

SkyEurope včera po sérii nepříznivých událostí zaznamenaly jeden úspěch: v Paříži vyhrály u soudu spor o letadlo, které jim letiště v Orly blokovalo kvůli dluhům. - o rozhodnutí soudu čtěte zde

Na stejném letišti jim navíc obsluha omylem poničila minulý týden ještě jeden stroj. Výpadek letadel firmě značně zkomplikoval provoz, což poznali i cestující. Jen třetina letů doletěla v červnu na čas, což je jeden z nejhorších výsledků aerolinek na světě.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Kdo dodá nové vlaky za 15 miliard? ČD se chystají na otevírání trhu

Třívozová jednotka RegioPanter na kolejích VUŽ

České dráhy vypsaly soutěž na sto dvacet nových vlaků pro regionální linky. Předpokládaná hodnota dodávky by se měla...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Obchvat Otrokovic postaví Eurovia, stavbu by měla dokončit v roce 2021

Obchvat Otrokovic.

Jihovýchodní část obchvatu Otrokovic postaví za 709 milionů korun stavební společnost Eurovia CS. Smlouvu na stavbu...

Najdete na iDNES.cz