Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SkyEurope nezaplatily a končí ve Vídni, díky zaměstnancům zatím nekrachují

Víme první   14:30aktualizováno  20:37
Zaměstnanci SkyEurope zatím drží nad vodou svého zaměstnavatele. Souhlasili se zdržením červencových mezd. Pokud by to odmítli a dožadovali se jejich včasné výplaty, soudem stanovený správce by provoz aerolinek ukončil.

Boeing společnosti SkyEurope

Už je ale jasné, že firma skončí s lety do Vídně, kde měla jednu ze tří základen.

Firma dnes zaměstnancům e-mailem oznámila, že nedostanou včas červencovou výplatu a poprosila je o souhlas s dalším zdržením. Podle informací MF DNES lidé na návrh přistoupili. Firma to oficiálně nekomentuje. Dohodu ale potvrzuje i letový řád: po páté hodině například odletělo letadlo z Prahy do Paříže.

může se hodit

Někteří prodejci letenek už zřídili kvůli problémů SkyEurope zvláštní informační linku.

Pelikan.cz spustil linku pro český, slovenský a maďarský trh na čísle
+421 2 321 66112.

"Na této lince budou agenti pomáhat vyhledávat náhradní spojení pro cestující, kteří se ocitli v nepříjemné situaci," uvedl Lukáš Švaro z Pelicantravel.com.

"Není prakticky co ztratit. Pokud s tím nebudeme souhlasit, peníze taky nedostaneme, takto je alespoň vyšší šance," řekl jeden ze zaměstnanců. Piloti si navíc i létáním zdarma mohou zvýšit celkový počet nalétaných hodin, který zvyšuje jejich kvalifikaci.

Mluvčí firmy Tomáš Kika odmítl dopis poslaný mailem komentovat, nechtěl ani potvrdit, zda je pravdivý nebo ne. "Je to interní věc a ty zásadně nekomentujeme," prohlásil. Správce firmy Jozef Griščík není k zastižení.

Dopis a jeho verzi, kterou zaměstnanci aerolinek dostali, však MF DNES potvrdili dva zaměstnanci SkyEurope z Bratislavy a Prahy. Redakce ho má k dispozici.

Manažerka lidských zdrojů Beatrix Kiss v pátek v hromadném e-mailu požádala o souhlas, aby zaměstnanci kývli na to, že v úterý dostanou peníze jen za týden ze své červencové mzdy a zbytek do patnácti dnů.

"Pokud k tomu nedá většina lidí souhlas, správce bude přinucen ukončit provoz," napsala v mailu zaměstnancům. Ti měli čas se rozhodnout do 17. hodiny.

"Ztratili jsme schopnost garantovat cokoliv, dokud k nám nevstoupí investor," napsala Kiss. "Pokud budete návrh akceptovat, můžeme jistě získat další čas a možnost přežít. Tohle je naše poslední šance," dodala Kiss.

Dvě ultimáta v jediný den

Problémy s výplatami měly SkyEurope už dřív, spousta zaměstnanců kvůli tomu z firmy odešla v první polovině roku. Některým pilotům dluží firma i přes půl milionu korun.

SkyEurope navíc skončí s lety z Vídně a přijdou tak o jednu ze svých tří základen. Po Evropě tak budou létat už jen z Prahy a z Bratislavy. Vídeňské letiště před chvíli potvrdilo, že firma nesplnila dohodu a do tří hodin nezaplatila své dluhy. "Skončíme s poskytováním služeb pro SkyEurope o půlnoci," uvedlo vídeňské letiště v prohlášení.

Ve svém letovém řádu už letiště zrušilo všechny zítřejší lety. Poslední spoj z Vídně tak odstartuje ve 22:55 do Larnacy.

Na webu firmy je stále akční nabídka na letenky a je možné si koupit i zítřejší odlety. Podle zdrojů ze společnosti je jednou z variant nahrazení provozu z Vídně přesun linek do nedaleké Bratislavy.

Mluvčí SkyEurope Tomáš Kika ČTK řekl, že aerolinky připravují náhradní řešení, spočívající v přepravě cestujících z Vídně do Bratislavy autobusy. "Jde o dočasné řešení," řekl Kika. Nedokázal však říci, odkdy začnou pasažéry na bratislavské letiště M. R. Štefánika vozit a kolika cestujících se to dotkne.

I bratislavské letiště má ale vůči SkyEurope pohledávky. "Od vyhlášení ochrany před věřiteli platí SkyEurope na denní bázi a nemáme pohledávky. Z doby před vstupem do ochrany před věřiteli pohledávky máme," potvrdila mluvčí bratislavského letiště Dana Madunická. Oficiální žádost SkyEurope ještě nemají. "Letiště má ale dostatečnou kapacitu pro tyto lety," dodala.

Dluhy jsou i v Paříži

Kolik aerolinky ve Vídni dluží, není jasné. Rakouský deník Der Standard tvrdí, že ještě před soudní ochranou šlo o čtyři miliony euro. Další peníze dluží například na pařížském letišti Orly, kde už téměř dva měsíce zadržují jejich letadlo.

SkyEurope zatím přežívají takřka rok výrazné problémy a dlouho všichni mluví o krachu. Musely přečkat například zabavení většiny letadel leasingovou společností nebo vstup do bankrotové ochrany před věřiteli.

Firma nemá dostatek peněz a zůstaly po ní velké dluhy. Aerolinky, které získaly ocenění SkyTrax za nejlepší nízkonákladovou společnost ve střední Evropě, stále nemají investora, kterého hledají už rok. Naděje svitla firmě před dvěma týdny, kdy se jí podařilo získat pětimilionovou půjčku i příslib investora.

Z problémů aerolinek se snaží vytěžit maximum konkurence, které láká vystrašené klienty do svých letadel.

Lidem, kteří si koupili letenku u problémových aerolinek a bojí se s nimi letět, nabízejí své služby České aerolinie. Po předložení původní rezervace a zaplacení 50 eur mohou cestující využít nejbližšího spoje ČSA do příslušné destinace. Nabídka se od dnešního dne vztahuje na letenky zakoupené až do 13. srpna 2009 a platné do 31. prosince 2009.


Autor:Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Na dráty i na baterky. Trolejbusy s pomocnými bateriemi přesvědčily dopravce

Plzeňská Škoda Electric dodá kompletní elektrickou výzbroj a zajistí finální...

Zájem o trolejbusy s přídavnými akumulátory roste, v Česku už vyrobili více než stovku vozidel. Část z nich putovala do...

Trať do Mikulova zrekonstruují za miliardu, vlaky pak zrychlí na 120 km/h

Snášení jižního železničního mostu hlavního vlakového nádraží v Plzni. (19....

Železniční trať mezi Valticemi a Mikulovem zmodernizuje sdružení společností Elektrizace železnic Praha, AŽD a Strabag...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Najdete na iDNES.cz