Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SkyEurope nezaplatily a končí ve Vídni, díky zaměstnancům zatím nekrachují

Víme první   14:30aktualizováno  20:37
Zaměstnanci SkyEurope zatím drží nad vodou svého zaměstnavatele. Souhlasili se zdržením červencových mezd. Pokud by to odmítli a dožadovali se jejich včasné výplaty, soudem stanovený správce by provoz aerolinek ukončil.

Boeing společnosti SkyEurope

Už je ale jasné, že firma skončí s lety do Vídně, kde měla jednu ze tří základen.

Firma dnes zaměstnancům e-mailem oznámila, že nedostanou včas červencovou výplatu a poprosila je o souhlas s dalším zdržením. Podle informací MF DNES lidé na návrh přistoupili. Firma to oficiálně nekomentuje. Dohodu ale potvrzuje i letový řád: po páté hodině například odletělo letadlo z Prahy do Paříže.

může se hodit

Někteří prodejci letenek už zřídili kvůli problémů SkyEurope zvláštní informační linku.

Pelikan.cz spustil linku pro český, slovenský a maďarský trh na čísle
+421 2 321 66112.

"Na této lince budou agenti pomáhat vyhledávat náhradní spojení pro cestující, kteří se ocitli v nepříjemné situaci," uvedl Lukáš Švaro z Pelicantravel.com.

"Není prakticky co ztratit. Pokud s tím nebudeme souhlasit, peníze taky nedostaneme, takto je alespoň vyšší šance," řekl jeden ze zaměstnanců. Piloti si navíc i létáním zdarma mohou zvýšit celkový počet nalétaných hodin, který zvyšuje jejich kvalifikaci.

Mluvčí firmy Tomáš Kika odmítl dopis poslaný mailem komentovat, nechtěl ani potvrdit, zda je pravdivý nebo ne. "Je to interní věc a ty zásadně nekomentujeme," prohlásil. Správce firmy Jozef Griščík není k zastižení.

Dopis a jeho verzi, kterou zaměstnanci aerolinek dostali, však MF DNES potvrdili dva zaměstnanci SkyEurope z Bratislavy a Prahy. Redakce ho má k dispozici.

Manažerka lidských zdrojů Beatrix Kiss v pátek v hromadném e-mailu požádala o souhlas, aby zaměstnanci kývli na to, že v úterý dostanou peníze jen za týden ze své červencové mzdy a zbytek do patnácti dnů.

"Pokud k tomu nedá většina lidí souhlas, správce bude přinucen ukončit provoz," napsala v mailu zaměstnancům. Ti měli čas se rozhodnout do 17. hodiny.

"Ztratili jsme schopnost garantovat cokoliv, dokud k nám nevstoupí investor," napsala Kiss. "Pokud budete návrh akceptovat, můžeme jistě získat další čas a možnost přežít. Tohle je naše poslední šance," dodala Kiss.

Dvě ultimáta v jediný den

Problémy s výplatami měly SkyEurope už dřív, spousta zaměstnanců kvůli tomu z firmy odešla v první polovině roku. Některým pilotům dluží firma i přes půl milionu korun.

SkyEurope navíc skončí s lety z Vídně a přijdou tak o jednu ze svých tří základen. Po Evropě tak budou létat už jen z Prahy a z Bratislavy. Vídeňské letiště před chvíli potvrdilo, že firma nesplnila dohodu a do tří hodin nezaplatila své dluhy. "Skončíme s poskytováním služeb pro SkyEurope o půlnoci," uvedlo vídeňské letiště v prohlášení.

Ve svém letovém řádu už letiště zrušilo všechny zítřejší lety. Poslední spoj z Vídně tak odstartuje ve 22:55 do Larnacy.

Na webu firmy je stále akční nabídka na letenky a je možné si koupit i zítřejší odlety. Podle zdrojů ze společnosti je jednou z variant nahrazení provozu z Vídně přesun linek do nedaleké Bratislavy.

Mluvčí SkyEurope Tomáš Kika ČTK řekl, že aerolinky připravují náhradní řešení, spočívající v přepravě cestujících z Vídně do Bratislavy autobusy. "Jde o dočasné řešení," řekl Kika. Nedokázal však říci, odkdy začnou pasažéry na bratislavské letiště M. R. Štefánika vozit a kolika cestujících se to dotkne.

I bratislavské letiště má ale vůči SkyEurope pohledávky. "Od vyhlášení ochrany před věřiteli platí SkyEurope na denní bázi a nemáme pohledávky. Z doby před vstupem do ochrany před věřiteli pohledávky máme," potvrdila mluvčí bratislavského letiště Dana Madunická. Oficiální žádost SkyEurope ještě nemají. "Letiště má ale dostatečnou kapacitu pro tyto lety," dodala.

Dluhy jsou i v Paříži

Kolik aerolinky ve Vídni dluží, není jasné. Rakouský deník Der Standard tvrdí, že ještě před soudní ochranou šlo o čtyři miliony euro. Další peníze dluží například na pařížském letišti Orly, kde už téměř dva měsíce zadržují jejich letadlo.

SkyEurope zatím přežívají takřka rok výrazné problémy a dlouho všichni mluví o krachu. Musely přečkat například zabavení většiny letadel leasingovou společností nebo vstup do bankrotové ochrany před věřiteli.

Firma nemá dostatek peněz a zůstaly po ní velké dluhy. Aerolinky, které získaly ocenění SkyTrax za nejlepší nízkonákladovou společnost ve střední Evropě, stále nemají investora, kterého hledají už rok. Naděje svitla firmě před dvěma týdny, kdy se jí podařilo získat pětimilionovou půjčku i příslib investora.

Z problémů aerolinek se snaží vytěžit maximum konkurence, které láká vystrašené klienty do svých letadel.

Lidem, kteří si koupili letenku u problémových aerolinek a bojí se s nimi letět, nabízejí své služby České aerolinie. Po předložení původní rezervace a zaplacení 50 eur mohou cestující využít nejbližšího spoje ČSA do příslušné destinace. Nabídka se od dnešního dne vztahuje na letenky zakoupené až do 13. srpna 2009 a platné do 31. prosince 2009.


Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Kdo dodá nové vlaky za 15 miliard? ČD se chystají na otevírání trhu

Třívozová jednotka RegioPanter na kolejích VUŽ

České dráhy vypsaly soutěž na sto dvacet nových vlaků pro regionální linky. Předpokládaná hodnota dodávky by se měla...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Obchvat Otrokovic postaví Eurovia, stavbu by měla dokončit v roce 2021

Obchvat Otrokovic.

Jihovýchodní část obchvatu Otrokovic postaví za 709 milionů korun stavební společnost Eurovia CS. Smlouvu na stavbu...

Najdete na iDNES.cz