Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

SkyEurope se chovaly arogantně, říká k zahájení vyšetřování jeho podavatel

  9:45aktualizováno  9:45
Slovenská advokátní kancelář Bizoň & Partners podala podnět k zahájení vyšetřování situace kolem bankrotu SkyEurope. Společnost se tak rozhodla poté, co v zahraničí kvůli pádu aerolinek zůstali její zaměstnanci. Okolnosti vysvětlil v rozhovoru pro sme.sk zakladatel kanceláře Juraj Bizoň.

Ilustrační foto | foto: Michal Šula, MF DNES

Proč jste se rozhodli podat podnět na státní zastupitelství?
Měli jsme zaměstnance v zahraničí. Navzdory řádnému zakoupení zpátečních letenek jim společnost SkyEurope zrušila let a jen e-mailem oznámila, že už je jejich věc, jak se dostanou domů. Považovali jsme takový postup SkyEurope za neslušný a arogantní, zachovaly se ke svým zákazníkům v zahraničí nezodpovědně. Evropské právo je na oblast letecké dopravy tak citlivé, že stanovuje odškodné už za několikahodinové zpoždění. Nechat své klienty v zahraničí je všeobecně nepřípustné.

Čtěte: aerolinky skyeurope jsou podezřelé z podvodu

Udělaly pro vás SkyEurope něco?
Jediné, co pro nás SkyEurope udělaly, bylo, že nás informovaly, že jestliže zákazníci použili při platbě za letenku kreditní kartu, mají se obrátit na příslušnou banku, která jim kreditní kartu vydala, a uplatnit právo na náhradu za zrušené lety. Podle textu e-mailu měly být tyto platby bez problémů vráceny a problémy měly vznikat jen těm, kteří platili jiným způsobem.

Když jsme věc začali právně řešit, velmi rychle jsme zjistili, že nás SkyEurope uvedly v omyl, protože banka, která nám kreditní kartu vydala, nám už nic nevrátí. Systém byl vytvořený tak, že banky byly jen zprostředkovateli a tok peněz byl dopředu přesměrovaný k, do té doby utajenému, obchodníkovi v Itálii. Ten podle pravidel až do 180 dnů od reklamace oznámí, jak se žádostí poškozeného zákazníka SkyEurope naloží. Jestliže ale už poslal peníze dál, a už tak u něj nebudou, zákazníkovi nic nevrátí, a dokonce si ještě tuto neúspěšnou reklamační žádost zpoplatní. To znamená, že poškození zákazníci budou platit nějakému právnímu subjektu v Itálii ještě další poplatky za neúspěšné reklamace.

Na druhou stranu v té době SkyEurope mediálně prezentovaly, že je možné, že opět budou létat, protože finanční prostředky nového investora ze zahraničí dorazí v dohledné době, od budoucího správce konkurzní podstaty si odkoupí název SkyEurope pro jinou firmu bez dluhů a jejich byznys vlastně půjde dál.

Proto jste tedy podali podnět na generální prokuraturu?
Ano, to byly důvody, proč jsme podali návrh na přešetření možného podvodu souvisejícího s připravovaným bankrotem SkyEurope, a to jako jeden z 280 tisíc poškozených subjektů, kterému na základě masivní reklamní kampaně byly prodány letenky na lety, které se nakonec neuskutečnily. Jestliže tohle celé bylo provedeno úmyslně, mělo by se jednat o finanční podvod.

Čeho konkrétně se podnět týká?
Máme podezření, že neznámé osoby v úmyslu obohatit sebe nebo jiné a poškodit široký okruh lidí včetně naší společnosti uvedly klienty v omyl, když navzdory procesu restrukturalizace vedly firmu tak, že na svých webových stránkách nabízela služby v podobě prodeje letenek. Myslíme si přitom, že podezřelé osoby už si musely být vědomé, že vzhledem k úpadkové finanční situaci firmy nebudou tyto služby poskytnuty, tím měly způsobit škodu širokému okruhu poškozených.
Dále jsme vysvětlili, že až 21. září se měla uskutečnit schůze věřitelů za účelem odpuštění části dluhů a až tato schůze měla rozhodnout, jestli vůbec se po tomto datu bude létat. Jak mohli prodávat i letenky na lety po tomto termínu a peníze nevrátit?

Můžou se k vám přidat i další klienti, kteří krachem aerolinek přišli o peníze?
Není vyloučené, že v určité etapě vývoje této kauzy bude potřeba provést konkrétní procesní úkony už i za ostatní poškozené a že budeme zastupovat i další. Zatím to ale není z hlediska procesního postupu potřebné. Kdokoliv se může přidat, na našich webových stránkách radíme, kam mají lidé poslat své podání. To se pak připojí k této už zahájené věci a bude se jednat i o nich.

Na Slovensku není přípustné trestní stíhání právnické osoby. Až začne vyšetřování, bude jeho cílem odhalit fyzickou osobu, která měla stát za údajným podvodem?
Jestliže se během pátrání zjistí, že se jedná o podvod, a z jeho spáchání budou podezřelé konkrétní osoby, bude proti nim vzneseno obvinění. V případě jejich odsouzení by odpovědnost přešla konkrétně na ně a z jejich majetku by byli odškodněni klienti, kteří přišli o peníze. Jedná se o samostatný nárok náhrady škody, mimo konkurzní řízení.

Týdeník Trend píše v aktuálním čísle, že hospodaření leteckých společností ve špatné finanční situaci představuje jakousi alternativu pyramidové hry. Letecký byznys je dlouhodobá investice. Není tedy normální, že firma pokrývala příjmy za budoucí lety aktuální provoz?
Žádný zákon nepovoluje leteckým společnostem hrát se svými zákazníky pyramidové hry. Jestliže tohle dělají, pohybují se na tenkém ledě. Podnikání má přece přirozený účel vytvořit zisk a není nezištnou službou veřejnosti. Jestliže se prodávají služby, které budou poskytnuty v budoucnosti, a příjmy pokrývají jen aktuální provozní náklady, nedá se tento stav dlouhodobě udržet a je jen otázkou času, kdy přijde konflikt se zákony.

Měli jste se SkyEurope zkušenosti i v minulosti? Létali jste s nimi?
Ano, občas. Na některé linky na Slovensku měly totiž licenci jen SkyEurope.

Byly nějaké problémy?
Před několika lety mě bez vysvětlení aerolinky nechaly čekat na odlet domů v Amsterdamu 9 hodin. Potom jsem se jim pokoušel vyhýbat. Bohužel neúspěšně.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Další z rubriky

Boeing vyrábí letadla v hale větší než je Disneyland. Už padesát let

Výrobní hala Boeingu v americkém Everettu

Co se děje pod střechou nejobjemnější budovy světa? Montují se tu letadla typu Boeing. Z velké části ručně, jako před...

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...

Najdete na iDNES.cz