Slabá místa kuchyní

Většině bakterií příliš nesvědčí teplota pod 5 o C, zpomalí nebo zastaví jejich růst. Ve všech částech lednice není stejná teplota. Problém je, že termostaty často neodpovídají nastavené teplotě a většina lednic není vybavena teploměrem.

co s tím

* teploměrem zjistit, jaká je teplota v lednici
* do zóny s nejnižší teplotou ukládat maso, ryby, hotové pokrmy, saláty, zákusky, čerstvé sýry; do míst s vyšší teplotou dávat mléko, jogurt, ovocné džusy, sýry, již otevřené marmelády a majonézy, máslo, margarín, vejce; syrovou zeleninu ukládat do košů na zeleninu

Digestoř

Pokud je mřížka digestoře zalepená špínou, pára nemůže procházet ven a mastnota skapává při vaření přímo do hrnců.

co s tím

* digestoř pravidelně čistit a vyměňovat filtr

Špína

Potraviny se nejčastěji nakazí přenosem choroboplodných zárodků z rukou člověka. Kuchyně musí být uspořádána a udržována tak, aby toto riziko bylo co možná nejnižší.

co s tím

* udržovat v čistotě nejen kuchyňskou linku, spotřebiče a dřez, ale občas umýt i podlahu
* neutírat si ruce do stejné utěrky, do které se utírá nádobí
* často měnit utěrky a ručníky

Koše na odpadky

Mít v kuchyni nezakrytý koš, je skoro totéž, jako kdyby se odpadky válely přímo na podlaze.

co s tím

* pořídit si koš s víkem

Zvířata v kuchyni

Zabránit tomu, aby pes nebo kočka občas prošli kuchyní, je nemožné, ale rozhodně je nepřijatelné, aby zvířata měla v kuchyni své pelíšky. Kočičí nebo ptačí exkrementy jsou přímo ideálním zdrojem kontaminace.

co s tím

* zvířata do kuchyně nepouštět

Prošlé výrobky

Výrobky s prošlou dobou použitelnosti označené na obale "spotřebujte do..." se nemohou jíst a musí se vyhodit. Výrobky nepodléhající nákaze mikroorganismy, například koření, rýže, polévky v sáčku, mají také omezenou dobu trvanlivosti (označena slovy minimální trvanlivost do...). I ta by měla být alespoň orientačně dodržována.

co s tím

* sledovat datum spotřeby

Prkénka na krájení

Často se jedno a totéž prkénko používá ke krájení syrových i hotových potravin, třeba masa a zeleniny. Bakteriím se daří jak v dřevěných, tak plastových prkénkách. Je však prokázáno, že dřevěná jsou hygieničtější, protože se lépe čistí.

co s tím

* není nutné mít přímo jedno prkénko na syrové a druhé na vařené, ale rozhodně je třeba mezi jedním a druhým krájením prkno i nůž pořádně umýt

Nedat bakteriím šanci

Ruce a nože je třeba častěji mýt

Mytí rukou před každou přípravou jídla je snad samozřejmostí, ruce však potřebují umýt i mezi každou manipulací se syrovými a hotovými potravinami, například mezi obalováním řízků a krájením zeleniny do salátu. Totéž platí i pro kuchyňské náčiní.

! I drobné poranění rukou se musí obvázat.

S chřipkou se kuchyni vyhnout

Nemocný by se měl načas vzdát přípravy jídla pro druhé. Pokud by rodina bez něho umřela hlady, měl by se snažit alespoň neprskat do polévky.

! Pravidlo o utěrce a ručníku platí v tomto případě dvojnásob.

Co nejrychleji na talíř

Čím déle budou ležet kotlety nebo ryby připravené na letní grilování v teplíčku kuchyně, tím větší je šance, že se v nich rozmnoží bakterie.

! Přípravu rychle se kazících potravin neprotahovat.

Bujon z bakterií

Zmrazené maso musí být úplně rozmrazené, než se dostane do hrnce. Rozmrazovat se může v lednici, ale šťáva nesmí kapat na jiné potraviny.

! Tekutina, která se rozmrazováním uvolní, musí bezpodmínečně skončit v dřezu, je totiž dokonalým bujonem kultur.

Teplo ničí mikroby

Jídlo se musí ohřívat dost dlouho na teplotu nad 70 o C. Obzvlášť důležité je to u takových jídel, jako jsou hamburgery, drůbež, játra a vejce. Co ze zbytky jídla? Rozhodně je nenechávat do druhého dne na sporáku, rychle je zchladit a dát okamžitě do ledničky v uzavřené nádobě. Druhý den pořádně prohřát, jídlo nestačí jen přihřát, musí skutečně přejít varem. Což může být problém u mikrovlnky, která neprohřívá rovnoměrně. Proto je dobré jídlo zamíchat.

! Polévku, kterou jste zapomněli na sporáku a která do druhého dne zkysla, už nenapraví ani soda, jak radí "babské" recepty. Kyselost částečně zmizí, ale mikrobi v ní zůstanou.

Se syrovým jídlem jen opatrně

Všechna jídla ze syrových vajec jako ušlehaný sníh, tiramisu či doma připravená majonéza jsou riskantní. Musí se připravovat jen z extračerstvých vajec, vychladit a co nejrychleji sníst. Jídla ze syrových ryb typu sushi se rychle kazí. Stejně choulostivé jsou i tatarské bifteky ze syrového masa.

! Nekompromisní podmínka: absolutně bezvadné výrobky, zkušenost s přípravou a lednice s teplotou 0 až 1 o C. Úplně nejlepší je přípravu přenechat profesionálům a syrových vajec se vzdát.

Syrové pryč od vařeného

Syrové potraviny obsahují často bakterie, nesmějí proto přijít do styku s vařenými jídly. V ledničce by měly být uloženy zvlášť a zabalené.

! Pozor: při fondue se na stejném talíři mohou sejít syrové kousky masa s již vařenými nebo s omáčkami.

Směr koš

Se zkaženými nebo plesnivými potravinami neznat slitování. Nejenže jsou plné mikrobů, ale mohou být i toxické. Jakmile oči a nos odhalí cokoliv podezřelého, hned s tím do koše.

! Nahnilé ovoce nevykrajovat, plísně už mohou být i v těch částech, které vypadají zdravě.

Studené musí být studené

Vařená jídla, která jsou určena ke konzumaci za studena, například rostbíf, musí být skutečně studená, na stůl musí jít přímo z lednice.