Slabý zájem o ČSA: jen čtyři firmy, nikdo z Asie

  13:23aktualizováno  16:02
Ministerstvo financí zveřejnilo seznam přihlášených do tendru o ČSA. Zájemci jsou jen čtyři, není mezi nimi nikdo překvapivý, všichni čtyři již dříve potvrdili svůj zájem. Lhůta pro podání přihlášek vypršela v pravé poledne. Většina nechala přihlášení na poslední chvíli.

Předběžné nabídky na koupi ČSA musely být podány do dnešního poledne. Ilustrační foto | foto: ČSA

Zájem o 91,5 procenta akcií českého národního dopravce mají francouzsko-nizozemská společnost Air France-KLM, Aeroflot, přihlášený svojí českou dceřinou společností, Darofan, konsorcium Unimex Group a Travel Service a Odien Group.

„Je to zklamání. Moc optimisticky to nevypadá,“ říká Jan Procházka ze společnosti Cyrrus.

Air France - KLM

Největší evropský letecký přepravce Air France-KLM vznikl v roce 2004 spojením francouzské společnosti Air France a jejího nizozemského konkurenta KLM.

V lednu schválila správní rada italské letecké společnosti Alitalia prodej 25 procent akcií firmy do rukou Air France-KLM.

Ministerstvo financí čtyři zájemce nepovažuje za neúspěch. "Není to neúspěch, jsou to čtyři velké silné společnosti," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

"Množství uchazečů zřejmě odpovídá aktuální situaci potenciálních zájemců vzhledem k možnostem financování. Samozřejmě vyšší počet zájemců by potenciálně mohl indikovat zajímavější prostředí pro samotný tendr," uvedl analytik Atlantiku FT Milan Vaníček.

Mezi uchazeči není žádná asijská letecká společnost, kterou přitom i představitelé ministerstva i řada analytiků doporučovali jako ideálního vlastníka pro další rozvoj nejen aerolinek, ale i pražského letiště.

Odhadovaná cena aerolinií je 4,5 miliardy korun. Podle  Jana Procházky zatím není důvod tento odhad měnit. "Pokud by nabídky byly pod tři miliardy, nemělo by podle mě příliš smysl aerolinky prodávat," míní Procházka.

Aeroflot

Jako Aeroflot existují ruské aerolinie od roku 1932. Od svého založení v roce 1923 Sovětské civilní letectvo několikrát změnilo název.

Většinovým vlastníkem Aeroflotu je ruská státní agentura Rosimuščestvo. Stejně jako ČSA je členem aliance SkyTeam.

Výběrové řízení bude dvoukolové. První kolo je kvalifikační. Čtyři zájemci zatím nemají jistotu, že se privatizace účastní. Povolení provést si hloubkovou kontrolu získají až po prvním kvalifikačním kole, kde vláda bude zjišťovat i například bezpečnostní rizika.

ČSA mohou podle vládních kritérií koupit pouze bezúhonné firmy, které mají alespoň 51 procent kapitálu ze zemí Evropské unie. Představit by také měly své plány o tom, jak dlouho chtějí udržet ČSA na pozici národního přepravce či uchovat leteckou přepravu osob jako hlavní činnost aerolinií.

Odien Group

Investiční společnost Odien vznikla v únoru 2001. Odien investuje především do speciálních projektů zahrnujících reorganizace a restrukturalizace.
Od roku 2007 vlastní českou cestovní kancelář Čedok. Zakladatelem a řídícím partnerem je Američan Michael Saran.

Asi nejvíce zmiňovaným zájemcem byl ruský Aeroflot. Někteří odborníci poukazovali na to, že by ruské aerolinie mohly mít potíže s bezpečnostními kritérii výběru. "U všech zájemců o takový podnik dostáváme a dostaneme standardní informaci v režimu, který je k tomu příslušný," uvedl dnes premiér Mirek Topolánek.

Ve druhém kole už bude rozhodujícím faktorem pouze cena. Podle ní pak dostanou i manažeři ČSA privatizační bonus.

Nový majitel by měl být znám do konce září.

Unimex Group a Travel Service

V konsorciu ovládá 51 procent podílu společnost Unimex Group, ovládaná českým podnikatelem Jiřím Šimáněm, třetinový podíl drží Jaroslav Šmejkal. Unimex se podílí na projektech průmyslového a hotelového developementu, cestovního ruchu a obchodu značkovým zbožím. Ovládá například provozovatele hobbymarketů OBI Global Stores nebo Travel Free, provozující síť prodejen na hraničních přechodech.

Mimo jiné vlastní holding Unimex Group spolu s Romanem Vikem třetinový podíl v nejvýznamnějším tuzemském charterovém přepravci Travel Service. Ten je majoritně vlastněn islandskou společností Icelandair. Travel Service od roku 2004 provozuje i pravidelné nízkorozpočtové linky pod značkou Smart Wings. Od června 2007 se nabídka služeb rozrostla o provozování privátních letů.

Autoři: ,

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Mírnější zákaz: RoundUpem nebude možné sušit jen plodiny na potraviny

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Zemědělci od ledna nebudou moci dosušovat plodiny před sklizní, určené na výrobu potravin přípravky s obsahem...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Najdete na iDNES.cz