Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slamečka nedostane požadované miliardy na dálnice

  11:57aktualizováno  14:30
Ministr dopravy Gustáv Slamečka nemůže počítat s tím, že dostane na příští rok požadovaných 30 miliard korun k výstavbě dálnic. Vláda Jana Fischera jeho požadavek nepřijala. Podle nově schválených střednědobých výdajů státu by měl být příští rok deficit rozpočtu do 170 miliard korun.

Nový tříkilometrový úsek dálnice D11. - D11. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Fond dopravní infrastruktury, který zodpovídá za stavbu dálnic a jiných komunikací, počítá příští rok s rozpočtem okolo 84 miliard korun. Gustáv Slamečka v minulých týdnech horečně sháněl další desítky miliard a varoval, že pokud je nedostane, mohlo by to vést k pozastavení některých dopravních projektů.

Dnes Slamečka zdůraznil, že ještě budou na jeho resortu jednat o tom, jak stávající příděl využijí.

"Ministerstvo dopravy dostalo jasné zadání z vlády, že není možné zahajování dalších nových staveb a ani zahajování těch, které jsou vysoutěžené, protože nemá finanční zdroje," uvedl pro MF DNES ministr financí Eduard Janota. Dálnici D47 označil za financovatelnou stavbu, provoz na ní by se mohl spustit do konce roku 2010.

Resortům zůstanou peníze na mrtvé duše

Na programu vlády dnes nebyly jen dopravní stavby. Ministr financí Eduard Janota mluvil o takzvaných mrtvých duších ve státní správě. Jde zhruba o 18 tisíc neobsazených židlí na různých ministerstvech, která ale dostávají na tyto pozice příspěvky ze státního rozpočtu. Loni to bylo okolo pěti miliard korun. Tyto peníze pak ministerstva rozdělují na odměny státním zaměstnancům.

Z usnesení vlády z roku 2007 vyplývá, že by se měl každoročně snižovat počet úředníků na jednotlivých resortech o tři procenta. Za takto ušetřená místa ministerstvům zůstanou peníze. Janota potvrdil, že za tři procenta škrtnutých míst nechá úřadům peníze i v příštím roce.

Například Nejvyšší kontrolní úřad nebo ministerstvo průmyslu a obchodu drží deset a více procent prázdných židlí. Ministr Janota nyní zmírňuje původní plán, který zněl nemilosrdně resortům sebrat peníze na tyto mrtvé duše a tolerovat jim pouze jedno procento neobsazených míst. Původně se měly ušetřit až čtyři miliardy, teď to zřejmě bude o něco méně.

Miliarda na regionální školství

Ministr financí také mírně navýšil schodek rozpočtu na příští rok. O jednu miliardu víc stát vydá na regionální školství, deficit tak vystoupí na 166 miliard, obecně však ministerstvo počítá maximálně se 170 miliardami.

V roce  2011 by měl být schodek zhruba 160 miliard korun a v roce 2012 pak o čtyři miliardy nižší.

Současné výdajové rámce vláda posuzovala na základě dubnové makroekonomické prognózy, která letos počítá s poklesem ekonomiky o 2,3 procenta a v příštím roce s mírným růstem o 0,8 procenta. Znovu je bude posuzovat ještě na konci července po vydání nové prognózy.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Turisty v Praze trápí hluk. V lékárnách nejvíce kupují špunty do uší

Hluk (ilustrační foto)

Zahraniční turisté si v lékárnách v centru Prahy kupují z volného sortimentu nejčastěji špunty do uší. Jen v lékárně na...

Šikova reforma komunistům přerostla přes hlavu, utnula ji sovětská okupace

Ředitel Ekonomického ústavu ČSAV Ota Šik na XIII. sjezdu KSČ v roce 1966. Za...

Československé hospodářství se v první polovině 60. let ocitlo ve stagnaci, či dokonce krizi. A komunistický režim...

Najdete na iDNES.cz