Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavné firmy se spojují, vzniká sklářský gigant

  10:32aktualizováno  10:32
Nový sklářský a bižuterní gigant vzniká na Jablonecku. Dříve samostatné podniky postupně ovládla společnost Ornela. Ta je chce spojit v jednu silnou firmu Jablonex Group. Pod ní bude patřit například Ornela, Železnobrodské sklo či Bižuterie Česká mincovna.

Sdružení bižuterních a sklářských výrobců bude zaměstnávat 3500 zaměstnanců a ročně prodá zboží za více než tři miliardy korun. Po Preciose tak bude nejsilnějším hráčem v kraji v oboru.

"Hlavním cílem spojení je posílit pozici našich firem na světových trzích a zvýšit jejich konkurenceschopnost," vysvětlil místopředseda představenstva Miloslav Jotov. "Budeme mít například jednotný marketing," dodal Jotov.

Co bude znamenat sloučení firem pro více jak tři tisícovky zaměstnanců? Podle vedení zatím nemusí mít obavy, žádné velké propouštění nechystá. "Nemáme nahlášené žádné propouštění ani nábor lidí," potvrdil Michal Holý z jabloneckého úřadu práce.

Spojení do silné skupiny naopak může lidi před ztrátou zaměstnání uchránit: firma tak může lépe čelit levnější asijské konkurenci. Malí výrobci bižuterie na Jablonecku, kteří jsou na závodech nově vzniklé skupiny částečně závislí, věří, že firma dodrží stávající dohody. "Jinak v tom nevidíme nebezpečí," podotkl Jaroslav Hons z Cechu jabloneckých výrobců.

Podle některých lidí pohybujících se v oboru je fúze přípravou pro prodej celé skupiny velkému investorovi. To však Jotov odmítl. Podobně se vyjádřil i zástupce společnosti Swarovski, která v Ornele vlastní menšinový podíl a je největším konkurentem Preciosy.

Vznikne skupina Jablonex Group
Ornela skupuje sklárny na Jablonecku už několik let, její poslední akvizicí byla Bižuterie Česká mincovna. Ta po právní stránce už přestala existovat, vyrábí ale dál. Podobný osud čeká další společnosti, které nyní Ornela pohltí. Všechny ochranné známky ale nadále zůstanou.

Nová skupina ponese název Jablonex Group, především kvůli světové známosti Jablonexu. Záměr musí potvrdit ještě valná hromada společnosti.

Spojením vznikne jedna z nejsilnějších skupin v oboru v České republice. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ji ale již nebude posuzovat, protože se před rokem zabýval splynutím Ornely a Bižuterie České mincovny. Nová skupina totiž na domácí trh dodává minimálně, 98 % výroby vyváží.

Ještě nedávno měla majetkové podíly ve skupině také liberecká sklářská společnost Preciosa. Podle mluvčího Radomíra Matyáše však mezi firmami došlo k vypořádání.
"Neuvažujeme o tom, že bychom se se skupinou jabloneckých firem spojili," řekl i Jotov, podle kterého je Preciosa zcela samostatná, ať už po stránce výroby, nebo pokud jde o odbyt v zahraničí.

Autor:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Najdete na iDNES.cz