Každý rok přijíždí do Buchlovic kvůli koupi česneku více lidí. Letos byl k dostání u třiceti stánků. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Na slavnostech česneku vetřelec nabízel palice ze Španělska

  • 52
Tašky nebo pytle plné velkých bílých palic si v sobotu odnášeli návštěvníci slavností česneku v Buchlovicích. Ještě ani nezačal kulturní program a mezi centrem městečka a odstavným parkovištěm se táhl proud návštěvníků, kteří si přijeli "ulovit" zásobu třeba i na rok dopředu.

"Tato akce nabyla za jedenáct ročníků rozměrů, jaké jsme si nepředstavovali, a dokonce ani nepřáli," komentoval celou situaci Miloš Hrdý, který ji vymyslel a dodnes se podílí na její organizaci.

Když přitom vzpomínal na začátky, mluvil o tom, že v Buchlovicích stál jediný stánek s česnekem. Letos bylo všech stánků přes stovku, těch s česnekem kolem třicítky.

"Původní záměr byl, že si popovídáme s kamarády, pozveme přátele muzikanty, dáme si vínko," vysvětloval Hrdý. Vše se ale začalo postupně měnit, protože oblíbený a vyhledávaný český a moravský česnek se v posledních letech stával stále více nedostatkovým zbožím.

Proč ale jezdí tolik lidí na česnek právě do Buchlovic? Odpověď je jednoduchá. Organizátoři se snaží zajistit, aby se tady skutečně prodával jen tuzemský česnek. I když, výjimky se najdou. V sobotu se mezi prodejci objevil česnek ze Španělska.

Český česnek

Modrý paličák, který vyniká ostrou pálivou chutí i vůní. Hlavička má průměr většinou kolem 45 mm a je výrazně menší než česnek z ciziny, který má průměr okolo 80 mm. Českých odrůd (např. Vekan, Dukát) je v České republice evidováno 23.

"Bohužel někomu se sem podařilo propašovat zahraniční česnek, což nás mrzí. Mysleli jsme, že to budeme mít úplně čisté," přiznal Jan Kozák, který dohlížel na "čistotu" česneku. Zároveň sám prodával sadbu na česnek a před stánkem měl stále kolem padesáti čekajících lidí.

"Vysvětlit rozdíl mezi českým a dovezeným? To je problém"

Jak se ale pozná český česnek? "To je dost problematické vysvětlovat. Je to podobné, jako bych měl barvoslepému vysvětlovat rozdíl mezi hnědou a zelenou. Prostě se podívám a rozdíl vidím," odpovídal Kozák.

Lidé zároveň diskutovali o cenách, které prodejci nasadili. Nebyly malé, sadbový česnek i 320 korun za kilo, klasický kolem 220 až 250 korun. "To je cena na zabití," postěžoval si jeden z nakupujících. Ihned uslyšel reakci prodávajících: "Cena je veliká, ale ať si to někdo zkusí dělat."