Podle premiéra Perryho Christie začne resort s více než dvěma tisíci pokoji fungovat ještě letos. | foto: Profimedia.cz

Megakomplex na Bahamách je hotel duchů. Ke dnu ho stáhla finanční krize

  • 18
Nedostavěný komplex Baha Mar na Bahamách zeje prázdnotou. Kdyby fungoval, dokázal by vygenerovat 12 procent bahamského HDP. Zpoždění výstavby rozsáhlého turistického letoviska nyní může ohrozit bahamský úvěrový rating. Práci by v obřím komplexu našly tisíce místních lidí.

Klid v hotelovém komplexu na okraji bahamské metropole Nassau je dnes téměř strašidelný, popisuje agentura Bloomberg. Baha Mar se do stavu naprostého limbu dostal bankrotem tak kolosálním, že je kvůli němu v ohrožení i bahamský úvěrový rating. Největší byznys kauza, kterou kdy karibská země pamatuje, se ale táhne daleko za bílé pláže a napříč časovými pásmy až do Číny.

Komplex Baha Mar čítá čtyři hotely včetně 2 200 pokojů a 285 soukromých rezidencí s kasinem, lázněmi a golfovým hřištěm. Hotelový komplex, který dosahuje hodnoty 3,5 miliard amerických dolarů, byl snem švýcarsko-bahamské rodiny Izmirlianových. Ta v roce 2005 uzavřela dohodu s bahamským premiérem Perrym Christiem na revitalizaci místního Cable Beach, nejpopulárnější pláž na nejlidnatějším bahamském ostrově New Providence. Jejich velké plány zhatila v roce 2008 krize, dosavadní investoři se zalekli a začali se z projektu stahovat. Poté nastoupili Číňané.

Podívejte se na propagační klip resortu z loňského roku:

5. ledna 2016

Sarkise Izmirliana oslovila čínská státní společnost State Construction Engineering Corp. a nasměrovala ho na čínskou Export Import Bank (Exim), která pod vedením Pekingu podporuje obchod a investice po celém světě. State Construction Engineering Corp. zainvestovala do komplexu Baha Mar 150 milionů dolarů, Exim k tomu přidal ještě úvěr ve výši 2,45 miliardy dolarů. Po injekci s čínskými penězi Izmirlian ohlásil otevření čtyř hotelů Baha Mar na rok 2014. Najednou však vyjednávání zkomplikovala údajná „jazyková bariéra“ a stanovené lhůty nakonec přestaly platit.

V hotelech Baha Mar by našly práci tisíce lidí

Loni v červnu podaly Bahamy ve Spojených státech návrh na konkurzní řízení. Číňané poté Izmirliana obvinili z přerušení výstavby projektu. V říjnu nejvyšší soud schválil žádost Exim Bank a na nemovitost byla uvalena nucená správa.

Teď se v celé věci angažuje i sám bahamský premiér Perry Christie, který už kontaktoval šéfa Eximu. Christie před koncem roku předpověděl, že se Baha Mar otevře už na začátku letošního roku. To by uvítalo množství místních lidí bez práce. Na Bahamách nezaměstnanost výrazně vzrostla, podle tamního serveru Tribune 242 konkrétně z 2,8 na 14,8 procenta.

Bahamské úřady na Baha Mar spoléhají při oživování ekonomiky. Podle developerů by obří komplex mohl vygenerovat 12 procent hrubého domácího produktu ostrovní země, samozřejmě pokud se otevře.

Lidé v Nassau se obávají, že i s novými investory bude rozjezd Baha Mar nějakou dobu trvat. Podle americké ratingové agentury Standard & Poor’s by mohl komplex významně přispívat k síle bahamského hospodářství až někdy v roce 2018. Sama snížila Bahamám rating na BBB a varovala, že by celá záležitost mohla skončit naprostým krachem.