Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Slevový portál Nebeslev je v úpadku, stále však nabízí kupóny

  • 5
Krajský soud v Ostravě vyhlásil úpadek portálu s hromadnými slevami Nebeslev. Jeden z největších webů s podobným zaměřením dluží 24 milionů, má však jen majetek za osm milionů korun. Portál dluží několika stovkám firem a zákazníkům, kteří nemohli uplatnit zakoupené vouchery.

Už loni v září soud zahájil s portálem Nebeslev insolvenční řízení, nyní se ocitl v úpadku. O způsobu jeho řešení budou v září hlasovat věřitelé firmy.

O úpadku rozhodla olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě. Portál Nebeslev několika stovkám lidí a firem dluží bezmála 24 milionů korun a jeho majetek stačí pokrýt jen zlomek závazků. Společnost Nebeslev patřila v tuzemsku do první desítky slevových portálů.

Soudce Martin Šulák rozhodnutí o úpadku zdůvodnil tím, že olomoucká společnost Nebeslev má více věřitelů, kterým včas neplatí. Své pohledávky do insolvenčního řízení přihlásily už tři stovky věřitelů, kteří požadují přes pět milionů korun. "Počet věřitelů neustále roste," upozornil Šulák, podle kterého je firma Nebeslev předlužená.

Velkou část věřitelů tvoří lidé, kteří si na tomto slevovém portálu koupili poukázky na různé zboží a služby. Vouchery ale nemohli využít a portál jim nevrátil peníze. Předběžný insolvenční správce Radim Kubica zjistil, že firma Nebeslev vlastní pouze movitý majetek v pořizovací hodnotě zhruba osm milionů korun. Správce upozornil, že reálná cena majetku je kvůli jeho stáří výrazně nižší.

Portál stále prodává

Firma Nebeslev v závěru dubna ukončila pracovní poměr se všemi zaměstnanci s výjimkou pracovnice, která je na mateřské dovolené. Slevový portál však stále nabízí zboží a služby. "Je zřejmé a lze předpokládat, že společnost vzhledem k současnému postavení na trhu není schopna ve správě majetku a provozu podniku pokračovat," uvedl Kubica.

V roce 2012 společnost vykázala obrat 5,5 milionu korun a její hospodaření skončilo ztrátou 2,4 milionu. Loni měla firma obrat 1,4 milionu korun. Podle Kubici se portál Nebeslev kvůli insolvenčnímu řízení potýká s výrazným poklesem zákazníků i tržeb.

Jednatel firmy Petr Doubrava na začátku roku soudu napsal, že portál by díky investicím do reklamy a kosmetických přístrojů měl dluhy splatit. Firma navíc chystala zprovoznit internetový obchod.

Insolvenční návrh na portál Nebeslev podal loni podnikatel Michal Lev z Frýdku-Místku, který tvrdil, že u firmy Nebeslev má pohledávky téměř za 160 tisíc korun. Policisté poté začali prověřovat, zda majitelé portálu nezvýhodňovali některé věřitele. Policie zatím nezveřejnila, jak vyšetřování dopadlo.

Desátý největší portál

Na žebříčku největších slevových serverů, který loni sestavil vyhledávač slev Skrz.cz, připadla portálu Nebeslev.cz desátá pozice. Firma Nebeslev prodala více než milion slevových poukazů a spolupracovala se stovkami obchodních partnerů. Portál Nebeslev však Asociace portálů hromadného nakupování zařadila na seznam nepoctivých prodejců.

Tržby tuzemských slevových serverů loni stouply téměř o pětinu na 3,3 miliardy Kč. Počet slevových serverů po počátečním prudkém růstu ale výrazně klesl. Nejvíce aktivních slevových serverů působilo na českém trhu v srpnu 2011, kdy jich bylo 204. Nyní Skrz.cz registruje 55 aktivních slevových portálů.

,