Slevy zabraly, obchody se plní i v létě

  1:00aktualizováno  1:00
Obchody jsou na počátku prázdnin opět plné nakupujících. Přilákat na počátku léta, kdy se města vyprazdňují, více zákazníků, je možné jen na výprodeje a slevy. Ty jsou v tomhle čase typické, protože co by prodejci dělali s plavkami a tričky na ramínka v září.
Nákup, obchod

Nákup, obchod - Nákup, obchod | foto: Profimedia.cz

I Češi už jsou na slevy zvyklí a čekají na ně.

"Slevy jsou ale v našich obchodech stále malé, o dvacet třicet procent. Třeba v Itálii je to mnohem razantnější, hned o sedmdesát procent," říká Pavel Klimeš ze společnosti EMCM, která zajišťuje pronájem a správu prostor v několika velkých obchodních centrech po celé republice.

Úspěch se však i tak v tuzemsku dostaví. Klimeš podle čísel, která má k dispozici, odhaduje, že do obchodních center přijde na výprodeje zhruba o dvacet procent lidí více.

Na obchodníkovi záleží, jak slevy načasuje, aby ho konkurence nepředběhla, a nakolik se mu podaří prodat většinu zbylého zboží ještě za ceny, které mu přinesou zisk.

Prostor pro nižší ceny existuje. Například oděvy a obuv jsou v Česku dražší než v některých západoevropských státech, tvrdí průzkum evropského statistického úřadu Eurostat.

Velcí prodejci oděvů mají na zboží přirážku kolem padesáti procent. Pokud tedy zlevní o méně než polovinu, obvykle neprodělávají. "I v druhé vlně slev už prodáváme něco pod nákupní cenou. To bolí," říká šéf sítě obchodů s oděvy C&A Aleš Drábek.

"Některé vzory prodáváme i pod nákupní cenou, ale jsou to výjimky. Ale když je to potřeba a zákazník je jinak nechce," říká i obchodní ředitel sítě Baťa Miloš Hrbatý. Celkově alespoň ti velcí prodejci vydělají.

Dokazují to jejich výsledky. Například jednička mezi prodejci s oděvy, Kenvelo, dosáhla loni za tři čtvrtě roku skoro miliardy tržeb a zisku před zdaněním 31 milionů korun. Slevy a prodej pod nákupní cenou nesou i jiná rizika. Lednové divoké výprodeje přilákaly pozornost politiků a obchodních inspektorů.

Jeden odstavec zakazující prodej pod nákupní cenou už ve Sněmovně prosadil do zákona poslanec Ladislav Skopal. Podrobnější změny se stejným účinkem už chystá i ministerstvo financí. Pokud by je vláda prosadila, znamenalo by to i ohrožení výraznějších slev. Například ve Francii, zemi, kde má stát velký vliv, je prodej pod nákladovou cenou také zakázán. Na období slev, které začínají v předem určený den, však mají tamní prodejci výjimku.

V Česku by šlo o další opatření cílící převážně do řad velkých obchodních řetězců a prodejců. Začátkem roku vyvolaly avizované obrovské slevy v Carrefouru sérii kontrol obchodních inspektorů. Ti pak udělili řetězcům až milionové pokuty hlavně za to, že nesouhlasily cenovky na regálech a pokladnách nebo ceny nebyly vůbec uváděny.

Zájem inspektorů na sebe poutají i teď probíhající výprodeje. Ale ne tak velký jako posledně. "Doufám, že po novoročních výprodejích se obchodníci poučili a nebudou problémy," říká mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

JAKÉ ZBOŽÍ SE DÁ SEHNAT LEVNĚJI
Zboží Cena v Kč Sleva
Froté ručníky 29,90 39 %
Dívčí tričko 50 66 %
Vodní pistole 79 47 %
Cestovní taška 129,90 30 %
Pánská mikina 150 69 %
Pánské koupací šortky 199 50 %
Dámské plavky 299 70 %
Litinový gril 349 41 %
Kalhoty sportovní 399 22 %
Plovací vesta 399 20 %
Větrovka s podšívkou 499 22 %
Sušička ovoce 899 10 %
Sada nerez nádobí 1990 37 %
Mikrovlnka s grilem 1990 20 %Nejčtenější

Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...

Smrt novináře ničí saúdskou reputaci na trzích, investoři se zbavují akcií

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží (1. února 2015)

Zahraniční investoři se během minulého týdne ve velkém zbavovali saúdských akcií. Čistá hodnota jejich prodeje činila...

„Zemanův vodní kanál“ se vyplatí, tvrdí studie. Vyjde nejméně na 281 miliard

Kanál Dunaj - Odra - Labe, severní větev, Poodří, DOL,

Megalomanský vodní projekt Dunaj–Odra–Labe má ekonomický smysl, tvrdí studie proveditelnosti, která se zpracovávala dva...

Další z rubriky

Nevidomí mohou přijít o výjimku z EET. Ministerstvo financí viní opozici

Účtenka z knihkupectví v centru Prahy (1. března 2017)

Nevidomým podnikatelům hrozí, že se jich budou od ledna týkat povinnosti vyplývající ze zákona o evidenci tržeb....

Soud odblokoval majetek spolumajiteli FAU, firmu složily zajišťovací příkazy

Komín chemičky Precheza Přerov

Ostravský krajský soud odblokoval majetek spolumajiteli opavské firmy FAU Vojtěchu Csabimu, který byl spolu s dalšími...

Provozovatelé automatů ztrácejí tržby. Čekají, až stát vyžene kvízomaty

Ilustrační snímek

Počet automatů od loňska zhruba o pětinu klesl, nicméně z trhu se vypařila polovina sázek. Legální provozovatelé...Najdete na iDNES.cz